הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

תביעת לשון הרע בפייסבוק

חברת פייסבוק או בשם החדש והעדכני שלה – מטא, הינה מהרשתות החברתיות המצליחות והפופולריות ביותר בעולם, כיום. על אף היתרונות הרבים שהיא מציעה לגולשים, המדיה החברתית ככלל ובפרט פייסבוק עלולות להפוך בקלות לקרקע נוחה ופורייה להפצת דברי לשון הרע והוצאת דיבה נגד אנשים פרטיים, חברות, עסקים וארגונים. תופעה זו זכתה לכינוי שיימינג שפירושו ביוש בלשון רבים. הפצת לשון הרע במרחב הדיגיטלי באופן כללי ובפרט בפייסבוק נוטה להתפשט במהירות כאש בשדה קוצים וכך להוביל ולגרום לנזקים חמורים ובלתי הפיכים. משום כך, החוק במדינת ישראל מאפשר הגשה של תביעת לשון הרע בפייסבוק שנועד לדרוש ולקבל פיצוי הולם וראוי בגין הנזקים שנגרמו לאדם שעליו נאמרו דברי לשון הרע. את הליך התביעה מומלץ לבצע בליווי וסיוע של עורך דין מנוסה ומומחה בתחום תביעות לשון הרע והוצאת דיבה.

קבלת פיצויים ללא הוכחת נזק בתביעת לשון הרע בפייסבוק

חוק לשון הרע במדינת ישראל קובע שלבית המשפט שדן בתביעות הוצאת דיבה ולשון הרע בפייסבוק יש את הסמכות לפסוק פיצוי כספי לטובתו של התובע, גם ללא בכרח בהוכחת נזק וזאת עד לסכום מקסימלי של 70,000 ₪. השאלה שנשאלת הינה מדוע המחוקק מאפשר קבלת פיצוי ללא צורך בהוכחת נזק? ובכן, התשובה לשאלה הזו הינה שיש קושי רב להוכיח ולכמת נזקים שהינם מדידים שנוצרו כתוצאה ממקרי הוצאת לשון הרע – שיימינג שמתרחשים במדיה הדיגיטלית והמרחב הקיברנטי. וזאת על אף העובדה שלא קיים ספק ואין עוררין לגבי קיומם של נזקים משמעותיים. בהתאם לכך, כאשר מוגשת תביעת לשון הרע בפייסבוק, התובע יכול להראות ולהוכיח בבית המשפט כי למפרסם של דברי לשון הרע והבלע ברשת החברתית הייתה כוונה לפגוע בזדון ויהיה די בכך כדי שבית המשפט יכריע ויפסוק לטובת התובע. במקרה שבו התביעה התקבלה, בית המשפט יכול לפסוק פיצויים בסכומים משמעותיים של מעל מאה אלף שקלים.

שיקול הדעת והשיקולים של בית המשפט בעת מתן הכרעה בתביעת לשון הרע בפייסבוק

חוק לשון הרע מעניק לשופטים בבתי המשפט סמכות רחבה להכריע בשאלה האם קיימת הצדקה לפסוק פיצויים לתובע ללא צורך בהוכחת נזק, כלומר על בית המשפט לא חלה כל חובה לפסוק שאכן יש לשלם פיצוי כספי לתובע, מבלי שהוא הוכיח שנגרם לו נזק ממשי. תביעת לשון הרע בפייסבוק שמוגשת לבית המשפט מעלה סוגיה חשובה שעליה בית המשפט נדרש לתת את דעתו והיא: האם הדברים והאירועים בהם כתב התביעה עוסק ודן הינם בבחינת של לשון הרע פי שזו מוגדרת בחוק. במידה ובית המשפט מכיר בכך שהפרסום – האקט שבוצעו בפייסבוק מהווים ביטוי להוצאה של דברי לשון הרע נגד התובע, תינתן הזדמנות להגנה להציג את הטענות שלה נגד ההכרה והאפשרות של התובע ליהנות מהזכות לקבל פיצוי כספי. בתי המשפט במדינת ישראל מתייחסים לרשת החברתית פייסבוק, על כל מגוון המאפיינים הייחודיים ויוצאי הדופן שלה, באופן ספציפי כאשר מדובר בתביעות לשון הרע.

הגנת "אמיתות הפרסום" 

אמיתות הפרסום הינה טענת הגנה עליה נשענים נתבעים שכנגדם הוגשה תביעת לשון הרע בפייסבוק. מדובר בקו הגנה שנסוב ומתבסס על הטענה שהטענות של התביעה שהוצגו כדברי לשון הרע בפייסבוק, למעשה הינם אמת לאמיתה והיה טעם בפרסום הדברים בפורום הזה מטעמים של עניין לציבור. בכל מקרה, כל תיק של הוצאת דיבה או לשון הרע בפייסבוק שמגיע לטיפול בבית המשפט, ייבחן לגופו, כלומר אין תביעת לשון הרע בפייסבוק שדומה לקודמתה.

כיצד להיערך נכון להגשה של תביעת לשון הרע בפייסבוק?

