הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

הסכם ממון לפני נישואין

הסכם ממון לפני נישואין הינו סוג ייחודי של חוזה משפטי שחותמים עליו בני זוג שעומדים להינשא עוד לפני החתונה, במטרה לשמור ולהגן על הזכויות, הכסף והרכוש שלהם למקרה של פרידה וגירושין. מטרת ההסכם הינה להסדיר מראש את המדיניות ואת מערכת היחסים הכלכלית – ממונית על מנת למנוע ולחסוך מחלוקות ובעיות בעתיד, בנוגע לסוגיות רכושיות שונות. הסכם ממון לפני נישואין מהווה מעין "פוליסת ביטוח" לכל תרחיש ומקרה שדבר כלשהו ישתבש לאורך הדרך.

מדוע כדאי לחתום על הסכם ממון לפני נישואין?

הסכם ממון לפני הנישואין מכונה בכמה שמות שהמשמעות שלהם זהה לחלוטין:

 • הסכם ממון טרום נישואין.
 • הסכם ממון לפני חתונה.
 • הסכם נישואין.
 • הסכם יחסי ממון לפני נישואין.

במהלך השנים האחרונות, הפכה חתימה על הסכם ממון לפני נישואין למהלך וצעד שאינם מהווים דבר חריג, אלא מדובר בהליך שהופך לנפוץ ומקובל למדי בחברה הישראלית.

ישנן שלוש סיבות מרכזיות ובולטות לכך שהן:

 • הסיבה הראשונה הינה הסטטיסטיקה הלא מעודדת והעגומה המעידה על אחוז גירושין גבוה שעולה במהלך השנים האחרונות.
 • הסיבה השנייה הינה שהגיל הממוצע לחתונה ונישואין עולה בהדרגה בישראל וכיום, במקרים לא מעטים, בני הזוג או מי מהם מגיעים לחופה ולחתונה עם הישגים פיננסיים ואישיים כולל כספים ורכוש דוגמת דירה מלפני הנישואין שהועברו והוענקו מההורים לילדים במתנה או שהתקבלו בירושה.
 • הסיבה השלישית היא מודעות הולכת וגוברת לגבי החשיבות של הנושא.

מה עושים במקרה שבו, לפני החתונה, אחד הצדדים מביא לנישואין ממון רב באופן יחסי כגון: כספי חסכונות, דירת מגורים, עסק וכו' בעוד שלצד השני יש פחות כספים ורכוש? על מנת לקבל תשובות לכל השאלות שנוגעות להסכם ממון לפני נישואין, במאמר הזה, תקבלו הסבר ברור מהו הסכם ממון לפני נישואין ומה הוא כולל, יתרונותיו, איך להעלות את הנושא של חתימה על הסכם ממון לפני נישואין, כיצד נכון ומומלץ לערוך ולאשר את ההסכם, איך יכול עורך דין לענייני משפחה לייעץ ולסייע לכם בניסוח ועריכת הסכם ממון מקצועי ועוד.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

מתי מומלץ לערוך הסכם ממון לפני נישואין?

ברוב המקרים, לפני חתונה ראשונה, על הסכם ממון לפני נישואין, חותמים זוגות שמתחתנים בגיל שהינו מבוגר באופן יחסי או כאשר אחד מהצדדים הספיק לצבור לעצמו הון וחסכונות או שרכש דירה, פתח עסק וכו'. כך גם, במקרה שבו הורי אחד מבני הזוג הינם אנשים אמידים ומתכוונים בעתיד להעביר סכום כסף משמעותי במתנה למשל, סכום כסף שמיועד לסיוע ברכישת דירה.

המטרות בעריכת הסכם ממון לפני נישואין 

 • המטרה הראשונה בעריכת הסכם ממון לפני נישואין הינה לחסוך מבני הזוג מאבקים והליכים משפטיים מתישים, מכוערים ויקרים למקרה בו בעתיד הם יחליטו להתגרש. ההסכם מבטיח בני הזוג שבאמצעות הפלטפורמה המשפטית הזו הם יוכלו להסדיר את כל ענייני הרכוש והממון שלהם ולהבטיח חלוקה עניינית והוגנת. 
 • המטרה השנייה הינה להגן על הצד שהינו מבוסס ואמיד יותר שלגביו יש חשש שיתעורר קונפליקט ולהבטיח שבמקרה של פרידה וגירושין הוא יישאר הבעלים של הונו האישי והוא לא ייאלץ לשתף ולחלוק אותו, בעל כורחו, במקרה בו בני הזוג יחליטו להיפרד.

