הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

שאלות ותשובות נפוצות במיסוי מקרקעין

שאלה: ברשותי מגרש שרכשתי בשנת 2010 ב- 1,100.000 ש"ח. כיום אני מתגורר בבית שנמצא בבעלותי ובכוונתי לבנות במגרש שרכשתי בשנת 2010. מתוך הנחה שעלות הבניה תהיה כ- 2,000.000 שקלים ומחיר המכירה, לאחר הבניה, יעמוד על כ- 6,000.000 ₪, מהו סכום המס שאני צפוי לשלם? אני מעוניין לדעת במטרה לבדוק את מידת הכדאיות לבנות.

תשובה: מדובר בשאלה ספציפית מאוד שדורשת ביצוע בדיקה אישית ופרטנית שגובלת במתן ייעוץ משפטי מורכב. באופן כללי  ועקרוני, נדרש לבחון מהו גובה השבח הריאלי וממנו להפחית את ההוצאות השונות על הנכס ובהתאם לכך לפעול. ישנן כמה פעולות שניתן לבצע לפני הבנייה ומומלץ להיוועץ עם עורך דין מיסוי מקרקעין מנוסה. עורך דין שמעון האן מספק שירותים משפטיים מקצועיים ומתמחה בתחום מיסוי מקרקעין, מס שבח ועוד. הייעוץ והליווי המקצועי כוללים ביצוע בדיקות שונות שנועדו להפחית את גובה שיעור המס בעסקאות מקרקעין.  

שאלה: בן זוגי רכש דירה חדשה, על הנייר,  בשנת 2019. במעמד החוזה נאמר שמפתח לדירה יימסר בתוך כמה חודשים עד שנה.  בפועל, הדירה בנמצאת בתהליכי בנייה עד היום וככל הנראה ייקח עוד זמן רב עד שבן זוגי יוכל לקבל אותה. בינתיים, התחתנו ואנחנו מתכננים למכור את הדירה שלו כאשר זו תבנה ותהיה עורכה וכשירה למגורים ולרכוש דירה חדשה שתהיה משותפת. האם אנחנו צפויים להידרש לשלם מס שבח על רווח מהדירה שלו והאם ישנה דרך לקבל פטור בשל הנסיבות המיוחדות: העיכוב בקבלת הדירה ומכירה במטרה לרכוש דירה משותפת גדולה יותר?

תשובה: על פניו, מבחינה מסוימת, המצב אינו לטובתכם ולכן מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ וייצוג מידיו של עורך דין מיסוי שהינו גם עורך דין מס שבח. בנוסף, ניתן לבדוק האם יש מידע רלוונטי באתר פורום מיסים – פורום מיסוי מקרקעין. את מוזמנת לפנות אלי – עורך דין שמעון האן –משרד עורכי דין ונוטריון, כך שאוכל לבחון האם יש חריג כלשהו שיאפשר לך ולבעלך לבצע את המהלך והפעולה.

שאלה: ברשותי מגרש לבנייה של בית פרטי ואני בתהליכים של תכנון ובנייה. אין לי בבעלותי וברשותי בית נוסף. השאלה שלי הינה לגביי מכירת הבית עם פטור ממס שבח. מהו פרק הזמן הקרוב ביותר שבו ניתן יהיה למכור את הבית עם פטור? לפי מה שקראתי, המוכר אמור להחזיק בדירה מזכה -אחרי בנייה במשך כ-18 חודשים על מנת לקבל פטור. האם אוכל לערוך חוזה מכירה מיד לאחר סיום הבנייה ותאריך ההעברה של הבית יהיה 18 חודשים לאחר סיום הבנייה, או שיידרש לערוך את חוזה המכירה רק 18 חודשים לאחר שהבנייה הסתיימה?

תשובה: בהתאם לפסיקה, תאריך החתימה על החוזה הינו התאריך הקובע. יש מספר פעולות מורכבות שניתן לנקוט בהן, אך הן לא מתאימות בהכרח לכל מקרה וחשוב לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי בנושא לפני פעולה.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

דיווח מיסוי ירושת נחלה

שאלה: האם לפי פסק דין הצהרתי, נחלה שהועברה בירושה מחייבת העברת דיווח למיסוי מקרקעין?

תשובה: בכל עסקת מקרקעין מכל סוג שהוא וכאשר השליטה מועברת לאחר, יש להתייחס בשלב הזה למהלך כביצוע של עסקה שעליה יש לדווח. על מנת להתייחס באופן פרטני למקרה המדובר, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי ולבדוק לגבי מידע רלוונטי בפורום מיסוי, שכן כל מקרה הינו שונה מאוד מהאחר.

