מקרקעין

רכישת נכס הינה מהפעולות הכלכליות והמשפטיות המשמעותיות בחיי אדם. רכישה כזו כוללת התחייבויות הקרויות בשפה המשפטית  – קנייניות וחוזיות שלהן השלכות ארוכות טווח. ביצוע עסקת מקרקעין באופן אחראי מחייבת בדיקות תכנוניות ומשפטיות רבות על מנת להבטיח שההשקעה הכספית הגדולה לא תרד לטמיון. בנוסף, תכנון מס מקצועי מקדים ומלווה לרכישה, יבטיח עמידה בתקציב וימנע הפתעות לא נעימות בהמשך.לפניכם רשימה חלקית של בדיקות שיש לערוך, אך כדאי לזכור, כאשר מדובר בעסקה גדולה ומשמעותית, יש להיעזר באנשי מקצוע.

מאמר זה אינו מחליף את הצורך בייעוץ משפטי.

בעלי הזכויות בדירה – כבר היו מקרים בהם רוכשים תמימים רכשו דירה ממתחזים, לכן טרם התחייבות יש לברר ולוודא שהמוכר הוא אכן בעל הזכויות בנכס המוצע למכירה. בדיקה זו פשוטה יחסית ונעשית באמצעות  השוואת תעודת הזהות של המוכר מול – נסח טאבו עדכני מלשכת רישום המקרקעין. באם הדירה לא רשומה בפנקסי הטאבו, ניתן לקבל טופס 'אישור זכויות' מרשות מקרקעי ישראל, גם אז יש לערוך את ההשוואה. (נסח טאבו, המונפק על ידי לשכת רישום המקרקעין מלמד על מצב הזכויות בנכס, כלומר מי הבעלים ומה סוג הבעלות, האם בעלות מלאה, שותפות, חכירה או חכירת משנה.   כאשר מעמד הנכס אותו מבקשים לרכוש, מוגדר כחכירה לדורות מול רשות מקרקעי ישראל, יש לבדוק גם הסכם החכירה ותנאיו ואם מדובר בנכס בבית משותף יש להשוות בין הסכם החכירה לפנקס הבתים המשותפים שהשטחים המשותפים זהים ברישומים השונים.

השלב ההכרחי הבא הוא בדיקת שעבודים בנכס – יש לבדוק אם רשומים על הנכס שיעבודים, דבר שעלול למנוע העברת הבעלות עליו בהמשך. את המידע הראשוני ניתן למצוא בנסח הטאבו, בו יהיו רשומים שעבודים כמו משכנתא, עיקול, שעבוד, תיק הוצל"פ, שיופיעו בצורת הערת אזהרה. יש לשים לב שזהו מידע חלקי בלבד וישנן בדיקות נוספות שיש לערוך כדי למנוע הופעת נושים שידרשו את חלקם בנכס בהמשך.

בדיקות תכנוניות – כאשר רוכשים נכס, בין אם להשקעה, לשיפוץ או למגורים ושימוש יש לוודא שלא הוצאו נגד הנכס צווי מניעה, הריסה, הפקעה או שאין בו חריגות בניה. בדיקה ראשונית תעשה מול נסח הטאבו, אך בנוסף יש הכרח להוציא את "תיק הבניין" מהרשות המקומית, מחלקת ההנדסה, ולברר אם הבנוי על הקרקע אכן נבנה בהתאם להיתר בניה, האם הוגשו בקשות להיתר בנייה נוסף במידה והובטחו זכויות נוספות האם הן קיימות. הבטחות בעל-פה או בכתב של בעלי הנכס יתנפצו מול החלטת הרשויות ותכניות הבינוי השונות.

תיק הבניין יכיל את כל הצעדים בנושא תכנון ובניה שנעשו על ידי בעלי הנכס לדורותיהם, בין היתר על-ידי תכתובות שונות כמו מכתבי התראה, מכתבי בקשה, דוחו"ת של פקחים שביקרו בנכס ועוד. החשיבות של בדיקה כזו נובעת מהעובדה שברגע העברת הבעלות, עובר הנכס ביחד עם החובות אל מול הרשויות לאחריותו של הבעלים החדש.