דרישה לעריכת הסכם ממון – בקשה מוצדקת שאין להתבייש בה

עצם העלאת הנושא, הרצון או הדרישה מצד אחד מבני הזוג לערוך הסכם ממון לפני נישואין לא אמורה להדליק נורת אזהרה אצל הצד השני ולכן אין כל בושה להעלות את הדרישה הזו. למעשה, הנורה אמורה להידלק רק במידה שמהות ותוכן הבקשה או הדרישה נעשים ללא רגישות ובחוסר הוגנות כלפי בן או בת הזוג הצד השני או בדרך שפוגעת בזכויות הבסיסיות והסבירות שלו וכן במקרים בהם הדיונים והשיחות שנוגעים לנושא של חתימה על הסכם ממון הופכים לצורמים, עוינים ולא מכבדים. אם מדובר בבני זוג שנמצאים בפרק ב’ וכבר חוו הליך פרידה וגירושין ועל אחת כמה וכמה במידה והיו לאורך הדרך, סכסוכים ומאבקי גירושין מכוערים, ללא ספק, נושא של חתימה על הסכם ממון טרום נישואין או הסכם ממון לאחר נישואין וידועים בציבור, הינו שכיח ונפוץ למדי בישראל.

כיצד להעלות ולהציג את העניין בפני הצד השני?

ללא ספק, עריכה של הסכם ממון לפני חתונה אינה מהווה הליך נעים או רומנטי. לכאורה אמורה לעלות השאלה, מהו הקשר שבין אהבה, זוגיות טרייה, נישואין ורצון להקים ולבנות תא משפחתי יציב וחם לבין מחשבה  שנוגעת לחלוקה של נכסים וכספים במקרה של גירושין? במקרים רבים, כאשר אחד מבני הזוג פונה לקבלת ייעוץ מידי עורך דין הסכמי ממון, יהיה זה הצד שיש לו רכוש והון רבים יותר שאותם הוא מביא לחיי הנישואין והוא זה שמעוניין ושוקל לערוך הסכם ממון לפני נישואין. אחת הסיבות לפנייה לקבלת ייעוץ וליווי משפטי מידי עורך דין מומחה בדיני משפחה הינה התלבטות כיצד יש להעלות ולהציג את הנושא והעניין לצד השני.

טיפים חשובים ומועילים לפני חתימה על הסכם ממון לפני נישואין

 • אל תתמקדו באינטרס האישי שלכם שהוא להגן על ממונכם ועל עצמכם, אלא, הסבירו לבן או בת הזוג שאתם מעוניינים לבנות ולקבוע מסגרת ופלטפורמה משפטית הוגנת ומסודרת שתמנע משניכם מלהגיע למצב של מאבקים ומלחמות בהליכים משפטיים במקרה שבו תתגרשו חלילה, מאבקים שכרוכים בהשקעת כסף, זמן רב ואנרגיה.
 • חשוב שתסבירו לצד השני שהכוונה והמטרה שלכם הינה להגן גם עליו בכל מקרה של גירושין, באמצעות הבטחת העתיד הכלכלי שלו. ברוב המקרים, הסכם ממון ראוי והוגן הינו משתלם יותר גם לצד השני ועדיף על מה שהוא יהיה מסוגל להשיג לפי החוק במקרה שבו תיווצר מחלוקת משפטית שנוגעת לרכוש. 
 • באופן כללי, רצוי ונכון להעלות ולהציג את תוכן הדברים ואת הדרישה בדרך ובאווירה נעימה של שיחה ותקשורת מכובדת, ברוגע, תבונה ורגישות, תוך הדגשה של ההיבטים והצדדים הטובים והחיוביים ומגוון היתרונות שמציע הסכם ממון לפני נישואין.
 • תמיד ניתן וכדאי להתייעץ עם משרד עורך דין דיני משפחה שמתמחה בעריכת הסכמי ממון וזאת עוד לפני שאתם משוחחים בנושא עם בן הזוג, על מנת לברר ולוודא מהו מצבכם המשפטי ואילו אפשרויות ופתרונות משפטיים עומדים לרשותכם. כל זאת בהתאם לנתונים, המטרות, הנסיבות, הצרכים, התוכניות והשאיפות האישיים והספציפיים שלכם.

