הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

הפטר ליחיד בהליכי חדלות פירעון

ישנם גורמים רבים שעלולים להוביל אדם למצב שבו הוא נקלע לחובות. מצב שכזה עשוי להמשיך ולהידרדר יותר בשל לקיחת הלוואה שהחייב לא  מסוגל לעמוד בה. כך, החייב מוצא עצמו מתמודד עם חובות כבדים שהוא לא יכול לעמוד בהם. בשלב הזה, ייתכן שעל החייב יהיה לפתוח בהליכי חדלות פירעון על מנת לקבל בסוף התהליך הפטר ליחיד בהליכי חדלות פירעון.

מהו הליך חדלות פירעון של יחיד ומהן מטרותיו?

החלטה לפתיחה בהליך חדלות פירעון של יחיד או בהליך פשיטת רגל, לא מתקבלת בקלות ראש ובטרם יינקט צעד שכזה, מומלץ וחשוב להתייעץ עם עורך דין חדלות פירעון מנוסה ובעל מומחיות בהסדרי חוב. הליווי המשפטי מידי גורם מקצועי נועד  לבחון את כל האפשרויות שעומדות בפני החייב, דוגמת: פריסת הלוואות, הגעה להסדר חוב מול הנושים ועוד. עם זאת, במקרים מסוימים ובהתאם לנסיבות, לא יהיה מנוס והחייב יהיה חייב להצהיר על מצב של חדלות פירעון. המטרה בפתיחה בהליך זה הינה לתת הזדמנות ולאפשר לחייב להשתקם מבחינה כלכלית וזאת תוך החזר חובותיו לנושים עד כמה שהוא מסוגל בהתאם למצב הפיננסי שלו. חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי החדש שנחקק בשנת 2018 ונכנס לתוקף במהלך שנת 2019, נותן דגש לשיקום כלכלי של החייב וזאת כחלק מרכזי מהליך הפירעון. לצד הערך החשוב הזה, החוק מבקש להגדיל את שיעורו של החוב שיוחזר לנושים על מנת לצמצם את חומרת הפגיעה שהם ספגו כתוצאה מפשיטת הרגל של החייב. מדובר בחוק שהינו חדש יחסית ומשום כך, רצוי לשלב ולערב בתהליך עורך דין חדלות פירעון ופשיטת רגל שמעודכן ובקיא בחוק.

כיצד מתבצע הליך חדלות פירעון של יחיד?

על מנת לפתוח בהליך חדלות פירעון עבור יחיד, על החייב להגיש בקשה לקבלת הצו לפתיחה בהליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי. בהתאם לגובה החוב ייקבע הגורם אליו הבקשה לקבלת הצו תוגש, במידה ומדובר בחוב בסכום שהינו נמוך מסכום של מאה וחמישים אלף ₪, את הבקשה יש להגיש ללשכת ההוצאה לפועל. במידה ומדובר בחוב שעולה על הסכום הזה, את הבקשה יש להגיש לממונה, במשרד המשפטים, על הליכי חדלות פירעון. טרם פתיחת ההליך כדאי לפנות לקבלת ליווי וייעוץ משפטי מידי עורך דין חדלות פירעון ופשיטת רגל שהינו בעל ניסיון ומומחיות בתחום. עורך הדין ילווה את החייב הן בהליך הגשת הבקשה והן בהמשך ההליך עד להגעה להסדר מול לשכת ההוצאה לפועל. הסיוע המשפטי הינו נחוץ וחיוני משום שהוא ימנע עיכובים במתן הצו בעקבות הגשה של בקשה חסרה. עם קבלת הצו לפתיחת ההליכים, החייב יכול לקבל צו לעיכוב הליכים בלשכת ההוצאה לפועל וכך ייעצרו תהליכי הגבייה של נושים. בנוסף, עורך דין פשיטת רגל מסייע בהמצאת האישורים והמסמכים הנדרשים שיוכלו לשקף בצורה ברורה את מצבו הפיננסי של החייב. התהליך כולל גם תוכנית לפירעון החוב לנושים מתוך קופה שמכילה את נכסיו של החייב – קופת כינוס, כאשר הנכסים בקופת הכינוס ניתנים ומיועדים למימוש לצורך סגירת החוב.

החשיבות בקבלת ליווי וייעוץ משפטי מידי עורך דין חדלות פירעון מומחה

אם נקלעתם לחובות כבדים ואתם לא יודעים כיצד יש לפעול, מומלץ לפנות בהקדם למשרד עורכי הדין שמתמחה בתחום חדלות פירעון והליכי הוצאה לפועל וזאת על מנת שתקבלו ליווי, ייצוג וייעוץ מקצועי. הסיוע המשפטי מידי גורם מקצועי בעל ניסיון בתחום יאפשר לכם לצעוד בבטחה לעבר עתיד כלכלי יציב ובטוח. עורך דין חדלות פירעון ופשיטת רגל מלווה את לקוחותיו שמבקשים להיכנס להליך חדלות פירעון על מנת להגיע למצב שבו יקבלו  הפטר מלא מהחובות שלהם או בשמו החדש צו שיקום כלכלי. 

