רשויות המס בישראל, גובות מיסים בסכומים משמעותיים בכל עסקת נדל"ן. אחד מהמיסים הנפוצים שנגבים הוא מס רכישה בשיעור שעשוי להגיע עד ל-10% מערך הנכס. פעמים רבות, עשוי מס זה להשפיע משמעותית על כדאיות הרכישה וכך מיסוי מקרקעין מקשה על רוכשים פוטנציאליים רבים להגיע אל הדירה המיוחלת. חשוב אמנם לדעת, כי קיימות עילות רבות ומגוונות לקבלת הנחות במס רכישה שחשוב להכיר. על ידי הסתייעות בליווי של עורך דין לאורך כל עסקת הנדל"ן, ניתן להיתרם בין כל שאר היתרונות, גם מכל האפשרויות הזמינות לך לקבלת הנחה במס הרכישה. על מנת לספק לך מושג כללי על האפשרויות שעשויות לעמוד לרשותך, אלו כמה מהקריטריונים לקבלת הנחה במס רכישה במעמד עסקת מקרקעין.

על דירה יחידה

כל עוד מדובר בדירה יחידה של הרוכש, אשר שוויה הינו מתעדכן מידי שנה, יינתן פטור מלא ממס רכישה. הפטור יינתן גם אם מדובר בדירה שנייה, בהינתן התחייבות שהדירה הראשונה תימכר תוך שנתיים ממועד רכישת הדירה השנייה. כך תיחשב רכישה זו לשיפור דיור ולא לרכישת דירה שנייה ונוכל להיות פטורים ממיסוי כבד.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

מהי דירה יחידה?

בכל הנוגע לנושא המיסוי, דירה יחידה מוגדרת כדירה הנרכשת לצורכי מגורים הנמצאת בבעלותו של תושב מדינת ישראל ומהווה את הדירה היחידה הנמצאת ברשותו, לרבות תושבים חוזרים או כאלו שנעשו לתושבים רשומים תוך שנתיים ממועד הרכישה. בדירה יחידה, הכוונה לדירה יחידה הנמצאת בבעלות הרוכש, בת זוגו וילדיהם הקטינים אשר ייחשבו כרוכש אחד.

במידה והרוכש זכאי לדירה בירושה אשר בה יש לו חלק המהווה עד שליש מערכה, לא תיחשב לדירה נוספת ולא תשלול את זכותו של הרוכש לפטור ממס רכישה.

רכישת דירה בקבוצת רכישה

במקרים מסוימים, יוכל הרוכש ליהנות מהנחה גם אם רכש דירה נוספת, במידה ודירה זו נרכשה דרך קבוצת רכישה. על מנת לזכות להכרה זו, חייבים להתרחש אחד מהקריטריונים הבאים:

  • במידה והדירה שנרכשה בקבוצת רכישה טרם נמסרה לרוכש וחלפו מעל 6 וחצי שנים ממועד הרכישה.
  • לחילופין, במידה ונרכשה הדירה בקבוצת רכישה לפני 4 שנים, לאחר ה-25 ביוני 2018 ובנייתה של הדירה טרם התחילה כאשר העיכוב בביצוע תהליכי הבנייה הינו מחוץ לתחום שליטתו של הרוכש ובנסיבות שלא היו ידועות לו במעמד הרכישה.

רכישת קרקע

רכישת קרקע לבניית בית תגרור אחריה מס רכישה נמוך במיוחד בשיעור של חצי אחוז בלבד ויחול אך ורק על השטח שישמש לבניית הבית, כאשר יתרת השטח תחויב במס הנהוג כחוק, ללא הנחה במס רכישה. גם כאן, הטבת מס זו מותנית בבניית הבית תוך שנתיים ממועד הרכישה.

אוכלוסיות זכאיות

החוק הישראלי מתיר הנחות משמעותיות במס רכישה למספר אוכלוסיות:

  • המחזיקים בתעודת נכה זכאים לרכישת דירה למטרות מגורים כאשר שיעור מס הרכישה יהיה חצי אחוז בלבד מערכו הכולל של הנכס. במקרים מסוימים ייתכן ויידרש מאיתנו לעבור ועדה רפואית מטעם משרד הבריאות על מנת לזכות להנחה.
  • גם עולים חדשים ותושבים חוזרים שהוכרו ככאלו על ידי רשות ההגירה והאוכלוסין יזכו להנחה במס רכישה בשיעור משמעותי וייהנו ממס מופחת בשיעור של חצי אחוז.
  • להנחה זהה יהיו זכאיות גם משפחות שכולות ונפגעי פעולות איבה.

חשוב להיעזר בגורם מקצועי

העילות לקבלת הנחה במס רכישה הן רבות ומגוונות ובמקרים רבים הקריטריונים עשויים להיות מורכבים למדי. על מנת להבטיח כי מיצית את מלוא זכויותיך על פי חוק ועל מנת להימנע מתאונות מס בלתי נעימות שעשויות להיות כרוכות בעשרות אלפי שקלים, מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה במיסוי מקרקעין בתהליך הרכישה ולהבטיח כי המס המשולם מדויק לתנאי הרכישה שלך.

 

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

אין לראות את האמור כייעוץ משפטי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *