הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

הסכם ממון לידועים בציבור

הסכם ממון לידועים בציבור צובר תאוצה, במהלך השנים האחרונות, בקרב הציבור הישראלי. ניתן לראות, בצורה ברורה, שבשנים האחרונות, יותר בני זוג בוחרים לנהל את חייהם המשותפים כידועים בציבור וזאת מבלי להינשא והם רוצים להגן על הרכוש שלהם. בשונה מבני זוג שמנהלים מערכת יחסים שהינה קלילה מסוג של חברים, הרי שידועים בציבור הינם בני זוג שהחליטו לשזור את גורלם וחייהם יחדיו, אך הם בחרו שלא להינשא ממגוון סיבות.

הסיבות לעריכת הסכם ממון לידועים בציבור

 • בני זוג, שאינם מעוניינים להתחתן וזאת מסיבה ומבחינה עקרונית או מצפונית.
 • בני זוג שנמצאים בפרק ב’ שכבר התגרשו או התאלמנו והם לא מוצאים לנכון להתחתן – להינשא בשנית.
 • בני זוג שנמצאים במצב של איסור בשל טעמים דתיים, למשל: ילד ממזר, כהן וגרושה, דתות שונות וכו'.
 • בני זוג שאחד מהם הינו  אלמן, שמעדיפים לא להינשא וזאת על מנת שלא לפגוע במגוון זכויות שניתנות לחד הוריים, אלמנים וכו'.
 • בני זוג שהינם חד מיניים – כלומר שניהם מאותו מין.

ידועים בציבור – המורכבות והדילמות

בשונה מבני זוג שהינם נשואים וזקוקים להצהרת אהבים כחלק מטקס הקידושין ואירוע החתונה על מנת שיעגנו זאת בצורה רשמית, מערכת היחסים הזוגית בין בני זוג ידועים בציבור הינה, נוצרת, במקרים רבים, יש מאין. כלומר, עצם קיומה של הזוגית וההתנהגות של שני הצדדים בפועל ולא בהכרח בדרך של הצהרה. הכוונה היא שאם אתם נמצאים וחיים תקופה מסוימת יחד, מבלים ויוצאים, בני המשפחה והחברים שלכם מכירים את בן/בת הזוג, כספים מועברים ביניכם, גם אם באופן סמלי ואתם ישנים כמה פעמים בשבוע יחד ולאו דווקא מתגוררים יחד,  הרי שייתכן שתיחשבו כבני זוג שהינם ידועים בציבור, גם במקרה שלא כיוונתם והתכוונתם לכך כלל. המשמעות לכך הינה שהחל ממועד ההיווצרות של הזוגיות ועד לפירוק שלה, ייתכן שחלים עליכם החוקים השונים של בני זוג שהינם ידועים בציבור וכל רכוש שאחד מבני הזוג יצבור לאורך הקשר יכול להיות שייחשב ככזה ששייך לשניכם ותחול חזקת שיתוף רכושי עליכם גם במקרה של פירוק הקשר.

כדי למנוע סכסוכים ומאבקים משפטיים בעתיד, רצוי לבנות ולערוך מראש הסכם ממון בין ידועים בציבור וזאת בסמוך למועד המעבר שלכם לגור ‏יחד. מומלץ וחשוב להעלות את עניין ונושא הסכם הממון בשלב מוקדם ככל שניתן, רצוי עוד לפני המעבר למגורים המשותפים. משום שברוב המקרים בשלב זה נחשפים המניעים והרצונות האמיתיים כולל כאלה שהינם  נסתרים ועולים על פני השטח פרטים ודברים שייתכן שקודם לכן לא הבחנתם בהם. משום כך, במידה ונראה לכם שהקשר הופך לרציני ואינטנסיבי יותר, מומלץ שתערכו ביניכם הסכם ממון לידועים בציבור שיגדיר בצורה ברורה ומדויקת את השאיפות והמטרות המוסכמות וההדדיות שלכם.

מהו הסכם ממון לידועים בציבור?

הדרך המשפטית להסדרת מערכת היחסים הפיננסית בין בני זוג שהינם ידועים בציבור, לתקופת הקשר וכן במצב של משבר ופרידה, הינה עריכת הסכם ממון לידועים בציבור. במקרה שבו מדובר בבני זוג שהינם ידועים בציבור ההסכם יהיה בנוי, מבחינה משפטית, בצורה דומה להסכם ממון רגיל, אך הוא לא יאושר מכוח חוק יחסי ממון. נהוג לכנות הסכם ממון לידועים בציבור בכמה שמות:

 • הסכם ידועים בציבור
 • הסכם ממון בין ידועים בציבור
 • הסכם חיים משותפים
 • הסכם חיים משותפים ויחסי ממון.

באופן כללי, המטרה המרכזית והעיקרית בעריכת הסכם ממון בין ידועים בציבור הינה לצורך הסדרה מראש של סוגיות רכושיות בין בני זוג – מה שייך למי. אולם, ניתן לכלול בו גם סוגיות ‏נוספות, בהן: פתיחה של חשבון בנק שהינו משותף, מימון של הוצאות משק בית משותף ועוד.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

כיצד בנוי הסכם ממון בין ידועים בציבור?