מה כוללים הליכי חדלות פירעון של יחיד?

הליכי חדלות פירעון של יחיד מחייבים וכוללים התמודדות עם סוגיות אישיות ומשפטיות מורכבות והם דורשים יכולת ניהול של הליך שהינו רגיש ועיקש. עורך דין חדלות פירעון מומחה בתחום הינו בעל הכישורים  והמיומנויות לטיפול יעיל ונכון בתיקי הוצאה לפועל והליכי חדלות פירעון ולכן אחוזי ההצלחה בתיקים שבהם החייב מקבל ליווי משפטי מקצועי הינם גבוהים מאוד. על מנת להגיע ולקבל הפטר ליחיד בהליכי חדלות פירעון חשוב לנהל את ההליך בצורה חכמה ומדויקת וזאת על מנת למנוע טעויות, עיכובים ועוגמת נפש.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

קבלת הפטר ליחיד בהליכי חדלות פירעון

הליך חדלות פירעון של יחיד מתנהל בדרך שונה משל ארגונים וחברות וזאת משום שחוק חדלות פירעון יחיד כולל תנאים וקריטריונים ייחודים. ההליך מתבצע בכמה צעדים ושלבי, החל מפתיחת תיק חדלות פירעון  ועד לקבלת ההפטר המיוחל ליחיד. עד לתחולתו של החוק החדש, ההפטר לא היווה חלק בלתי נפרד ומובנה בהליך חדלות פירעון והמשמעות לכך הייתה שאדם היה יכול להתנהל תחת הגבלות חמורות וקשות וצו תשלומים לפרק זמן בלתי מוגבל וללא התחייבות שבסיום ההליך ובסופו של דבר אכן תהיה מחיקה של החובות. המצב הזה הביא לכך שבעלי חוב נקלעו למצוקה הולכת וגוברת שמוטטה מבחינה כלכלית משפחות רבות שאילו היו מקבלות מעט סיוע, היו יכולות לצאת מהמעגל של הנחשלות ומהבור הפיננסי, לשוב לתלם ואף לתרום לכלכלה הישראלית.

חוק חדלות פירעון החדש

מתוך הרציונל הזה נובע הכוח שמניע ודוחף את החוק החדש שמסדיר את הליכי חדלות פירעון יחיד, כאשר  במסגרת ההליך החדש, בסוף הדרך, מובטחת קבלת הפטר. בקשת יחיד לקבלת הפטר ליחיד בהליכי חדלות פירעון ניתן להגיש במערכת ממוחשבת חדשה ובמידה ותדעו להיעזר בליווי וסיוע משפטי איכותי ומקצועי, הרי שלא ירחק היום שבו תקבלו הזדמנות לשוב לעצמאות כלכלית ולאורח חיים תקין ויציב.  קבלת הפטר ליחיד בהליכי חדלות פירעון במסגרת החוק החדש כוללת כמה מסלולים מקלים במיוחד ועל מנת לסייע לחייבים ולבני משפחותיהם לצאת מסבך וממעגל החובות, הרי שבמידה וחובותיהם נצברו בשל נסיבות מיוחדות ובתום לב, נקבעו כמה נהלים חדשים.

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי החדש שנכנס לתוקף  בשנת 2018 יוצר הבחנה בין חייבים שסכום החובות שלהם הינו גבוה מ – 150,000 ₪ לבין חייבים שגובה החובות שלהם נשאר תחת הרף הזה. סעיף 204 בחוק החדש, מעביר מספר לא קטן של תיקים לניהול ע"י גורמים מנהליים וכך הוא מסיר עומס מעל הכתפיים של בתי המשפט. כיום, בקשות שהוגשו על ידי חייב על חובות שהסכום שלהם אינו עולה על  150,000 ₪, ינוהלו על ידי  רשם ההוצאה לפועל וזאת ללא צורך בפיקוח בית משפט משום שהרשם רשאי ובעל סמכות להעניק ולהחיל הפטר בהתאם לשיקול דעתו המקצועי ועל פי חוות הדעת המקצועית של הממונה.

התנאים והנהלים בהליך חדלות פירעון של יחיד 

כדי לעמוד בתנאים – הקריטריונים לקבלת הפטר ליחיד בהליכי חדלות פירעון במגוון מסלולי ההליך, יש להגיש את הבקשה בצורה ברורה ומדויקת. הבדל בתנאים בין יחידים שונים בהחלט יכולים  להוביל למסלולים ששונים זה מזה באופיים ובאורכם. משום כך, מומלץ שלא לנסות לנהל את ההליך באופן עצמאי, אלא לקבל סיוע מקצועי מידי מומחים בתחום. משרד עורכי דין שמתמחה בתחום של חדלות פירעון ושיקום כלכלי יספק לכם מידע רלוונטי ובעל ערך רב ויסייע  בהגשת הבקשה כך שכל התנאים הטובים והמתאימים לכם ביותר יהיו זמינים עבורכם.

