הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

מחיר הסכם ממון

כל זוג שמתעניין בעריכה של הסכם ממון, חשוב שיידע מהו מחיר הסכם ממון ומהן העלויות שנלוות לו. ישנה דעה רווחת שמדובר בשירות משפטי שניתן בתמורה למחיר שהינו אחיד אולם למעשה, קיים טווח רחב למדי של מחירים לעריכת הסכם ממון על פי ובהתאם נסיבות העניין.
אנשים רבים מניחים שלהסכם ממון ישנה עלות שהינה אחידה ולכן, כשבני זוג פוגשים ומכירים זוגות שערכו הסכם מסוג זה, הרי שהם מצפים לקבל את אותו המחיר מעורך הדין שאליו פנו. בפועל, ברוב המקרים, הם יגלו שעלות שכר הטרחה כפי שתוצג להם, עבור שירות עריכת ההסכם הינה שונה כלומר מחיר הסכם ממון אינו קבוע ואחיד, אלא משתנה בהתאם לכל מקרה ונסיבותיו. עלות הסכם ממון עשויה להיות גבוהה או  נמוכה יותר באופן משמעותי בהשוואה למחיר ששמעו ממכרים או מחבריהם. ההבדלים בעלות נובעים מכך שכל הסכם ממון הינו ייחודי ומותאם לבני הזוג ולנסיבות חייהם. משום כך, הסכמי ממון עשויים להיות שונים למדי זה מזה וזאת על אף העובדה שהמטרה שלהם הינה אחת והיא: להסדיר חלוקת הון, רכוש ונכסים במקרה של גירושין, על פי הרצון האישי וההעדפות של בני הזוג. 

מהו הסכם ממון ומהם יתרונותיו?

מחיר הסכם ממון אינו חייב להיות יקר ושירות עריכת הסכם ממון שניתן על ידי עורך דין מומחה בתחום דיני משפחה לא מיועד לזוגות ואנשים עשירים בלבד. השקעה בעריכת הסכם ממון הינה משתלמת שכן ההסכם מסדיר ומעגן את יחסי הממון שבין בני הזוג ובכך הוא מונע סכסוכים כספיים, מחלוקות, עוגמת נפש והוצאות משפטיות בעתיד. ישנם זוגות רבים שמתעניינים בעריכה של הסכם ממון וזאת על מנת לנהל זוגיות שקטה ובריאה ולמנוע מאבקים משפטיים מתישים ומכוערים במקרה של גירושין ופרידה. אחת מהשאלות שעולות עם קבלת ההחלטה בעניין הזה הינה נושא העלות של הסכם ממון.  מהי עלות עריכת הסכם ממון בליווי של עורך דין לענייני משפחה או נוטריון ומהן העלויות ללא קבלת סיוע משפטי, ייעוץ וליווי מעו"ד הסכם ממון? במאמר שלפניכם תקבלו הסבר ברור מהו הסכם ממון ומה הוא כולל, מדוע מומלץ וחשוב לערוך אותו וכן מה העלות שכרוכה בתהליך.

הסכם ממון הינו למעשה חוזה משפטי כתוב שנחתם בין בני זוג ובאמצעותו, הם יכולים להסדיר את ענייניהם הכספיים ואת מערכת היחסים הכלכלית – רכושית ביניהם, במקרה שבו יחליטו על פרידה. עריכת הסכם ממון הינה רלוונטית לזוגות נשואים, לזוגות שנמצאים ערב חתונתם וכן לזוגות שחיים יחדיו כידועים בציבור. מחיר הסכם ממון, מורכב משכר טרחה של עורך דין מומחה בתחום והוא משתנה בהתאם לנסיבות של המקרה, הניסיון המקצועי של אותו עורך דין שתבחרו שייצג אתכם וכן מהעלות של אישור ההסכם. ישנם מקרים רבים שבהם נוצרים חשש ורתיעה, מצד אחד מבני הזוג, להעלות את סוגיית חתימה על הסכם ממון בשל המחשבה שהבקשה הזו תיתפס כסוג של הבעת חוסר אמון כלפי הצד השני. אולם, כדאי להתגבר על החשש הזה משום שכאשר מבינים את החשיבות והיתרונות בעריכה של הסכם ממון, הדבר מקבל משמעות ותפנית ובני הזוג צועדים יד ביד בדרך לחתימה על הסכם ממון הוגן ומקיף שיגשים ויממש את מטרותיו.