פורמט ההסדר הרכושי משתנה בהתאם למספר גורמים ופרמטרים, בהם: גילם של בני הזוג, האם פערי הרכוש בין בני הזוג הינם משמעותיים? האם מדובר בפרק ב’? האם בני הזוג רוצים ילדים משותפים?? האם לאחד הצדדים יש דירה בבעלותו או בית עסק? האם מי מבני הזוג צפוי לקבל ירושות או מתנות ובאיזה היקף? האם קיימים פערים משמעותיים ‏בגובה השכר של בני הזוג? ועוד. ‏ במידה ויש פערים משמעותיים בין בני הזוג, הצד המבוסס והחזק יותר מבחינה פיננסית ייטה לדרוש לבצע הפרדה רכושית במטרה להגן על ההון והרכוש שאותו צבר. הדרישה הזו הינה לגיטימית ומקובלת במיוחד לאור העובדה שרכוש שנצבר לפני התחלת מערכת היחסים והקשר הזוגי לא נחשב ומהווה רכוש משותף. עם זאת, במקרים רבים, עשוי להתעורר קונפליקט בנוגע להחלטה לגבי המשטר הרכושי שיחול במהלך החיים המשותפים, כלומר, שיתוף או הפרדה מוחלטת. עריכה של הסכם ממון לידועים בציבור, אמורה ונועדה לספק מענה איכותי לצרכים האישיים, הספציפיים והמשתנים של בני הזוג וזאת תוך מתן בהירות וודאות משפטיים במגוון סוגיות של שיתוף כלכלי או הפרדה רכושית שצפויות בעתיד במקרה בו בני הזוג יחליט על פירוד.

מה כולל הסכם ממון לידועים בציבור?

 • הגדרה של הקשר ותקופתו
 • בדומה לכל חוזה אחר, הבסיס של הסכם ממון עבור ידועים בציבור, הינו ההגדרה של הקשר בין הצדדים שחתומים עליו.
 • האם הצדדים החתומים מעוניינים ומתכוונים לקיים ולכונן מערכת יחסים זוגית הכוללת חיים משותפים ובמידה שכן, החל ממתי? או שהם דווקא מסיימים מערכת יחסים ונפרדים? במקרה זה יש צורך לקבוע ולהגדיר את המועד של הפרידה וכן את כל שכרוך בה.
 • ההסכם כולל, ברוב המקרים, מנגנון של פירוד מוסכם שקובע את האופן שבו תתבצע הפרידה, כולל הפרדה של מקום המגורים.
 • ‏במנגנון זה מקובל לכלול גם הודעת פרידה כתובה. 
 • יש להגדיר במסגרת ההסכם את מטרותיו ולעתים, מדובר במלאכה ומשימה לא פשוטה שיש למצוא פתרונות ודרכים משפטיים יצירתיים ולשקף אותם.

החשיבות והיתרונות של הסכם ידועים בציבור

 • פלטפורמה משפטית מאורגנת ומסודרת – הסכם ממון עבור ידועים בציבור יותר ומגבש עבור בני הזוג, פלטפורמה ומנגנון משפטיים מסודרים וברורים.
 • ההסכם מגדיר לזוגות ידועים בציבור מתווה משפטי מקובל ומוסכם עליהם מראש וכך הוא ימנע מהם בעתיד הליכים והתדיינויות משפטיים מתישים וארוכים, תוך חיסכון בזמן, אנרגיה וכסף.
 • מתן שקט נפשי, ביטחון ויציבות כלכליים.
 • עריכה וחתימה על הסכם ממון מושכל והוגן מבטיחה שבני הזוג לא נמצאים במערכת יחסים ובקשר ממניעים כלכליים במקום מרצון חופשי ומאהבה.
 • העניין הזה יקבל משנה תוקף, כאשר מדובר ביחסים בין ידועים בציבור שיש ביניהם פערים משמעותיים בגיל או במצב הכלכלי.
 • חתימה על הסכם ממון לידועים בציבור עשויה לתרום רבות לניהול מערכת יחסים זוגית טובה ובריאה וזאת באמצעות הענקת ביטחון ושלווה מבחינה אישית וכלכלית.

קבלת הכרה רשמית

הסכם ממון לידועים בציבור, למעשה ממסד ונותן הכרה באופן רשמי לקשר בין בני הזוג וכן מבחינת הסביבה. בנוסף, בעתיד, בני הזוג  יוכלו לעשות שימוש בהסכם הממון גם כגושפנקה לצורך הוכחה של עצם קיום מערכת היחסים והקשר הזוגי ביניהם וזאת במקרה של משבר ביחסים והחלטה על פרידה בכל הנוגע לסוגיות חלוקת רכוש. הסכם ממון לידועים בציבור מסייע לצדדים החתומים עליו לקבל הכרה רשמית מהרשויות וממוסדות המדינה וליהנות מזכויות שונות כבני זוג שהינם ידועים בציבור, גם מבלי שנישאו. חשוב לדעת שההסכם יכול לשמש כראייה לצורך קבלת קצבת שארים ועוד.

