הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

עורך דין אזרחי

כמעט כל אדם בוגר שמתגורר וחי במדינה מערבית ומודרנית יזדקק, במהלך חייו, לעורך דין אזרחי כמה פעמים. עורך דין אזרחי הינו איש מקצוע חיוני במגוון מצבים ומלווה את הלקוחות שלו ברגעי שבר, התחדשות, שמחה וכן ברגעים ובמצבים של הסתבכות.

מהו משפט אזרחי?

כדי להבין את התחומים והמצבים שבהם יש צורך בשירותיו המקצועיים של עורך דין אזרחי, יש להבין תחילה, מהו המשפט האזרחי באופן כללי. משפט אזרחי או משפט פרטי, הינו אוסף של מספר ענפי משפט שמטרתם והמשותף להם הוא שכולם נועדו להסדרת היחסים בין פרטים ובין תאגידים שונים בחברה. המשפט האזרחי עוסק בדיני חוזים, בהתחייבויות והתקשרויות בין פרטים וזאת באמצעות דיני נזיקין, זכויות קניין, מערכות יחסים אישיות ודיני משפחה, יחסי עבודה ועוד. ענף ותחום המשפט האזרחי שבא לידי ביטוי בתביעות אזרחיות, הינו שם וכינוי כולל למספר תחומי משנה משפטיים שמסדירים מערכות יחסים שמתנהלות בין פרטים – אנשים או חברות לבין עצמם. התחום הזה חולש על כמה אספקטים ומסדיר זכויות רכוש – דיני קניין, התחייבויות שונות בין פרטים בתחומי דיני נזיקין  וחוזים ונוגע גם במערוכת יחסים שקיימות בתאים משפחתיים – דיני משפחה. לתחום המשפט האזרחי יש תפקיד מרכזי ומשמעותי בעיצובם של היחסים שמתקיימים בחברה האנושית והוא תורם לצמיחה ולשגשוג של המערכת הזו, מבחינה חברתית ומבחינה כלכלית.

מהם ההבדלים בין תביעות אזרחיות לתביעות מסוגים אחרים?

כידוע, לצידו של המשפט האזרחי, מתקיימים גם המשפט הציבורי, אשר תפקידו הוא הסדרת התנהלותם של גופים ציבוריים ומערכת היחסים המתנהלת בינם לבין הפרטים (שוב – חברות או אנשים) והמשפט הפלילי אשר נסב סביב הנורמות אותן מטילה המדינה על הפרטים שבתוכה באמצעות חוקים ותקנות. ההבדל המרכזי בין משפט אזרחי למשפט הפלילי או למשפט הציבורי, מתמקד בעובדה כי ההליכים החלים בו (לדוגמה – תביעות אזרחיות) מתבצעים בין שני פרטים כשהמדינה עצמה אינה מהווה צד בהליך, לא כמאשימה ואף לא כעותרת. מכאן, נובעים גם ההבדלים הנוספים כזהות התובע (בתביעה אזרחית – כל פרט רשאי להגיש תביעה כנגד כל פרט אחר בגין עוולה שנעשתה לו והיא מנוגדת לחוקי המדינה. זאת, לעומת המשפטים הפליליים, אשר בהם בתפקיד התובע משמשים גוף ממשלתי זה או אחר או אף המדינה-עצמה.

קבלת ייעוץ וייצוג מידי עורך דין בהליך האזרחי

המסגרת החוקית שבה מתחיל ונכלל הליך ייצוג מידי עורך דין בתחום המשפט האזרחי הינה דיני השליחויות. בהתאם לדינים הללו, שליחות זו נוצרת כאשר לקוח ממנה עורך הדין לפעול מטעמו ובשמו בנושא ועניין מסוים. מינוי סופי של עורך דין אזרחי שייצג אתכם מתבצע, ברוב המקרים, באמצעות חתימת הלקוח על מסמך ייפוי כוח והעברת תשלום מלא או חלקי. לעיתים, בשל סיבות שונות ולאחר התחלת קיום יחסי עורך דין – לקוח, נוצר צורך להפסיק אותם. צורך זה עשוי לנבוע מבקשה של הלקוח או בעקבות החלטה שקיבל עורך הדין. מצבים של הפסקת הייצוג נחלקים לשניים: הפסקה של הייצוג המשפטי בהליך שאינו תלוי ועומד והפסקה של הייצוג בהליך שהינו תלוי ועומד. במידה ומדובר בשלב מאוחר בהליך המשפטי, שבו לא נותר זמן רב לטיפול בתיק, בית המשפט ייטה שלא לשחרר את עורך הדין מהתפקיד.

