הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

עורך דין ליקויי בניה – מתי נזדקק לו וכיצד יוכל לסייע לנו

במהלך רכישת דירה, אנו עשויים להיתקל בטווח רחב של ליקויים בנכס. עורך דין ליקויי בניה עשוי לסייע לך להתמודד עם ליקויים אלו ולקבל את מלוא הפיצויים.

אז בעמל רב חסכת די הצורך על מנת לרכוש דירה. זהו אכן אירוע מרגש וחלומם הנכסף של רבים מאזרחי ישראל. נכס נדל"ן בבעלותך משחרר אותך מתשלומי השכירות ומהווה השקעה נבונה ויציבה שמביאה עמה ביטחון רב לעתיד. עם זאת, בדרך אל הרכישה אנו עשויים להתמודד עם אתגרים רבים. במקרים רבים משהיינו רוצים להאמין, גם בדירה חדשה מקבלן עשויים לצוץ ליקויי בניה. תנופת הבנייה האדירה בישראל דוחפת פעמים רבים קבלנים לקצץ בהוצאות ולעשות שימוש בחומרי גלם ירודים ובטכניקות בניה מיושנות שאינן עולות בקנה אחד עם הנדרש כיום בתעשייה או בהתאם להסכמי הרכישה שהוצגו בפניך. ליקויים אלו עשויים לפגוע משמעותית בערך הנכס, לגרור אחריהם תיקונים יקרים, פגיעה באיכות החיים של הדיירים ואף סיכונים בטיחותיים.

בחלק ניכר מן המקרים, מושכים הקבלנים והיזמים את ידיהם מכל חבות ואינם מוכנים לשאת באחריות על הליקויים במבנה. במקרים כמו אלו, חשוב לזכור כי החוק לצידך ולגייס את כל הכוחות הנדרשים על מנת לתבוע את המגיע לך. ליווי של עו"ד ליקויי בניה בתהליך יספק לך יתרון משמעותי ואת כל הידע הנדרש כדי לצלוח את האתגר. משרד עו"ד שמעון האן ליווה לאורך השנים רוכשי דירות רבים מול קבלנים סרבנים וסייע להם להבטיח כי כל הזכויות העומדות לרשותם ימוצו, לרבות תיקון הליקויים ופיצויים על עוגמת הנפש.

מהו הבסיס המשפטי עליו מסתמך עו״ד ליקויי בנייה?

תחומי אחריותם של יזמים וקבלנים בעסקאות נדל"ן מוסדרים בחוק המכר התשל"ג-1973. סעיפי החוק מגנים על הרוכש ומבטיחים כי נכסים שנרכשו בחסכונות חייהם של אזרחים בישראל יגיעו לידיהם כשהם חפים מכל ליקוי. במעמד מסירת הנכס, מחויב הקבלן או היזם להגיש פרוטוקול מסירה. הרוכש והמוכר יעברו יחד עם נציג מטעמם וינהלו רשימה של כלל ליקויי הבניה, חוסרים או אי סדירות בין המפרט לו התחייב הקבלן בהסכם הרכישה ובין מצב הנכס בפועל. תהליך זה והתקופה בה מחויב הקבלן להסדיר כל ליקוי מעוגנת בחוק. עורך דין ליקויי בניה הבקיא בחוק ומעורה באופן התנהלותם של אנשי המקצוע בעולם הנדל"ן יוכל לסייע לך להבטיח כי כל דרישות החוק ימומשו כראוי.

ניתן להיעזר בעורך דין ליקויי בניה גם לאחר תקופת הבדק

מעבר לתקופה בה מחויב הקבלן לבצע רשימת ליקויי בניה ובדק בית מלא, עומדת לרשותך תקופת אחריות המעוגנת בחוק. במהלך תקופה זו באפשרותך לתבוע את היזם/הקבלן בגין כל ליקוי בנייה שנמצא בנכס. תקופת האחריות משתנה בהתאם לאופי הליקוי.עורך דין מיסוי מקרקעין

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

תקופת אחריות בת שנתיים 

חלה על ליקויים החלים בחיפויי קיר פנימיים ובריצוף הנכס.

תקופת אחריות בת 3 שנים

ניתן לתבוע תיקונים ופיצויים בגין ליקויים גם 3 שנים לאחר תקופת הבדק ככל שמדובר בליקויים בבידוד התרמי של המבנה או בדוודים ורכיבי מכונה בנכס.

תקופת אחריות בת 4 שנים

חלה על ליקויי בניה המופיעי ברכיבי צנרת כמו קווי אספקת מים, ניקוז וביוב וכמו כן על כל פגיעה באיטום המבנה.

תקופות אחריות גבוהות יותר

ככל שמדובר בסדקים משמעותיים במבנה, ניתן להיעזר בעורך דין ליקויי בניה עד חמש שנים לאחר תקופת הבדק ועד 7 שנים עבור נזקים שאירעו לחיפויי החוץ של המבנה.