יתרונות נוספים של הסכם ממון לפני נישואין 

הזירה המשפטית בתחום דיני משפחה וגירושין הינה מסועפת ומורכבת. ישנן שתי ערכאות שיפוטיות בתחום ובנושאי גירושין, האחת הינה בית משפט לענייני משפחה והשנייה, בית דין רבני. הליך גירושין הינו קשה ומורכב והסכם ממון מאפשר לכם לבנות ולקבוע מסגרת ופלטפורמה משפטית מתוכננת ומסודרת מראש. עריכת הסכם ממון לפני נישואין בליווי של עורך דין מומחה ומנוסה בתחום, תמנע מבני זוג שייקלעו למשבר גירושין את ההתעסקות במאבקים משפטיים במטרה להבטיח את העתיד שלהם והם יהיו שקטים וחופשיים להשקיע זמן, אנרגיות ומחשבות בעניינים שחשובים להם ושנוגעים לבניית ועיצוב החיים שלהם אחרי הגירושין ושיקום עתידי.

חתימה על הסכם ממון לפני נישואין מסייע בפישוט וקיצור הליך הגירושין, מכיוון שרוב הדברים יהיו ברורים ומוסכמים מראש. לאף אחד אין אינטרס ורצון להתעמת ולהיאבק בבתי משפט, משום שכאשר מדובר במשבר גירושין, הרי שהתוצאה המשפטית ידועה ואין כל טעם לערוך ניסיונות למחטפים ולשקוע באשליות לגבי קבלת תוצאות משפטיות שאינן ריאליות בהליך גירושין. הסכם ממון מאפשר לצד המבוסס והאמיד יותר לדעת, שבן או בת הזוג אינם מתחתנים עמו מאהבת כסף, אלא מאהבה לאדם עצמו ובכך ההסכם מסייע לביטחון, שקט ורוגע לאורך חיי הנישואין.

בנוסף, הסכם ממון לפני חתונה מאפשר ניהול מערכת יחסים יציבה, שקטה ונאותה גם מול הורים אמידים של בן או בת הזוג  ומעניק גם להם שלווה וביטחון, כך שהם יוכלו לעזור לזוג הצעיר בסיוע ומימון כספי ובעזרה בקניית דירה, בלי חשש לגבי מה יעלה בגורלן של המתנות שיעבירו, בעת פרידה וגירושין.

האם וכיצד נדרש לאשר הסכם ממון לפני נישואין?

כדי שהסכם ממון לפני נישואין יקבל תוקף משפטי, אין די בכך ששני הצדדים יסכימו ויחתמו עליו, אלא נדרש לבצע גם הליך של קבלת אישור משפטי. חשוב לדעת שאישור של הסכם ממון לפני חתונה לא מהווה אך ורק פרוצדורה טכנית, אלא מדובר בחובה ודרישה חיונית ומהותית שקבועה ומעוגנת בחוק יחסי ממון בין בני זוג.

ניתן לאשר הסכם ממון לפני נישואין בכמה דרכים:

 • קבלת אישור מבית משפט לענייני משפחה.
 • אישור בית דין רבני.
 • אישור מרשם הנישואין.
 • אישור בפני נוטריון.

מהי עלות האישור?

המחירים לקבלת אישור הסכם ממון לפני נישואין:

 • אישור של הסכם ממון בבית המשפט לענייני משפחה: 537 ש”ח – 464 ש"ח עבור הבקשה + 73 ₪ אגרת פרוטוקול. 
 • אימות נוטריון להסכם ממון לפני נישואין על פי המחירון של משרד המשפטים: 375 ₪ + מע”מ.

משרד עורך דין ונוטריון מוביל בתחום דיני משפחה ועריכת הסכמי ממון

משרד עורכי דין ונוטריון האן, מספק ללקוחותיו הפרטיים והעסקיים הרבים שורה של שירותים משפטיים מקצועיים ומקיפים בתחום הדין האזרחי – מסחרי, הסכמי ממון, ירושות וצוואות, מקרקעין, הליכי הוצאה לפועל ועוד. צוות המשרד כולל עורכי דין בכירים, מובילים ובעלי ניסיון רב ומומחיות בליווי וייצוג ו לקוחות במגוון רחב של תיקים, הליכים שונים ועריכת הסכמים וחוזים משפטיים. עריכת הסכם ממון לפני נישואין מהווה צעד נכון, חשוב ומועיל שתורם רבות לחיי זוגיות יציבה ובריאה וחשוב להקפיד שההליך יתבצע בליווי צמוד של עורך דין מומחה, מנוסה ובקיא בתחום שיגן על האינטרסים של שני בני הזוג ויבטיח חלוקת רכוש מאוזנת והוגנת בכל מקרה של גירושין ופרידה. בכל פנייה, שאלה ובקשה, אנו עומדים לשירותכם ונשמח להעניק לכם ייעוץ, ליווי ומענה מקצועיים לכל צורך עד להשלמת המשימה על הצד הטוב ביותר וכל זאת באחריות, מסירות ויחס אישי.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

מאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544