בחירה נכונה של עורך דין אזרחי מומלץ

עורך דין אזרחי מהווה את אחד מגורמי ואנשי המקצוע המלווים אותנו בזמנים וצמתים חשובים בחיינו. עורך דין אזרחי מנוסה ומומלץ נמצא שם עבורנו כאשר אנו רוכשים דירה ראשונה, כאשר אנו מעוניינים לבצע עסקה חשובה וגדולה, בסכסוכי עבודה שלנו ולעתים גם בסכסוכים משפחתיים שלנו. משום כך, חשוב לבחור איש מקצוע ראוי ונכון עבורכם וזאת על פי מספר דגשים:

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

 • תחום התמחות ספציפי

ענף המשפט האזרחי הינו תחום מורכב ורחב מאוד לכן, בבואכם לבחור עורך דין אזרחי חשוב לבדוק מראש האם עורך הדין  הינו בעל התמחות וניסיון בדינים הספציפיים שבהם נדרש לכם סיוע משפטי. התמחות שכזו אמורה לכלול גם ניסיון ורקורד של הצלחות מוכחות בתחום.

 • חוות דעת והמלצות על עו"ד אזרחי

מומלץ לפנות לעורך דין מוכר, בעל מוניטין וכזה שקיבלתם עליו המלצות, ממכרים שונים,  מלקוחות שלו ומכל אדם אחר שמבחינתכם ניתן לסמוך עליו ועל דעתו. 

 • יחסי אנוש

יחסי אנוש של עורך הדין שילווה וייצג אתכם הינם חשובים במיוחד, משום שאחרי הכול, ברוב המקרים, אנו זקוקים לעורך דין דווקא ברגעים רגישים ומורכבים בחיינו. עורך דין אזרחי שיש לו יחסי אנוש טובים יעזור לכם לעבור ולצלוח גם תקופות פחות טובות ונוחות וזאת בהצלחה ובנעימות.

תפקידו ושירותיו המשפטיים של עורך דין אזרחי

כאמור, המשפט האזרחי חולש ומשתרע על פני תובענות ותחומים רבים, כאשר דיני חוזים, מטבעם, נוגעים לאנשים רבים ולישויות רבות. מהסיבה הזו, כל הסכם שנערך ונחתם בין שני צדדים או יותר הינו כפוף לדיני החוזים ובכך, הוא גם כפוף להפרות חוזיות שונות. עורך דין אזרחי בודק ובוחן את החוזה או ההסכם בעין מקצועית ומסוגל להעריך בצורה נכונה את ההפרות שנטענות על ידי מי מהצדדים. רובן של התובענות האזרחיות שמוגשות, מוערכות בשווי כספי, כלומר, אפשר לבצע הערכה כספית של שווי התובענה. המקרה הנפוץ ביותר הינו הסכם חוזי שמי מהצדדים הפר אותו. למשפט האזרחי מצטרף חוק הגנת הצרכן שנועד להגן על הצרכן מחוזים דרקוניים או חוזים אחידים שפועלים לטובתו של התאגיד החזק. החוק למעשה מעניק לצרכן כוח – "שיניים" ואת התאגיד הוא מחייב לעמוד בתנאי החוק.

החשיבות בקבלת ייעוץ וייצוג מידי עורך דין אזרחי

הערך והחשיבות בקבלת ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי ונכון טרם חתימה על חוזים והסכמים ידועים לכל. הסיוע המשפטי נדרש למגוון צרכים ומטרות: לבחון ולאמוד את התנאים של ההסכם – החוזה, לוודא שכל הרצונות של הלקוח מופיעים ומעוגנים בהסכם, להימנע מהונאות ועוד. לשם כך, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין אזרחי. משרד עורכי דין שמתמחה בתחום המשפט האזרחי מספק מענה מלא, שלם ומושלם ללקוחותיו בתובענות שונות: כספיות, דיני צרכנות ובנקאות, תובענות מכוח חוזים, עיצוב ועריכת הסכמים, ייצוג אמין ומקצועי בבתי המשפט ועוד. 

באילו נושאים עוסק ענף המשפט האזרחי?

ענף המשפט האזרחי עוסק במספר נושאים, בהם:

 • דיני חוזים
 • מיסים
 • מקרקעין
 • דיני משפחה
 • נזיקין
 • ביטוח
 • ועוד…

תחום המשפט האזרחי נועד להסדיר את ההתנהלות בין פרטיים, תאגידים וחברות לבין עצמם, בנושאים שונים: משפחתיים, חברתיים, מסחריים ופיננסיים. בכל תחום במשפט האזרחי קיימים חוקים, סדרי דין ותקנות ספציפיים שחלים על התחומים האלו.