הסיבות מדוע כדאי לערוך הסכם ממון 

מספר הזוגות שעורכים הסכם ממון, גדל מדי שנה וזאת מתוך ובשל ההבנה לגבי היתרונות שההסכם מספק. ניתן להצביע באופן ברור על שלוש סיבות עיקריות ומרכזיות לחתימה על הסכם ממון:

  • מניעת מאבקים משפטיים – במידה ובני הזוג יחליטו בעתיד להיפרד, חתימה על הסכם ממון תמנע מאבקים וסכסוכים כלכליים ומשפטיים בין הצדדים. עריכת הסכם ממון מבעוד מועד, תאפשר לשני צדדים להתקדם בצורה חלקה ומהירה בסוגיות הגירושין האחרות ללא עיכוב.
  • הגנה קניינית – עריכת הסכם ממון תגן על הזכות הקניינית של בני זוג בנוגע לרכוש משותף ורכוש שנקנה ע"י אחד מהצדדים טרם שנישאו. למשל, סעיף בהסכם ממון שמתייחס לדירה שנרכשה לפני נישואין וקובע שנכס שנרכש טרם הנישואין יישאר בבעלותו של מי שרכש אותו, יאפשר לסגור ולמנוע כל פתח לטענה בדבר כוונת שיתוף.
  • זוגיות בריאה – לא אחת, על אף האהבה ששוררת בין בני הזוג, מתעורר ועולה חשש מסוים שקיים אינטרס כלכלי. הסכם ממון יוציא אינטרס מסוג זה מהמשוואה, משום שבני הזוג יקבעו בהסכמה ומבעוד מועד את צורת ואופן חלוקת הרכוש בכל מקרה של פרידה.

עלות הסכם ממון 

עריכה וניסוח של חוזה משפטי מהווה מלאכה מורכבת למדי שמחייבת ידע, ניסיון ומומחיות בתחום ובפרט כשמדובר בהסכם ממון וזאת בשל טיבו הייחודי. בשונה מעריכה של הסכמים אחרים, במקרה של הסכם ממון, הצדדים בהסכם הינם בני זוג ומשום כך, עורך הדין נדרש, קודם לכל, לעזור לבני הזוג להבין את המטרות והרצונות שלהם, היכן הם יכולים ומוכנים להתפשר ומה חשוב לכל אחד מהם שייכלל בהסכם. בנוסף על עורך דין הסכם ממון לנהוג בסבלנות וברגישות יתרה משום שאין מדובר פה בפרטנרים עסקיים. עלות – מחיר הסכם ממון משתנה ותלויה, מטבע הדברים, בנסיבות של המקרה לכן היא משתנה מזוג לזוג. הנתונים שמשפיעים על העלות הינם: האם מדובר בבני זוג נשואים או שלא, האם בני הזוג צברו רכוש רב ומשמעותי, האם לאחד מהם יש עסק עצמאי בבעלות או עסק משותף ומה סוג העסק, האם התוו בני הזוג עקרונות בסיסיים להסכם או לא ועוד. באופן כללי, מחיר הסכם ממון נע, בממוצע, בין 4,000 ₪ ל – 10,000 ₪ אולם חשוב להדגיש ולהבהיר כי שציינו שכל מקרה ייבחן לגופו.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

