הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

מיסוי מקרקעין – שאלות ותשובות נפוצות

הנחה במס רכישה לילדים בעלי נכות

שאלה: בני הקטין מקבל כספי פיצויים בגין רשלנות רפואית ולפני מספר חודשים רכשנו עבורו בית מכספנו באישור של בית המשפט ובאישור אפוטרופוס. הרכישה אושרה בתנאי שהבית ומלוא הזכויות יהיו שייכות לילד בלבד. נאמר לנו ע"י עורך הדין שטיפל בהליך מכירת הדירה שנידרש לשלם מס רכישה וזאת כיוון שמדובר בבית שני שלנו ואנחנו והילד ואנחנו זה תא משפחתי אחד. האם הדבר נכון? והאם העובדה שהבית שנקנה מכספו של הילד בלבד וששייך רק לו ולנו כהורים אין אישור לעשות בו שימוש בכל מקרה משמעותה שיהיה עלינו ההורים לשלם את המס?

תשובה: בהתאם לחוק ולפסיקה, ילד קטין שרוכש דירה והוריו נחשבים כמוכר אחד.
החריג לפי תקנה 11 בתקנות מיסוי מקרקעין – שבח ורכישה  הינו שהורים לילד שמקבל גמלת ילד נכה יכולים להיות זכאים לתשלום של מס רכישה בשיעור מופחת של 0.5% בלבד בעת קנייה של דירה למגורי הילד. בכל מקרה, בהחלט מומלץ ליצור עימי קשר ואבדוק כיצד ניתן לעזור. עורך דין שמעון האן מתמחה במתן שירותים משפטיים מקצועיים בתחום מיסוי מקרקעין ומתמחה בכל ההיבטים הרלוונטיים למס רכישה ומס שבח.

מיסוי על דירה שהתקבלה בירושה

שאלה: דודה של אשתי נפטרה והורישה את הדירה שלה  ל- 17 יורשים שביניהם אשתי. דירה זו נמכרה והכספים של המכירה חולקו באופן שווה: 75,000 ש"ח לכל יורש. מהו הדין על המס שחל במקרה שכזה?

תשובה: לפי סעיף 49ב(5) ישנה זכאות לפטור מתשלום מס שבח במקרים הבאים בלבד:

  • בן זוג של המוריש
  •  צאצא כולל נכד של המוריש
  •  בן זוג של צאצא של המוריש

פטור ממס רכישה ושבח בעת מכירת דירה בשל גירושין

שאלה: מאחר הבן שלי עומד להתגרש, קיים סיכוי שהוא ירכוש  גם את חצי הבית שרשום על השם של אשתו. האם הוא יצטרך לשלם מס שבח או כל מס אחר בעת הרכישה והאם נהוג לחלוק בתשלום מס זה בין שני בני הזוג?

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

תשובה: ניתן להעביר את הזכויות על דירה, בין בני זוג, ללא תשלום מס. החיסרון ומדובר בחיסרון גדול, הינו כאשר בן הזוג שרכש את כל הדירה ימכור את הדירה ואז הוא ישלם את כל מס השבח שנצבר הן לפני הגירושין והן לאחריהם.

מס על דירה נוספת

שאלה: אני בת 75 וברשותי דירה נוספת שנמצאת בשלבי סיום הליך תמ"א 38 שלא עבר בהצלחה והיא לא מושכרת מזה כשנתיים וחצי. אני עומדת לרשת סכום של דירה בפירוק שיתוף 4 משפחות, האם משום שיש לי דירה נוספת, אני אאלץ לשלם מס נוסף ובמידה וכן, האם ישנה אפשרות כלשהי להימנע מתשלום מס זה.

תשובה: אלו היורשים שזכאים לקבל פטור ממס במידה וניתן לקבל כזה מכוח חוק מיסוי מקרקעין:
בן הזוג של המוריש, הצאצא, כולל נכד של המוריש ובן הזוג של הצאצא של המוריש.
רבע מדירת ירושה לא נחשבת כדירת מגורים מבחינת חוק מיסוי מקרקעין וכמובן שכל מקרה ייבחן לגופו ויש לבחון לעומק את כל הנתונים ההיסטוריים על מנת שיהיה ניתן להשיב תשובה ברורה, מלאה ומדויקת. משרד עורכי דין ונוטריון שמעון האן הינו משרד מוביל ומנוסה שמספק שירותי ייעוץ, ליווי וייצוג בעסקאות מקרקעין והינו בעל התמחות בכל ההיבטים של מיסוי מקרקעין. 