חשוב לזכור נטל ההוכחה בכל תביעה מסוג זה הינה על הרוכש ועליו לבסס קשר סיבתי בין הליקויים הקיימים ובין ליקויים בתהליך העבודה של הקבלן – משלב התכנון ועד השימוש בחומרי גלם בלתי מתאימים. ככל שיהיה באפשרותו לבסס קשר זה וככל שהמקרה יטופל בטווח תקופת האחריות, ניתן יהיה להטיל אחריות על הקבלן.

כיצד נאתר ליקויים ונבסס קשר סיבתי?

במהלך כל שנות פעילותנו, התמודד משרד עו"ד שמעון האן פעמים רבות עם קבלנים אשר סירבו ליטול אחריות על הליקויים וטענו בתוקף כי הליקויים התרחשו עקב שימוש לקוי ורשלני של הרוכשים. לכן, חשוב שנכיר את זכויותינו. את ליקויי הבניה ותחום האחריות של הקבלן ניתן לחלק לשני סוגים עיקריים:

ליקויי בניה נראים לעין

ליקויי בניה אשר כל אדם סביר שאינו מומחה יוכל לאתר בראייה בעת בדיקת הדירה. איתור ליקויים אלו הינם באחריות הרוכש ולכן, חשוב שניישם מספר עקרונות כדי לאתר את הליקויים מוקדם ככל הניתן להבטיח כי הקבלן ייטול עליהם אחריות, הרבה לפני שנזדקק לסיוע משפטי.

 • ראשית, יש להתעקש כי מסירת הדירה תיערך בשעות היום ובאופן כזה בו ניתן יהיה לראות את מצב הדירה כיאות.
 • על הדירה להיות לאחר ניקיון וללא כל שאריות חומרי בנייה או כלים שעשויים להסתיר ליקויים.
 • חשוב שנסקור היטב כל רכיב ורכיב בדירה ונחפש אחר ליקויים נראים לעין כמו קילופים בצבע, סדקים במבנה, נזילות, פגיעות בריצוף וכל נזק אחר שניתן לאתר בעין.
 • אם אכן אותרו ליקויים, יש לציינם מיד ולדרוש מהקבלן שיפרט אודותיהם בפרוטוקול המסירה.
 • יש להבטיח כי יהיה ברשותך עותק של הפרוטוקול.

חוק המכר מאפשר לרוכשים להודיע לקבלן על ליקויים נראים לעין עד 12 חודשים מיום המסירה.

ליקויי בניה נסתרים

ליקויים אחרים, אמנם, אינם ניתנים לאיתור בעין. נזקים באיטום, נזקים מבניים נסתרים ופגיעה בבידוד התרמי, עשויים להיחשף בחלוף השנים. במקרה כזה, ייתכן שניאלץ להיעזר במהנדס קונסטרוקציה או איש מקצוע רלוונטי אחר כדי לאתר את הליקוי. אם עולה בך כל חשד לליקוי מסוג זה, חשוב להיעזר באיש המקצוע לפני פקיעת תקופת 12 החודשים ולקבל חוות דעת מקצועית. המומחה יוכל להעריך את ממדי הנזק, את מקורם ולספק הערכת מחיר ראויה שתשמש אותך מול הקבלן.

כיצד יסייע עורך דין ליקויי בניה להתמודד מול הקבלן?

כאמור, במקרים רבים הקבלן עשוי להסיר אחריות ולא להתייחס לדרישותינו לתקן את הליקויים. במקרים רבים הוא עשוי לרצות אותנו בדברים, אך למעשה מרוויח זמן בהמתנה לחלוף תקופת האחריות. לכן, כל אימת שההתנהלות מתעכבת, חשוב להיעזר בעו״ד ליקויי בניה שיסייע לך לנקוט בצעדים המתאימים. כל עוד לא מדובר בליקויים בטיחותיים מסוכנים, אנו ממליצים לא לבצע את התיקונים בעצמך עד לטיפול מול הקבלן. תהליך הטיפול שלנו יתנהל באופן הבא.

מסירת מכתב אזהרה על ידי עורך דין ליקויי בניה

ברוב המקרים, מסירת מכתב רשמי המודיע על כוונתך לנקוט בצעדים משפטיים אם לא יבוצעו התיקונים עשויה להתחיל את התקשורת עם הקבלן ולהניע לקראת הטיפול הראוי בליקויים.

ניסוח והסדרת כל דרישותיך

עורך דין ליקויי בניה בעל בקיאות בתחום יידע כיצד לנסח בצורה המדויקת ביותר את הדרישות, למצוא את הטעמים המשפטיים לכך ולנהל משא ומתן עם הקבלן באופן יעיל ומושכל.

במידת הצורך – הגשת תביעת פיצויים

אם הקבלן אינו מתייחס לאזהרות ואינו מוכן להיכנס למשא ומתן ולקדם את תהליך התיקונים, ניאלץ להגיש תביעה בבית המשפט. אם בחרנו לנקוט באפיק זה, חשוב שניערך לכך בהתאם.

קבלת חוות דעת מקצועית

על מנת לבסס כראוי את טיעוניך בבית המשפט, מומלץ להיעזר בחוות דעת מקצועית. יש להיעזר בשמאי או מהנדס קונסטרוקציה שיוכל להעריך את הנזקים לספק חוות דעת ולשערך את עלותם. ככל שיאתרו אנשי המקצוע אי תאימויות בין תוכניות הבנייה והסכם הרכישה ובין העבודה בפועל – ברמת התכנון, החומרים ותהליך ההתקנה והנחת התשתיות – הרי שעל הקבלן יהיה לשאת באחריות המלאה על התיקונים.

עו

גיבוש כתב התביעה

עו״ד ליקויי בנייה בעל ניסיון נרחב בתחום יסייע לך לגבש אסטרטגיה משפטית מושכלת, לאסוף את כל הנתונים וחוות הדעת ולגבש טיעונים רהוטים ומדויקים. זוהי הנקודה בה כישורי הליטיגציה ובקיאותו המשפטית הנרחבת של עורך דינך יעמדו למבחן ולכן, חשוב שנבחר במשרד עו"ד ליקויי בניה בעל ניסיון רב שנים שטיפל בתיקים מורכבים. ההיכרות המעמיקה שלו עם מגוון מקרים וגורמים תרחיב את אופק האפשרויות שלך ותאפשר לכם להיערך לכל תרחיש.

הנזקים בגינם ניתן לתבוע פיצויים

מעבר לדרישה לביצוע התיקונים, ניתן לתבוע סעדים נוספים במהלך תביעת הפיצויים שלך.

 • ניתן לתבוע פיצויים בגין הוצאות נלוות, דיור חלופי לו נדרשת עקב הליקויים ואפילו על אובדן ימי עבודה והכנסות עסקיות.
 • אם היה הנכס מיועד להשכרה, ניתן יהיה לתבוע על הפסד דמי השכירות בתקופת אי הטיפול בליקויים.
 • ליקויים רבים כמו נזילות, דליפות ותקלות חשמליות, עשויים לגרום נזקים משניים במבנה כמו פגיעה בצבע, בקירות, בריהוט ובגימור. במקרים חמורים, עשויים לגרום הליקויים לדליקות. במהלך תביעת הפיצויים, יהיה באפשרותך לתבוע סעד גם בגין הנזקים הנלווים שנגרמו עקב ליקויי הבניה.
 • במקרים מסוימים, יפסוק בית המשפט פיצויים כספיים לטובתך מאת הקבלן תחת ביצוע התיקונים.
 • ככל שאי הטיפול בליקויי הבניה גרם לדחייה במסירת הנכס החורגת מהתקופה המצוינת בהסכם הרכישה, ניתן לתבוע פיצויים בגין האיחורים.
 • הוצאות משפטיות ותשלומים למומחים מקצועיים.

לאורך כל התהליך המשפטי שלך, עו"ד ליקויי בניה, יסייע לך למצוא את בעלי המקצוע המתמחים בתחום הליקויים שלך ויספק לך ליווי צמוד כיצד לנהוג, באילו צעדים לנקוט וכיצד לתרגם את הממצאים בשטח לטיעונים משפטיים המעוגנים בחקיקות, פסיקות הלכות ותקדימים כדי להגן על האינטרסים שלך בצואה הטובה ביותר. הידע המקצועי והניסיון של משרד עורכי הדין שילווה אותך הוא הכלי החשוב ביותר העומד לרשותך.

משרד עו"ד שמעון האן ישמח לסייע לך לתבוע את המגיע לך

לאורך השנים, התמודדנו עם יזמים וקבלנים רבים בפרויקטים מובילים בתחום הבניה בישראל וסייענו לרוכשי דירות ליהנות מהנכס לו ייחלו חלק ניכר מחייהם. אם קיימים ליקויי בניה בנכס החדש שלך, אין שום סיבה שיהיה עליך להשלים עם המצב, הצוות המשפטי שלנו עומד לרשותך ויסייע לך לקבל את חוות הדעת הנדרשות כדי לבסס את טיעוניך, ילווה אותך בכל התנהלות מול הקבלן ויסייע לך להיערך לתביעת הפיצויים כדי להבטיח שקולך יישמע והצדק ייעשה.

כדי ללמוד עוד על מגוון השירותים שאנו מציעים וכדי לקבל ייעוץ ראשוני מעו״ד ליקויי בנייה בעל ניסיון והתמחות מעמיקה, אנו מזמינים אותך לפנות אלינו עוד היום. כדי לקבל מענה, כל שעליך לעשות הוא להשאיר את פרטיך באתר.

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

אין לראות את האמור כייעוץ משפטי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה.

מאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

Call Now Button02-5025544