אישור הסכם ממון 

נוסף לעלות של עריכת הסכם ממון על ידי עורך דין מומחה לענייני משפחה ועריכת הסכמים, נדרש לשלם עבור אישור של ההסכם. נוכח המשמעות הכלכלית הרבה של הסכם ממון והשלכותיו על עתידם של בני הזוג, החוק קובע שהסכמים אלו מחייבים אישור ספציפי על מנת שהם יהיו בעלי תוקף משפטי. כאן קיימים הבדלים בין בני זוג שערכו הסכם ממון לפני הנישואין לבין זוגות שחתמו על הסכם ממון לאחר שנישאו. במקרה הראשון, בני הזוג יכולים לפנות לבית המשפט או לנוטריון. זוגות נשואים חייבים לפנות לבית משפט לענייני משפחה או לחילופין לבית דין רבני לצורך אישור ההסכם. קבלת אישור להסכם בבית המשפט מחייבת וכרוכה בתשלום של אגרה בסך 450 ₪ וסכום דומה נדרש לשלם עבור קבלת אישור נוטריוני, כאשר נוטריון הינו עורך דין מומחה ומנוסה שקיבל הסמכה מיוחדת לצורך ביצוע משימות ותפקידים נוטריונים שונים.

הפרמטרים שמשפיעים על מחיר הסכם ממון

כאמור, עשויים להיות הבדלים בין הסכמי ממון שונים ובהתאם לכך גם הבדל במחיר ובעלות שלהם. מחיר הסכם ממון שנערך בין זוג צעיר שאינו בעל נכסים משמעותיים עשוי להיות  כ – 4,000 ₪ בממוצע ולעומת זאת, ישנם הסכמים מורכבים יותר שצריכים להסדיר הון ורכוש רב מסוגים שונים שעלותם יכולה להגיע ל – 10,000 ש"ח ואף יותר. כאשר עריכת הסכם ממון מתבצעת לאחר הנישואין, לעלות שכר הטרחה לעורך הדין, יש להוסיף גם תשלום אגרה עבור אישור של ההסכם בבית המשפט. אם בני הזוג עורכים הסכם ממון טרם הנישואין, הרי שהם יכולים לחתום עליו בפני נוטריון ואז הם יידרשו לשלם עבור עלות האימות של ההסכם. בשני המקרים הללו, מדובר בעלות בסך כמה מאות שקלים.

עלות הסכם ממון מורכבת מכמה פרמטרים:

  • מספר הנכסים שנמצאים בבעלות בני הזוג.
  • מידת מורכבותו של ההסכם.
  • זהותו של עורך הדין –  זהותו של עורך דין הסכם ממון שמייצג ומלווה את בני הזוג הינה בעלת משקל רב לגבי שאלת מחיר הסכם ממון, משום שעורך דין מנוסה, וותיק ובעל מוניטין ורקורד טובים, יוכל לגבות שכר טרחה שהינו גבוה יותר בהשוואה לעורך דין צעיר, ללא ניסיון רב שנמצא בתחילת דרכו.
  • היקף הרכוש – זוגות צעירים שאינם בעלי הון ורכוש רב, יכולים להסתפק בהסכם פשוט באופן יחסי שהעלות שלו תהיה בהתאם וזאת בשונה ממקרה שבו זוג מגיע אל לקשר כשבבעלות שלו נכסים רבים ומשמעותיים. במקרה שכזה, לבני הזוג דרוש הסכם ממון שמחייב עבודה רבה יותר לעורך הדין ולכן מחירו יהיה גבוה יותר. 
  • המורכבות של ההסכם משפיעה מאוד על מחירו והיא מתבטאת בשני היבטים: סוג הנכסים, למשל במידה ואחד מבני הזוג הינו בעל עסק או מניות, הרי שהסדרת החלוקה תהיה מורכבת יותר ותייקר את העלות של ההסכם. ההיבט השני נוגע לשאלה האם ישנה הבנה והסכמה בין שני הצדדים לגבי צורת ואופן חלוקת הרכוש ואז ניתן יהיה לגשת באופן מיידי לכתיבה של ההסכם וזאת לעומת מצב בו קיימות מחלוקות מהותיות וישנם פערים בין בני הזוג שנדרש לגשר עליהם ולהסדיר קודם לכן. 