במידה ונפגעתם מלשון הרע – שיימינג או הוצאת דיבה בפייסבוק, אמנם כדאי לפעול במהירות אך במקביל חשוב לפעול נכון ולא בפזיזות ולהקפיד לנקוט במשנה זהירות. על מנת להיערך בצורה נכונה להגשת תביעת לשון הרע בפייסבוק, מומלץ וחשוב לפנות לקבלת סיוע וליווי משפטי מקצועי מידי עורך דין מומחה בתחום שיוכל להנחות אתכם כיצד יש לפעול.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

לפניכם הצעדים והפעולות שמומלץ לנקוט בהם טרם הגשה של תביעת לשון הרע או הוצאת דיבה בפייסבוק:

    • חשוב לתעד את כל הפרסומים שמכילים לפי התחושה שלכם היבטים של שימוש בלשון הרע, שיימינ או דיבה וזאת באמצעות צילומי מסך.
    • אספו עדויות ונתונים שנוגעים לתפוצה של הפרסום ומידת ההשפעה שלו. כגון: מספר עוקבים בקבוצה בפייסבוק בתאריך בו הועלה הפוסט הבעייתי, מספר התגובות לפרסום של הפוסט, כמות השיתופים, סוג, טיב ואופי התגובות לפרסום הפוסט וכו'. איסוף נתונים ועדויות המצביעים על הנזק שנגרם לכם בשל הפצת פרסום פוגעני, מבזה או שקרי הינו חשוב וחיוני להוכחת קיומם של מאפייני לשון הרע להם יש משמעות רבה בהליך תביעת לשון הרע בפייסבוק. מאפיינים אלה כוללים, בין היתר: ויראליות – היקף החשיפה, מידת המעורבות מצד הגולשים והמשתמשים בפייסבוק לגבי פוסט וכו'. בנוסף, כחלק מהגשת תביעות לשון הרע והוצאת דיבה בפייסבוק, נדון האופן בו פורשו הדברים ע"י הציבור ולכן תיעוד התגובות לפרסום הדברים בפייסבוק עשוי בהחלט להועיל ולהעניק תוקף לטענות של התביעה בכל הנוגע לפגיעה במוניטין ובשם הטוב של התובע.
  • הסרת הפרסום – פנייה להסרה של הפוסט הפוגעני שמופנית למנהל של קבוצת הפייסבוק בה פורסמו הדברים ותיעוד בצילומי מסך של ההתכתבות מולו. פעולה זו חשובה אך אינה קודמת לתיעוד של דברי לשון הרע או הוצאת הדיבה שהופצו בפייסבוק באמצעות צילומי מסך שיש לשמור כראיות בתיק ההוכחות שינוהל וידון בבית המשפט בתביעה שלכם.

הליך ואופן הגשת תביעת לשון הרע בפייסבוק

הגשת תביעת לשון הרע בפייסבוק מהווה הליך מורכב שמחייב תכנון מוקדם והיערכות מצדו של התובע. אם אתם רוצים להתמודד באופן טוב ויעיל עם המצב אליו נקלעתם, מומלץ וחשוב לפנות מוקדם ככל הניתן לקבלת ייעוץ והכוונה משפטית מידי עורך דין לשון הרע מומחה ומנוסה שעוסק ובקיא בהליך הגשת תביעות לשון הרע במדיה החברתית. עורך הדין שעוסק בתביעות כאלה בוחן ובודק בעין מקצועית את הנסיבות של המקרה ומעריך את מידת הכדאיות בהגשת תביעת לשון הרע בפייסבוק. עו"ד לשון הרע יידע להנחות ולהכווין אתכם באילו צעדים יש לנקוט שיוכלו לסייע בניהול נכון ומוצלח של המשבר ויבצע גם בקרת נזקים מיידי. בנוסף, עורך דין מומחה ומקצועי ימליץ לכם אילו פעולות כדאי לבצע ובאילו צעדים כדאי לנקוט לצורך שיקום שמכם הטוב שניזוק כתוצאה מהפרסום המכפיש במדיה החברתית.

ליווי וייעוץ משפטי מידי עורך דין מומחה בתחום לשון הרע 

במידה והוגשה כנגדכם תביעת לשון הרע או הוצאת דיבה בפייסבוק, פנייה לקבלת שירותים מקצועיים מידי עורך דין מומחה בתביעות לשון הרע באינטרנט מהווה צעד חשוב וחיוני על מנת לבסס את תביעתכם וטענותיכם ומשום שאתם עלולים להיות מחויבים לשאת בתשלום של פיצויים בסכום גבוה במידה ותוכח אשמתכם. עורך דין ונוטריון שמעון האן הינו בעל ניסיון רב בייצוג נפגעים ונאשמים בתביעות מסוג הוצאת דיבה ולשון הרע ברשתות החברתיות. צוות עורכי הדין המנוסה והמיומן שלנו יעניק לכם מענה מלא וליווי אישי לאורך כל הדרך בהליך הגשת התביעה. הסיוע המשפטי הינו חשוב ומועיל באיסוף של ראיות ובניית אסטרטגיה וקו שיסייעו לכם להוכיח או להדוף את הטענות. תביעות דיבה או לשון הרע הינן תביעות מורכבות ולכן והדבר נכון עוד יותר כאשר מדובר בתביעות לשון הרע בערוצי המדיה החברתית. משום כך, במידה ונפגעתם מפרסום פוגעני כנגדכם – שיימינג בפייסבוק או שאתם חשודים בהפצת לשון הרע, חשוב לפנות לעו"ד מומחה בתחום לשון הרע באינטרנט בעל ניסיון ומוניטין בייצוג של תובעים ונתבעים בתביעות לשון הרע בפייסבוק ובכלל. בכל שאלה, בקשה ופנייה, אנו עומדים לשירותכם ונשמח להעניק לכם מענה מקצועי מלא וליווי משפטי לאורך כל שלבי התהליך עד להשגת התוצאה הטובה ביותר עבורכם.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

מאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544