כדאי לדאוג שההסכם יכלול התייחסות ספציפית ומפורשת לכמה עניינים מהותיים:

 • הגנה על רכוש באמצעות מנגנון הפרדה רכושית.
 • הסכם ממון לידועים בציבור יקבע ויגדיר בצורה ברורה את המועד הקובע של תחילתו של הקשר ואת נושא השיתוף או ההפרדה של רכוש ונכסים בהתאם לרצונם ההדדי של שני הצדדים.
 • בני זוג ידועים בציבור, אשר לשניהם, או למי מהם, מדובר כעת בפרק ב’, או כאשר עסקינן ביחסים בגיל מאוחר יחסית, כאשר כל צד כבר צבר לעצמו, בעמל רב שנים, כספים ו/או נכסים, יכולים להגדיר ולקבוע ביניהם מראש, במדויק ובמסודר מהם אותם הנכסים, אשר היו בבעלות כל אחד מהם לפני תחילת הקשר, על מנת למנוע סכסוכים ומחלוקות עתידיים, ובכך להגן על רכושם ממקודם (כאמור, לעתים הם יעדיפו, כי גם במהלך הקשר, יחול ביניהם  מנגנון של הפרדה רכושית).
 • ישנם מקרים רבים שבהם הרכוש לא אמור להתחלק בין שני הצדדים בצורה שווה בעת פרידה וזאת משום שהוא לא היה מאוזן מלכתחילה באופן שווה, למשל: כספים שהועברו כמתנה בעבר מההורים של אחד הצדדים כסיוע לרכישת דירה או רכוש קיים וחסכונות של אחד הצדדים וכו'. מצב שבו רכוש אישי ופרטי מתערבב עם רכוש משותף חדש שקנו וצברו בני הזוג, עשוי להתרחש וזאת כתוצאה מהקושי המעשי לבצע, בהתנהלות היומיומית, הפרדה רכושית בצורה מוחלטת.

יצירת הפרדה רכושית ברורה

בסיטואציות האלו, יהיה קשה בעתיד להבדיל מה אמור להתחלק ומה לא צריך להתחלק ובאיזה אופן. הסכם ממון שנערך באופן מקצועי על ידי עורך דין לענייני משפחה שמתמחה בעריכת הסכמים וחוזים מספק ומהווה פתרון ומענה יעיל ומצוין שעשוי למנוע דילמות ומחלוקות באופן מדויק ומסודר וכל זאת בהתאם לצרכים, הרצונות והמטרות האישיים, הספציפיים, הייחודיים והמוסכמים שלהם.

אישור של הסכם ממון לידועים בציבור

את הסכם הממון עבור ידועים בציבור אין הכרח וחובה לאשר בבית המשפט. ומשום כך, ההסכם יהיה בתוקף מיד עם החתימה של בני הזוג עליו וזאת משום שהוא נכרת בהסכמה מלאה בין שני הצדדים ומחייב אותם מבחינה משפטית על סמך דיני החוזים. באופן עקרוני, הסכם ממון לידועים בציבור לא מוגבל בזמן והוא תקף כל עוד מתקיימת מערכת היחסים. במקרה של פרידה או של חלילה פטירה של אחד הצדדים, ההסכם יפקע.

ניתן ומומלץ לחתום על הסכם ממון בפני עורך דין או נוטריון וזאת על מנת להעניק לו תוקף וגושפנקא משפטיים חזקים יותר שמעידים בצורה חד משמעית שבני הזוג אמנם חתמו על הסכם ממון ועשו זאת מרצונם החופשי ומבחירה, לאחר שקראו אותו בצורה מעמיקה והבינו באופן מלא את תוכנו, משמעויותיו, הוראותיו ותוצאותיו המשפטיות. בנוסף, ישנה אופציה לאשר הסכם ממון שנחתם בין ידועים בציבור גם בפני בית דין לענייני משפחה.

משרד עורך דין ונוטריון מוביל בתחום דיני משפחה ועריכת הסכמי ממון

משרד עורכי דין ונוטריון האן, מספק ללקוחותיו הרבים מגוון שירותים משפטיים מקצועיים בתחום הדין האזרחי – מסחרי, עריכת הסכמי ממון וחוזים, מקרקעין, ירושות וצוואות, הליכי הוצאה לפועל ועוד. צוות עורכי הדין במשרדנו הינו בעלי מומחיות וניסיון רב בייצוג של לקוחות במגוון תיקים, הליכים והסכמים משפטיים. עריכת הסכם ממון ליודעים בציבור מהווה צעד נבון וחשוב שתורם לזוגיות בריאה ויציבה וחשוב להקפיד כי הליך זה יתבצע בליווי של עורך דין מומחה ומנוסה שבקיא בתחום על מנת לוודא שההסכם ישמור על האינטרסים של שני בני הזוג ויבטיח חלוקת רכוש הוגנת ומאוזנת במקרה של פרידה. בכל שאלה, פנייה ובקשה, אנו עומדים לשירותכם ונשמח להעניק לכם ליווי, ייעוץ ומענה לכל צורך ובעיה עד להשלמת המשימה על הצד הטוב ביותר.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

מאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544