פטור ממס רכישה ושבח בעת מכירת דירה אגב גירושין לאחר פינוי בינוי

שאלה: לי ולגרוש שלי יש דירה שעברה השבחה בפרויקט פינוי בינוי. בחוזה הגירושין כתוב שאני אגור בדירה כ – 14 שנים ואחר כך נמכור אותה. עם הפינוי בינוי ערכנו חוזה חתום ללא בימ"ש לגבי הפינוי בינוי שקובע שמי שיהיה מעוניין לקנות את חציו של השני, ההליך יתבצע בליווי של שמאי. השאלה שלי הינה האם בעת המכירה לגרוש שלי, מדובר במכירה אגב גירושין ויש פטור ממס רכישה ושבח? זו הדירה היחידה שלו ולאשתו יש דירה על שמה לפני שנישאו.

תשובה: הדבר תלוי בהסכמים ובמועדים. מומלץ שתפני אלי באופן פרטי כך שאוכל לבחון עבורך בצורה יסודית ומעמיקה את הסוגייה על הצד הטוב ביותר.

שאלה: בתשובה שקיבלתי ממך, נאמר לי ששליש מדירת מגורים לא תיחשב כבעלות על דירת מגורים ואין מדובר במכשול לקבלת פטור ממס שבח במכירה של הדירה העיקרית. אולם, אני רוצה לחדד: בבעלותה של אשתי שליש דירה נוספת שהיא קיבלה מהוריה וגם בבעלותי שליש דירה נוספת שקיבלתי מהוריי. האם זהו מצב שייחשב ככזה שיש בבעלותנו דירה ושני שליש דירה ולא יהיה פטור ממס שבח בעת מכירת הדירה העיקרית?

תשובה: גם במקרה הזה, בעלות על כמה חלקי דירות שלא עולה על שליש בכל אחת מדירות המגורים אינה תהווה מכשול לקבלת פטור ממס שבח במכירה של הדירה העיקרית.
במידה והדירות הן באותו הבניין, מיסוי מקרקעין, בחלק מהמקרים, יחשיבו את חלקי הדירות כדירה אחת. בכל מקרה, אתה מוזמן ליצור עימי קשר ואבדוק כיצד אוכל לעזור. משרד עורך דין ונוטריון שמעון האן הינו משרד מוביל, מנוסה ובעל מוניטין המספק שירותים משפטיים מקצועיים בתחום מיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות מקרקעין רבות גם כאלה שנחשבות למורכבות במיוחד. בזכות הניסיון והידע הרב שצברנו לאורך השנים, נוכל לבדוק בצורה יסודית ומעמיקה אפשרות לקבלת ומימוש פטורים והנחות במס רכישה ומס שבח בהתאם לנסיבות האישיות והספציפיות של כל מקרה. 

אי קבלת אישור מקרקעין

שאלה: בעבר בוצעה הפקעה ע"י המדינה על חלקה חקלאית של משפחתנו  לטובת  כביש. לאחר שאימי נפטרה, החברה שהפקיעה רצתה להעביר לנו סכום נמוך מאוד והעבירה עבורי ועובר אחותי את תשלום מס השבח. במכתב למס שבח מס הכנסה כתוב שאנחנו מקבלות את הסכום כיורשות מההפקעה. אחותי קיבלה טופס 7098 ואני לא, אלא קיבלתי רק אישור ש מס השבח שולם ושהכסף הועבר בצ'ק מס שבח מזמן. שאלתי היא האם חשוב לקבל אישור רישום מקרקעין 7098, או שדי באישור התשלום וכן מהי המטרה של אישור רישום בטאבו? שהרי זו לא עסקת רכש אלא הפקעה והיא נרשמה כבר מזמן בטאבו. העברתו של הרישום לאחותי ולי כבר נרשמה בטאבו וזאת לפי צו ירושה של אימי. האם בכל זאת יש לדרוש אישור זה? או שזה לא חשוב ובד"כ הכרחי בעסקת רכש רגילה ולא בהפקעה?  תודה

תשובה: באופן כללי, בעלות על מחצית דירת ירושה לא נחשבת כבעלות על דירת מגורים וזאת על פי חוק מיסוי מקרקעין..לגבי זכויות הפקעה, יש לבחון את המקרה לגופו  ואת מוזמנת ליצור איתי קשר במטרה לבצע בדיקה מקיפה של הנושא והמקרה תוך התייחסות לנסיבות הספציפיות והאישיות.

פטור מתשלום מס שבח במכירת דירה

שאלה: בבעלותי בית פרטי שרשום על שמי ועל שמה של אשתי. לאחרונה, אמי העבירה לי שליש דירה במתנה –  אנחנו 3 אחים וגם ההורים של אשתי העבירו לה שליש דירה במתנה גם הם 3 אחים. האם כאשר נרצה בעתיד למכור את הבית הפרטי שלנו נהיה פטורים מתשלום מס שבח?

תשובה: על פי חוק מיסוי מקרקעין, בעלות על שליש דירת מגורים אינה נחשבת בעלות על דירת מגורים בעת מכירת הדירה העיקרית ואינה מהווה מכשול בקבלת פטור ממס שבח.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה.

 

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

אין לראות את האמור כייעוץ משפטי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

מאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

Call Now Button02-5025544