מס רווחי הון

שאלה: אחים מתכוננים למכור חנות שקיבלו בירושה. החנות הייתה מושכרת במשך שנים רבות. האחים אינם עוסקים ולא הנפיקו חשבוניות, אלא מס הכנסה שולם בדוח שנתי ואת מס ערך מוסף על דמי השכירות שילם השוכר. החנות התקבלה בעסקת קומבינציה שבוצעה בבניין  אצל המוריש. האם האחים המוכרים ישלמו מע"מ, כלומר האם מע"מ הינו רלוונטי לעסקה זו מבחינתם? כמו כן, האם משנה שהרוכש מהם הינו עוסק או אדם פרטי?

תשובה: לרוב מס ערך מוסף משולם על ידי  עסק ובעל חנות שאינו נחשב עוסק ישלם בגין ההון.

מס רכישה בשיפור דיור

שאלה: האם דירה שנמצאת בתהליך של פינוי בינוי – פני הריסה ולאחר חתימה על חוזה עם יזם ורישום הערת אזהרה בטאבו, עשויה להיכלל ולהיחשב כדירה ראשונה לצורך רכישת דירה שניה וזאת כאשר כמשפר דיור, אני מתחייב למכור את הדירה בתוך 12 חודשים ממועד קבלת המפתח וזאת לפי הסעיף הבא? במידה ואותו רוכש מתחייב למכור את הדירה הראשונה שברשותו בתוך 18 חודשים מיום הרכישה של הדירה החדשה או בתוך 12 חודשים מיום קבלת החזקה וזאת במקרה של רכישת הדירה מקבלן, הוא יהיה רשאי וזכאי לשלם שיעורי מס מופחתים שקבועים לרכישה של דירה ראשונה ברכישה של הדירה האחרת וזאת על אף העובדה שבמועד רכישתה הוא הבעלים של דירת המגורים הראשונה שאותה הוא מתחייב למכור בהתאם למועדים הנ"ל. רוכש שלא יעמוד במועדים שקבועים בחוק לגביי מכירתה של הדירה הראשונה שנמצאת ברשותו, ייאלץ להשלים את תשלום המס לשיעורו הגבוה וזאת בתוספת של ריבית והצמדה.

תשובה: במקרה זה, נדרש לבחון באופן יסודי ומעמיק מכוח מה ניתנו הזכויות לבניה בתהליך הפינוי בינוי וכמו כן, יש לבדוק את החוזה שעליו חתם בעל הדירה מול הקבלן – היזם. על מנת לבחון את נסיבות המקרה באופן מקצועי, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ הניתן על ידי עורך דין מומחה בתחום המיסוי. עורך דין שמעון האן הינו עורך דין מיסוי מקרקעין מומחה ומנוסה המתמחה בליווי לקוחות פרטיים ועסקיים בעסקאות מקרקעין שונות. שמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון יעניק לכם מענה מלא ואיכותי לכל שאלה, בקשה וצורך וכל זאת תוך שימוש בכלים משפטיים אפקטיביים והתבססות על ניסיון עשיר בתחום.

פריסת מס שבח

שאלה: קרקע נרכשה בשנת 1936 ויורשה האחרון נרשם בחודש מרץ בשנת 2021. האם אותו היורש יכול וזכאי לפרוס את התשלום של מס השבח, במקרה שהוא ימכור, על פני ארבע השנים האחרונות, כלומר הדוחות שמתייחסים לשנים 2018 – 2021?

תשובה: היורש של הדירה יהיה זכאי לפרוס את מס השבח על תקופת בעלותו של המוריש, משנת המס שלאחר מועד הרכישה ע"י המוריש. במקרה הזה הפריסה תהיה ל – 4 שנים לכל היותר.

משרד עורכי דין מוביל ומנוסה בתחום מיסוי מקרקעין

משרד עורכי הדין האן, בראשו עומד עורך הדין שמעון האן, מעניק ללקוחותיו הפרטיים והעסקיים שירותי ייעוץ, ייצוג וליווי מקיפים במגוון תחומי המשפט האזרחי – מסחרי. צוות עורכי הדין הפעיל במשרדנו מתמחה בתחומי הדין השונים ולאורך השנים, הוא צבר ניסיון רב בליווי וייצוג לקוחות בעסקאות מקרקעין שנחשבות מורכבות תוך מתן ייעוץ מקצועי בתחום מיסוי מקרקעין, מס שבח מקרקעין ועוד. אנו עומדים לשירותכם בכל שאלה, בקשה ופנייה ונשמח לשתף פעולה. 

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה.

 

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

אין לראות את האמור כייעוץ משפטי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

מאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

Call Now Button02-5025544