הוצאות נלוות לרכישת דירה ותכנון מערך התשלומים עבור הנכס והמיסוי הנדרש

בעת רכישת נכס מקרקעין יש לקחת בחשבון גם את התשלומים הנלווים וכך למנוע חריגה מתקציב הרכישה.

בין התשלומים הנלווים:

  • תשלום מס רכישה בהתאם לנסיבות הרכש – תוכלו למצוא פירוט באתר עו"ד שמעון האן.
  • היטל השבחה
  • עמלת תיווך – אם קיימת
  • תשלום לעו"ד – שכר הטרחה ישתנה בהתאם לעסקה ולנסיון והמקצועיות של עורך הדין המלווה את העסקה.
  • תשלומי הסכמה – תשלומים המועברים לרשות מקרקעי ישראל, נהוג לקבוע בהסכם המכר כי עלות ההיוון תהיה על המוכר.
  • משכנתא – יש לקבל אישור עקרוני מהבנק טרם החתימה על הסכם המכר. במסגרת זו יש לוודא את מועדי קבלת תשלומי ההלוואה כדי לוודא התאמה ללוח התשלומים בהסכם.

יש לזכור, עבור רוב האנשים, רכישת דירה היא לא רק העסקה הכלכלית הגדולה ביותר שיערכו בחייהם אלא גם אירוע מרגש הצופן בתוכו הבטחה עתידית. לכן, חשוב במיוחד למנוע אי נעימויות וסיבוכים וזאת באמצעות קבלת ייעוץ מקצועי.

קראו גם על: תקנות מיסוי מקרקעין

 

Picture of שמעון האן

שמעון האן

היכרות עם משרד עו"ד האן בראשות עו"ד שמעון האן. הצוות שלנו עוסק בטיפול בתיקי לשון הרע בצורה המקצועית ביותר. יש לנו את הכישורים והניסיון לייצג לקוחות בכל הרמות של הליכי לשון הרע. מלשון הרע ,הוצאת דיבה ובריונות ברשת, ראינו הכל. הרקורד שלנו מדבר בעד עצמו, עם שורה של ניצחונות עבור הלקוחות שלנו.

אבל אנחנו לא רק מומחי לשון הרע; אנחנו גם מקצוענים במשפט אזרחי-מסחרי. הצוות שלנו יודע את הדברים שלו בכל הנוגע לעסקאות מורכבות, נדל"ן, חוזים ועוד. בנינו מוניטין של מצוינות, ומושכים לקוחות גדולים בארץ ובחו"ל.

במשרד עורכי הדין האן, אנו מאמינים שלכולם מגיע ייעוץ וייצוג משפטי מהשורה הראשונה. המגע האישי והמקצועיות הבלתי מעורערת שלנו מייחדים אותנו. כשאתה בוחר בנו, אתה מקבל תומכים עזים שילחמו על זכויותיך, במיוחד במקרים של לשון הרע. סמוך על משרד עורכי הדין ונוטריון שמעון האן עבור כל הצרכים המשפטיים שלך.

עורך דין שמעון האן
לקבלת ייעוץ ללא עלות!

מלאו את הפרטים ועורך דין שי סולטן יחזור אליכם בהקדם האפשרי.

