הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

תקנות מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה)

רכישת נכס מקרקעין עשויה להביא עמה הזדמנויות רבות לשיפור תנאי חייו של הרוכש ולאפשר לו ליהנות מדיור קבע או מהזדמנויות פז להשקעה שיאפשרו לו ולמשפחתו יציבות כלכלית. עם זאת, פעמים רבות מהווה לו תקנות מיסוי מקרקעין לרועץ. כאשר שיעורי המס על עסקת מקרקעין עשויים להגיע לפעמים עד ל-50% מערך הנכס, מתחוור עד כמה חשוב לגייס את כל האמצעים העומדים לרשותך, לבחון את אפשרויותיך ולהימנע מטעויות שעשויות להשאיר אותך עם חיובי מס גבוהים מאוד שלא בצדק. כדי להבטיח תכנון מס יעיל ומדויק בכל עסקת מקרקעין, יש לפנות לעורך דין המתמחה במיסוי מקרקעין שיסייע לך לבחון את כל הקריטריונים העומדים לרשותך לקבלת הנחות או פטור ממיסוי מקרקעין ולקבוע את שיעורי המס המדויקים למקרה שלך על פי התקנות החלות על מיסוי מקרקעין.

כל המיסים החלים על עסקת מקרקעין

במהלך עסקת מקרקעין, קיימים מספר סוגי מיסים שחשוב להכיר וללמוד היטב כיצד הם חלים עליך.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

מס שבח

מס השבח מוטל על הרווח ההוני שנוצר במהלך מכירת נכס מקרקעין. במקרים רבים, עשוי לעלות ערך הנכס. על ההפרש שנוצר בין סכום הרכישה לסכום המכירה, חל מיסוי גבוה למדי המכונה מס שבח. אם בעבר היו יכולים בעלי דירה שנייה ליהנות מפטור ממס שבח במידה והדירה נמכרת במרווח של ארבע שנים מהדירה הקודמת שהייתה ברשותם, הרי שכיום בוטלה הטבה זו וכל בעלי המקרקעין חייבים במס שבח בשיעור של 25%. כך למשל, במידה ורכשנו דירה בסכום של 1.4 מיליון ₪ ולאחר ביצוע שיפוצים בנכס ותוכנית פיתוח אזורי שחלה באזור הנכס, נמכרה הדירה ב-2 מיליון ₪, יוטל מס השבח על 600,000 ₪ המהווים את ההפרש. כלומר, מס שבח בסכום של 150,000 ₪.

במקרים מסוימים, מכירת דירה עשויה להיות פטורה ממס זה. מכירת דירה המשמשת למגורים אשר בנייתה אך הסתיימה, תהיה פטורה ממס שבח. גם מכירתה של דירת מגורים מזכה תהיה פטורה ממס זה, כאשר ההגדרה לדירה כזו היא דירה אשר שימשה בלפחות מ-50% משטחה למגורים בארבע השנים שלפני מכירתה. ישנם כמה מבנים נוספים המוגדרים כדירה מזכה, אודותיהם יש להיוועץ בעורך דין מיסוי מקרקעין. על מנת לזכות בפטור זה, יש להגיש בקשה ולהבטיח כי תנוסח על פי תקנות מיסוי מקרקעין הקבועות בחוק ותכיל עילות רלוונטיות.

תקנות מיסוי מקרקעין

 מס רכישה

מיסוי המקרקעין, אמנם, אינו פוסח גם על הרוכש. בעת רכישת נכס, יחויב גם הרוכש בתשלום מס בשיעור מדורג בהתאם לשווי הנכס. במקרים רבים, אמנם, ניתן לקבל פטור ממס רכישה.

כך למשל, דירת מגורים ראשונה לא תחויב במס רכישה עד סכום המתעדכן מידי שנה ודירת מגורים שנייה אשר מהווה שיפור דיור, תהיה פטורה אף היא במידה ויתחייב הרוכש למכור את הדירה הראשונה תוך שנתיים ממועד הרכישה.  

כמו כן, עולים חדשים, תושבים חוזרים, בעלי תעודת נכה, משפחות שכולות ונפגעי פעולות איבה זכאים להנחה משמעותית ויחויבו במס רכישה בשיעור של 0.5% בלבד.

מיסי נדל"ן נוספים שאינם נהוגים עוד

בעבר, היה נהוג גם מס מכירה בשיעור של 2.5 אחוזים אשר בוטל במסגרת חוק ההסדרים לפני מעל עשור עקב ביקורת ציבורית ועקב ההכנסות הזעומות שסיפק למדינה ממילא.

ידע הוא כוח

קביעת שיעורי המס בעסקאות מקרקעין עשויה להיות מורכבת למדי וכוללת קריטריונים רבים במגוון תחומים. כדי לוודא כי אנו משלמים רק את שיעורי המס אשר אנו חייבים על פי חוק וכדי להימנע מאירועים בלתי נעימים שעשויים להסתכם בתשלומים מיותרים בסכומים גבוהים מאוד, חשוב מאוד לרכוש את כל הידע הרלוונטי. ייעוץ מקצועי מעורך דין המתמחה בתקנות מיסוי מקרקעין, עשוי להתברר בסופה של העסקה כהשקעה משתלמת מאוד שתאפשר לך לבצע עסקאות מקרקעין הממקסמות את הרווח שלך באופן משמעותי.

אין לראות את האמור כייעוץ משפטי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה.

 

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

אין לראות את האמור כייעוץ משפטי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה.

מאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

Call Now Button02-5025544