דיני המשפט האזרחי

משפט אזרחי מורכב מריבוי חוקים הנוגעים לכולנו,  הן כאזרחים פרטיים והן בעולם העסקי, בעת: עריכת צוואה, ירושה, עריכת חוזים,, מכר ורכישה, נזקי גוף, מתנה, כשרות משפטית, ביטוח, שמירה, יחסי שכנות בבתים משותפים ועוד. נוכח השכיחות בצורך בקבלת ליווי וייצוג מקצועי בתחום המשפט האזרחי, ישנה יוזמה חקיקתית שמקודמת שהמטרה שלה הינה לרכז את כל הנושאים וההיבטים האזרחיים בחוק אחד. המטרה בהצעת החוק הינה חיזוק ושיפור הוודאות המשפטית וביסוס תורת משפט כוללת בתחום, ריענון ומודרניזציה של החוקים האזרחיים. אולם, על אף שאת ההצעה הזו יזמה הממשלה, היוזמה הזו לא הבשילה מאז שהוצעה לחקיקה חדשה לפני כעשור.

עקרונות היסוד במשפט האזרחי

התכלית של המשפט האזרחי הינה:

 • הגינות, סבירות והבטחת צדק.
 • קידום וודאות, יעילות וביטחון במשפט.
 • יצירת התאמה בין כל הסדרי המשפט האזרחי.
 • שמירה והגנה על זכויות מוקנות.
 • הגנה על והסתמכות ראויות וציפיות של הצדדים.

החשיבות של המשפט האזרחי

תחום המשפט האזרחי נוגע לכל אזרח במדינה ומשום כך, היקף החקיקה הרלוונטית בתחום זה הינו עצום וכולל תחומי משפט מגוונים רבים שעורך דין מומחה במשפט האזרחי מחויב להתמצא ולהיות בקיא בהם על מנת שיוכל להציע ייצוג משפטי איכותי וטוב ביותר עבור הלקוחות שלו. עורך דין אזרחי נוגע במגוון ערכים ונושאים צרכניים וחברתיים שחשובים לכל אזרח, שמחפש פתרון ומענה לעוולות שונות שהוא חש שבוצעו כלפיו או כלפי החברה כולה.

עבודתו והתמחותו של עורך דין אזרחי

כאמור, המשפט האזרחי הינו רחב ומסועף למדי ונוגע בתחומי חיים רבים. נוכח המורכבות הרבה של התחום הזה, מערכת חוקים מסועפת ומגוונת ושינויים שנעשים בתקנות ובחוק מעת לעת, נדרשת מעורבות של עורך דין אזרחי שהינו בעל שליטה ובקיאות בחוק, כולל השינויים והעדכונים. מסגרת עבודתו של עורך דין אזרחי כוללת, בין היתר: ביצוע הערכה מקצועית מראש בנוגע לסיכויי ההצלחה של התיק, איסוף חומרים, עדויות וראיות רלוונטיים, גיבוש אסטרטגיית עבודה אפקטיבית שנועדה לפעול בנחישות וביעילות למיצוי ומימוש הוגן של מלוא זכויות לקוחותיו. עורך דין אזרחי מתמחה גם בליטיגציה ומעניק ללקוח ייצוג מקצועי ואיכותי בבית המשפט. משום כך, על עורך דין אזרחי להיות מיומן ובקיא בהכנתם והגשתם של כתבי הטענות, בהצגת הטיעונים המשפטיים השונים במשפט עצמו, בחקירת עדים וכו'. על מנת להצליח ולזכות בתביעה אזרחית, חשוב לקבל ליווי וסיוע מידי עורך דין אזרחי שהינו בעל ידע וניסיון מקיף במגוון תחומי הדין האזרחי.

משרד עורך דין ונוטריון מוביל בתחום המשפט האזרחי – מסחרי

משרד עורכי דין ונוטריון האן, מעניק ללקוחותיו הפרטיים והעסקיים הרבים שירותי ייעוץ, ליווי וייצוג מקצועיים ומקיפים בתחומי המשפט האזרחי – מסחרי על רבדיו השונים. עורכי הדין שפועלים במשרדנו הינם בעלי מומחיות ומיומנות בתחומי דין רבים ולאורך השנים, צברו ניסיון רב במתן ייעוץ, ליווי וייצוג לקוחות בתיקים רבים ומגוונים בהם גם תיקים הנחשבים למורכבים וסבוכים במיוחד. אנו מאמינים שלכל אדם מגיע לקבל ייעוץ וייצוג משפטי הולם שניתנים על ידי אנשי מקצוע מומחים, מהימנים ומנוסים שעומדים לצדו בשעה שהוא נאבק על מימוש ומיצוי זכויותיו בערכאות המשפטיות השונות. בכל שאלה, בקשה ופנייה, אנו עומדים לשירותכם ונשמח לשתף פעולה עד להשלמת המשימה על הצד הטוב ביותר והשגת התוצאה המשפטית הרצויה מבחינתכם וכל זאת באחריות, מסירות ויחס אישי.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

מאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544