הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

עורך דין לתביעות קטנות

עורך דין לתביעות קטנות

הגשת תביעה קטנה הינה הליך משפטי שמתקיים ומתנהל בבית המשפט לתביעות קטנות שמקום מושבו הינו בבית משפט השלום. כאשר מדובר בתביעה קטנה, הצדדים אינם רשאים להיות מיוצגים ע"י עורך דין ובית המשפט לתביעות קטנות דן אך ורק במחלוקות וסכסוכים כספיים. לבית המשפט לתביעות קטנות אין את הסמכות להוציא צווי עשה וכן צווים מסוגים אחרים, אלא סעד כספי בלבד. הסכום הכספי המקסימלי שניתן לתבוע בעת הגשת תביעה קטנה משתנה ומתעדכן מעת לעת והיום אפשר להגיש תביעה קטנה בסכום של עד 34,000 ₪.

פתרון פשוט ויעיל לסכסוך כספי

בית המשפט לתביעות קטנות מאפשר לכל מי שנגרמה לו עוולה אזרחית או צרכנית ליישב את הסכסוך או המחלוקת המשפטיים ללא עלויות מיותרות וללא הכרח בשכירת שירותיו של עורך דין. רובן של התביעות הקטנות נוגעות לעניינים כספיים שנוצרו כתוצאה מנזק שניתן לכמת אותו בצורה פשוטה. במידה ונגרם לכם עוול ואתם מעוניינים להגיש תביעה קטנה על מנת לקבל את הפיצוי ההולם בגין הנזק והפגיעה שספגתם, פנייה לקבלת ליווי וייעוץ משפטי מידי עורך דין לתביעות קטנות הינה חיונית ומועילה. אמנם אין מדובר בחובה או הכרח, אך הסיוע המשפטי עשוי לקצר ולייעל את הליך הגשת התביעה והגדיל באופן משמעותי את הסיכוי שתזכו בתביעה.

הכללים להגשת תביעה קטנה

תביעה קטנה ניתן להגיש כנגד אדם פרטי, תאגיד, ספק וכו' ובשונה מההליך המשפטי הרגיל, התנאים והכללים להגשה של תביעה קטנה הינם שונים:

 • התובעים  –  הגשת תביעה קטנה אפשרית אך ורק ע"י יחידים, כלומר אדם פרטי. חברות, עיריות וכדומה נדרשות להגיש את התביעה במסלול שמתאים לכך בבתי משפט רגילים.
 • ייצוג –  כחלק מניהול התיק בבית משפט לתביעות קטנות, הצד התובע והצד הנתבע לא מיוצגים ע"י עורך דין וזאת על מנת למנוע מצב בו חברה עשירה וגדולה תוכל להיעזר בשירותיו של עורך דין יקר ובעל ניסיון עשיר ולעומת זאת יחיד לא יזכה לקבל שירות מקצועי באותה הרמה. במטרה לצמצם פערים בין בעלי הדין, כאשר מדובר בתביעות קטנות, שני הצדדים מייצגים את עצמם.
 • סכום התביעה  על פי החוק כיום, אפשר להגיש תביעה קטנה בסכום של עד כ – 33,400 שקלים. סכום התביעה המקסימלי מתעדכן מעת לעת בהתאם לשינויים במדד. במקרה שבו הסכום שנתבע גבוה יותר מהסכום המקסימלי שאפשרי להגשה של תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות, יכול התובע לבחור לנהל את תיק התביעה בבית משפט רגיל – אזרחי או לחילופין לבחור לוותר על חלק מהסכום שנתבע.
 • אגרה –  הליך הגשת תביעה קטנה מחייב את התובע לשלם אגרה בסכום של 1% מהסכום הכולל של התביעה.
 • הליכי המשפט  בשונה מבית משפט רגיל שבו ישנן תקנות ברורות ונוקשות של סדר דין אזרחי, בתביעה קטנה ההליכים המשפטיים הינם יותר גמישים. הגשה של ערעורים בנוגע להחלטות והכרעות של בית משפט לתביעות קטנות מתרחשת לעיתים נדירות. המועדים להגשת כתבי ההגנה וההכרעה המשפטית בתביעה הינם קצרים יותר. נוסף על כך, ישנה אופציה לקבל פסק דין ללא הגשה של כתב הגנה, לקבל ראיות לא קבילות וכו'.

הכללים להגשת תביעות קטנות

 • הגשת כתב תביעה 

בהתאם לנסיבות של המקרה, עסקו ומקום מגוריו של הנתבע אפשר להגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות באזור השיפוט הרלוונטי. את התביעה יש להגיש בכמה עותקים ובנוסף, יש לצרף לכתב התביעה פרטים אישיים של הנתבע, אישור תשלום אגרת בית משפט, תיאור הנסיבות ומסכת העובדות שמהוות את הבסיס לעילת התביעה וכן כל מסמך רלוונטי אחר שתומך ומהווה ראיה להתרחשות האירוע.