מהן הסיבות ובאילו נסיבות כדאי לחתום על הסכם ממון?

במקרה של פרידה, נושא הרכוש מהווה מוקד מרכזי שעלול ליצור ולעורר מחלוקות בין בני הזוג שעשויות להגיע  גם למאבק משפטי מתיש, ארוך ויקר שמעכב את הליך הגירושין. עריכת הסכם ממון מראש, תסדיר את סוגיית הכספים והרכוש ותאפשר לבני הזוג להיפרד בצורה נקייה ללא סכסוכים ומאבקים כספיים ומשפטיים. היות והצדדים מחליטים ומגיעים להסכמה בנוגע לאופן החלוקה של הרכוש, במידה והקשר הזוגי ביניהם פורח, הרי שהם יתחשבו זה בזה בעת העריכה של ההסכם ואז ההסדר נוטה להיות צודק והוגן יותר ושני הצדדים – בני הזוג יהיו מרוצים ושבעי רצון ממנו. זאת בשונה ממצב בו הנושא הזה מוכרע כשמערכת היחסים אינה תקינה וטובה ועלתה על שרטון, במצב שכזה, כל צד יאבק על האינטרסים האישיים והפרטיים שלו וקיים מעט רצון להגיע לפשרה ולהתחשבות באחר.

מחירים של הסכם ממון 

מחיר הסכם ממון שנערך בין בני זוג תלויה ומשתנה בהתאם לכמות הרכוש והכספים שלהם והמורכבות של היחסים ביניהם ושל ההסכם. טווח המחירים של הסכם ממון הינו 5,000 ש"ח עד 12,000 ש"ח. פרמטרים נוספים שמשפיעים ונלקחים בחשבון במחיר – עלות ההסכם הינם: חברה, שותפויות, פטנט, כסים משותפים עם גורם צד שלישי ועוד. כל הפרמטרים האלה משפיעים על מחיר הסכם ממון.

התאמה לצרכים ולמאפיינים האישיים של בני הזוג

לכל הסכם ממון יש עלות שונה מעט וזאת בהתאם לצרכים ולמאפיינים האישיים של בני הזוג וכן כתלות בכמה גורמים המשפיעים על העלות. עורך דין מומחה ומנוסה בתחום של עריכת הסכמי ממון יערוך פגישה מקדימה עם בני הזוג וזאת על מנת להעריך את מצבם הכלכלי של בני הזוג, להבין את העקרונות החשובים לכל אחד מהם, יעניק ייעוץ מקצוע, יסייע בניהול משא ומתן ולבסוף יערוך הסכם ממון שתפור באופן מיוחד ואישי עבור המאפיינים, המטרות והצרכים של בני הזוג.

משרד עורך דין ונוטריון מוביל בתחום דיני משפחה ועריכת הסכמי ממון

משרד עורכי דין ונוטריון האן, מעניק ללקוחותיו הרבים שירותי ליווי, ייעוץ וייצוג משפטיים מקיפים בתחום המשפט האזרחי – מסחרי על רבדיו השונים, מקרקעין, ירושות וצוואות, הסכמי ממון, הליכי הוצאה לפועל ועוד. צוות עורכי הדין שפועל במשרדנו הינו בעל מומחיות וניסיון בייצוג לקוחות בתיקים מגוונים בהם תיקים שנחשבים למורכבים במיוחד. עריכת הסכם ממון מהווה צעד נכון ומועיל שתורם לזוגיות יציבה, שקטה ובריאה וחשוב שההליך יתבצע בליווי של עורך דין מומחה בתחום שישמור על האינטרסים של שני הצדדים ויבטיח חלוקת רכוש וכספים הוגנת במקרה של פרידה. בכל בקשה, שאלה ופנייה, אנו עומדים לשירותכם ונשמח להעניק לכם מענה מלא לכל צורך עד להשלמת המשימה על הצד הטוב ביותר לשביעות רצונכם וכל זאת באחריות, מסירות ויחס אישי.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

מאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544