הגשת בקשה לחדלות פירעון יחיד

כדי לקבל הפטר ליחיד בהליכי חדלות פירעון, על החייב להגיש את הבקשה בצורה מסודרת לממונה על תחום חדלות פירעון במשרד המשפטים. במידה והבקשה מוגשת מיוזמתו של החייב, לפני שהנושים עושים זאת, תהיה לחייב אפשרות להתנהל במסלול שהינו מקל יותר וזאת במידה והוא עומד בכל דרישות של הממונה עד לקבלת הפטר על כלל החובות. כיום, קיימת אפשרות להגיש בקשה לפתיחת הליך חדלות פירעון גם באופן מקוון ע"י  בא כוח. האפשרות הזו קלה ונוחה במיוחד ומומלץ לנצל אותה ולבקש מעורך הדין שלכם לנקוט בה.

שלבי וצעדי הליך חדלות פירעון

על מנת להבטיח שלרשותכם יעמדו כל הזכויות שמגיעות לכם וכדי שתוכלו לבחור ולהתנהל במסלול המתאים ביותר לצרכיכם ולאופי החובות שלכם, מומלץ וחשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין שמתמחה בחוק חדלות פירעון ובנהלים שנגזרים ממנו.

  • הגשת הבקשה להוצאת צו לפתיחה בהליך חדלות פירעון – ההליך מתחיל למעשה עם הגשת הבקשה, לממונה מטעם משרד המשפטים על הליכי חדלות פירעון, לקבלת צו פתיחה בהליכים. לאחר 30 ימים  מהמועד שבו הוגשה הבקשה, תינתן תשובה: אישור הבקשה או דחייתה.
  • תקופת ביניים  – פרק הזמן החל ממועד קבלת הצו עד למתן צו לשיקום כלכלי אורך 11  חודשים, כאשר במהלכם נדרש החייב למסור מידע אודות ההכנסות, ההוצאות, הנכסים והחובות שלו לנאמן ולעמוד בכל החובות והמגבלות שהוטלו עליו כחלק מצו פתיחת ההליכים. הנאמן אחראי על ניהול מו"מ מול הנושים ועל גיבוש הסדר תשלומים שיובא ויוצג בפני בית המשפט לצורך קבלת אישור סופי.
  • דיון בבית משפט והוצאת צו שיקום כלכלי –  לאחר שבדק הנאמן את כל הנתונים של החייב, יהיה עליו להגיש לבית המשפט את ממצאיו בדו"ח. בית המשפט ינהל דיון על בסיס ועל סמך הדו"ח בהשתתפות ובנוכחות של החייב והנושים. בדיון תתקבל הכרעה לגבי מתן הצו לשיקום כלכלי שמכיל את דרך ואופן הסדרת החובות.
  • תקופת צו שיקום כלכלי – התקופה הזו מתחילה במתן צו לשיקום כלכלי ונמשכת, בדרך כלל, כ – 3 שנים, עד לסיום סופי של הליך פשיטת הרגל. בתקופה זו יהיה על החייב לעמוד בכל התנאים שבית המשפט קבע בצו לשיקום כלכלי ובתוכנית התשלומים ומימוש הנכסים לטובתם של הנושים. הנאמן והממונה ייבחנו היטב ומקרוב האם החייב אכן מקיים את הוראות בית המשפט כפי שנקבעו בתוכנית השיקום הכלכלי בדרך לקבל את ההפטר.
  • קבלת הפטר – במידה והחייב עמד בכל התנאים שהוצבו בפניו במסגרת התוכנית לשיקום כלכלי, הוא יזכה לקבל פטור מחובות העבר בהתאם למה שנקבע בצו השיקום הכלכלי.

משרד עורך דין ונוטריון מוביל בתחום חדלות פירעון והליכי הוצאה לפועל

משרד עורך דין ונוטריון האן מעניק שירותים משפטיים מקצועיים ללקוחותיו הרבים בתחום המשפט האזרחי – מסחרי, הליכי חדלות פירעון והוצאה לפועל, מקרקעין, ירושות וצוואות ועוד. צוות עורכי הדין שלנו חותר ללא לאות ומשקיע כל מאמץ על מנת להגיע לתוצאה המשפטית הטובה ביותר עבור לקוחותיו. אנו עומדים לשירותכם ונשמח להעניק לכם מענה מלא ופתרון לכל בעיה, להשיב לכל שאלה ולנהל את התיק שלכם בהוצאה לפועל בצורה המקצועית והיעילה ביותר, תוך שמירה על האינטרסים החשובים לכם ומיצוי זכויותיכם עד לקבלת הפטר מלא.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריוןמאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

Call Now Button02-5025544