 • הגשת כתב הגנה

לאחר שהוגש כתב התביעה לבית המשפט לתביעות קטנות, המזכירות של בית המשפט תעביר העתק של מכתב התביעה לנתבע או לנתבעים בתיק עם זימון לדיון בבית המשפט. לאחר שהנתבע מקבל העתק של כתב התביעה, הוא רשאי להגיש בתוך 15 ימים כתב הגנה כולל בקשה לצירוף  של צד ג' לתביעה והגשת תביעה כנגד.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

 • הדיון בתיק והכרעה

משום שמדובר בהליך ייחודי, ניהול תיק בבית המשפט לתביעות קטנות קצר ותכליתי יותר. ביום של הדיון הצדדים נדרשים להתייצב בבית המשפט. במידה ואחד מבעלי הדין אינו מתייצב לדיון, יכול בית המשפט לתביעות קטנות לדון גם בהעדרו בעניין התביעה. בדיון שני הצדדים רשאים להביא לבית המשפט עדים לטובתם ויכולים גם להגיע להסכם פשרה שבמידת הצורך יקבל את אישורו של בית המשפט טרם התחיל הדיון בתיק.

כאשר בפני בית המשפט מוצגות ועומדות כל העובדות והצדדים הציגו ופרסו בעצמם את גרסתם או באמצעות מסמכים ועדים, יכריע בית המשפט ויינתן בתום הדיון פסק הדין. במסגרת של פסק הדין יכריע השופט בנוגע לסכום שנתבע ובשאלה האם התובע אכן זכאי לקבל אותו וכן מהו הסכום לו הוא זכאי. במקרים מסוימים השופט רשאי לדחות את המועד של מתן פסק הדין בשבוע. לאחר שניתן פסק הדין, המימוש שלו יתבצע בלשכות של ההוצאה לפועל.

ליווי משפטי מידי עורך דין בהגשת תביעה קטנה

לפני הגשה של כתב תביעה או כתב הגנה מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום של תביעות קטנות על מנת שזה יבדוק את ההיבטים והסוגיות המשפטיים השונים במקרה שנדון, יסייע בניסוח של כתב הטענות הנדרש ויפתור מחלוקות משפטיות מבלי שהוא נוכח בדיון. במידה ואתם שוקלים להגיש תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות, ייתכן שהעילה של התביעה לא מתאימה למסלול המשפטי של תביעות קטנות, אלא למסלול האזרחי הרגיל. משום כך, רצוי וחשוב לפנות לקבלת ייעוץ משפטי טרם שאתם מחליטים לגבי בחירת המסלול הנכון והמתאים להגשת התביעה. עורך דין שבקיא בתחום של תביעות קטנות, הינו בעל הידע, הניסיון והיכולת להסביר לכם כיצד יש להתנהל בהליך ובכך יחסוך לכם בזבוז של זמן יקר וזאת תוך העברת מידע משפטי מקיף בסוגיה הנדרשת.

איך מגישים תביעה קטנה?

 • בשלב הראשון עליכם להגיש את כתב התביעה. את כתב התביעה יכול לנסח בעל הדין בעצמו ולהגישו לבית המשפט, או שכתב התביעה יכול להיערך ולהיכתב על ידי עורך דין מומחה בתביעות קטנות. אמנם בעל הדין בבית המשפט לתביעות קטנות אינו רשאי לקבל ייצוג מעורך דין בדיון בכתב התביעה בבית המשפט, אולם הוא בהחלט יכול להיעזר בעורך דין מומחה ומנוסה בתביעות קטנות  בעריכת, ניסוח וכתיבת כתב התביעה.
 • חשוב לוודא שכתב התביעה יהיה מוסבר ומנומק היטב ויש לצרף לכתב התביעה אישורים ואסמכתאות רלוונטיים שמאמתים את הטענות בכתב התביעה דוגמת: חשבוניות וקבלות, אסמכתאות, צילומים וכו'. במידה ומגיש התביעה רוצה לזמן לדיון בבית המשפט עד מטעמו, יש להגיש בקשה לכך כבר בשלב של הגשת התביעה לבית המשפט.
 • נתבע בבית המשפט לתביעות קטנות, יכול כמו בהגשה של תביעה רגילה, להגיש תביעה שכנגד שבה הנתבע טוען שהתובע הוא זה שלמעשה חייב לו כסף. תביעה שכנגד מהווה למעשה הגשת כתב תביעה לכל דבר ויש לצרף אליה גם את האסמכתאות הרלוונטיות.

עורך דין תביעות קטנות הינו גורם משפטי מקצועי שיכול לסייע ללקוחות שלו בעריכת והכנת כתב התביעה, בעריכת והכנת כתב ההגנה, בהכנה של כתב הגנה או תביעה שכנגד ובנוסף יכול עורך הדין להכין את הלקוחות שלו לקראת הדיון.

משרד עורך דין מוביל ומנוסה בתביעות לשון הרע והוצאת דיבה

לפני הגשה של תביעה קטנה מומלץ לפנות לעורך דין מומחה ומנוסה בתחום. משרד עורך דין ונוטריון האן הינו אחד המשרדים המובילים בישראל בתחום המשפט האזרחי – מסחרי שמעניק שירותים משפטיים מקצועיים ללקוחותיו הרבים בתביעות נזיקין, תביעות קטנות, הליכי הוצאה לפועל, תביעות לשון הרע והוצאת דיבה ועוד. צוות המשרד הינו בעל ניסיון, ידע ומומחיות לספק ללקוחותיו מענה מקצועי מלא לכל בעיה, צורך וסוגיה בתחום של תביעות קטנות עד להשגת התוצאה המשפטית הרצויה, מימוש ומיצוי זכויות וקבלת הפיצוי הראוי בהתאם לנסיבות המקרה והחוק.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

מאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544