חוות דעת
Moran-Lee Kogan
Moran-Lee Kogan
משרד תותח על! יחס אישי וסופר מקצועי
Kobi Halifa
Kobi Halifa
שמי נטלי חליפה קיבלתי שירות מעו"ד נמרוד האן טיפל בי בצורה הכי טובה מדוייקת עם המון איכפתיות ממליצה בחוםם
אור רחמני
אור רחמני
ממליצה בחום!!!הייתי קרוב ל10 שנים בחובות להוצאה לפועל עד שהכרתי את שמעון.שמעון עזר לי לסגור חוב עצום במחיר מצחיק.מעבר למקצועיות המדהימה מדובר בבנאדם מדהים,ישר והגון!תודה רבה כל הכל אין כמוכם בעולם!!
בשמת רוטליין
בשמת רוטליין
פניתי לעו״ד נמרוד האן במצוקה ותסכול קשים, נמרוד קודם כל הקשיב לי במלוא תשומת הלב, הכיל והרגיע אותי מהשניה הראשונה.נתן לי תחושה שאיכפת לו מהמקרה שלי על אף אינספור המקרים ששומע כל יום.דאג להסביר לי על כל ההליך בפרטי פרטים וכמובן פתר לי את הבעיה ! מומלץ בחום רב;)
Eliav Bar-El
Eliav Bar-El
משרד מקצועי ומוערך! מאד מלווים ועוזרים. ממליץ בחום!
רחל רבינוביץ
רחל רבינוביץ
משרד מדהים, אנשים מוכשרים אחד אחד. ממליצה בחום!
אברהם מרציאנו Avraham Marziano
אברהם מרציאנו Avraham Marziano
הדבר החשוב ביותר הוא אנושיותתודה רבה לכם על טיפול מסור ואכפתי, תמיד כאן לייעוץ והכוונה, לא דוחים אותך ומספרים סיפורים אלא עושים עבודה מקצועית ויסודיתממליץ בחום
עדי טדגי
עדי טדגי
תודה ענקית על יחס אישי שירות אדיב ומקצועי ביותר!
צביקה אברמוב
צביקה אברמוב
יחס אישי גבוהה לאורך כל התהליך תודה רבה
אבי טולדנו
אבי טולדנו
מקצוענים! חדים!סבלניים וחדורי מטרה, זמינים בכל שעה.אין מה להוסיף. ממליץ מאוד...
Osher Bogala
Osher Bogala
שירות מעולה מעדכנים מהר ועובדים מעולה
Martin Bartos
Martin Bartos
I can only recommend Nimrod services. His approach, performance and professionalism was astonishing.
עדיה נגר
עדיה נגר
צוות מקצועי ומסור, זמינות גבוהה.סבלנות אין סופית ובפרט לעו״ד נמרוד האן.
Gali Tal
Gali Tal
פניתי למשרד של שמעון בבקשה למכתב התראה דחוף. נמרוד, בנו של שמעון פנה לי אלי חזרה כבר באותו היום והיה מוכן לחכות בשביל עד מאוחר כדי שנוכל לתקתק את המכתב. עברנו על הטפסים ביחד.מאוד מקצועיים, זמינים והסבירו לי הכל. מאוד נהנתי לעבוד עם נמרוד ונהנתי להרגיש שבאמת מתייחסים לבעיה שלי ועושים מה שדרוש כדי לטפל בה. תודה❣️
Rami Parham
Rami Parham
נמרוד האן הוא בחור מקצועי ואדיב והיה לי תענוג לעבוד איתו!!
רחלי פוצצו
רחלי פוצצו
יישר כוח! שמעון האן עורך דין אחד ויחיד!תודה על הביטחון והטיפול המסור!
netanel neti
netanel neti
יחס אישי , מקצועיות , ויכולת ייצוג נדירה. ממליץ בחום
Ella Hoffman
Ella Hoffman
This law firm is not only professional, but they are kind and experts in their fields. I highly recommend!
Amit
Amit
מקום שהפך להיות בית למקרים משפטיים.מקצועיים, תמיד עוזרים, נותנים את הנשמה בכל קייס.ומחירים הרבה יותר הוגנים משאר עורכי הדין שהשוואתי.אל תסגרו עורך דין לפני שאתם מקבלים מהם הצעת מחיר!!!תודה רבה (:
Nir Shiloni
Nir Shiloni
שמעון האן איש אמת עו"ד בחסד ויהודי טוב לבמקצוען אמיתי תענוג לעבוד יחד💪😄👌וגם רויטל מרוקו על הכיפאק
Miriam Fekete
Miriam Fekete
ממליץ בחום! לא תמצאו עו"ד מסור יותר, שכל מה שמעניין אותו הוא 'אתם', ורק אתם!
הביקורות הבאות
js_loader

מצאתם את מה שחיפשתם? שתפו בקליק

עורך דין שמעון האן

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-803-6102 

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 33 ביקורות
×
js_loader
שלום, אני מעוניינ/ת לשוחח עם עו"ד שמעון האן, אשמח לקבל פרטים.