הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

הסכם ממון לאחר נישואין

בימינו, ישנם זוגות רבים שבוחרים לערוך הסכם ממון לאחר נישואין וזאת במטרה להבטיח שבמקרה של פרידה וגירושין, לא יתעוררו מחלוקות כספיות בין בני הזוג בנוגע לחלוקת הרכוש. הסכם ממון שנערך ומנוסח בליווי של עורך דין מומחה, קובע את אופן חלוקת הכספים והרכוש בין הצדדים תוך שמירה על הגינות ואיזון. הסכם ממון, בין אם שנערך לפני הנישואין ובין אם שנערך ונחתם לאחר שבני הזוג נישאו, מספק ביטחון משפטי לבני הזוג שאם ייפרדו, הם לא ייקלעו למאבק וסכסוך כלכלי. ישנם זוגות רבים שבוחרים לחתום על הסכם ממון גם לאחר הנישואין, משום שבמקרה של פרידה – גירושין, הסדרה של נושא חלוקת הרכוש מבעוד מועד, עשויה למנוע מאבקים והליכים משפטיים בעתיד, במקרה שבו בני הזוג יחליטו על פרידה. לצורך ניסוח ועריכה של הסכם ממון לאחר נישואין, מומלץ וחיוני לפנות לעורך דין דיני משפחה שינסח עבורכם הסכם ברור ומקיף שמותאם לצרכים האישיים שלכם וידאג להגיש את טופס הבקשה לאישור הסכם הממון.  

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הינו מסמך בעל תוקף משפטי שמסדיר את עניין חלוקת רכוש משותף ועליו חתומים בני הזוג. הסכם זה חייב להיות כתוב ולא בעל פה. ישנם שני סוגים של הסכם ממון: הסכם טרם נישואין והסכם ממון לאחר נישואין. בשני המקרים, ההסכם לא שונה באופן מהותי, אולם קיים הבדל בנוגע לאישור של ההסכם.

פנייה לעורך דין דיני משפחה 

לאחר שהתקבלה החלטה של בני הזוג בנוגע לעריכת הסכם ממון לאחר נישואין, נדרש לפנות לעורך דין מומחה בדיני משפחה וזאת על מנת שינסח ויערוך הסכם מדויק, ברור ומפורט שמתאים ספציפית ואישית לנסיבות ולבני הזוג. עורך דין הסכמי ממון יסביר לצדדים מהן המשמעויות של ההסכם, ישיב לכל שאלה ויעזור במתן מענה ופתרונות לשאלות, סוגיות והתלבטויות שונות העומדות בפני בני הזוג ועולות, לא אחת, בעת עריכה של הסכם ממון לאחר נישואין. דוגמא, מה יקבע לגבי דירת מגורים של בני הזוג אם ייפרדו? הסכם ממון לאחר נישואין חייב להיות מנוסח בשפה משפטית ובמקצועיות ולהיות מותאם אישית לשני הצדדים. לכן, על מנת לערוך הסכם ממון לאחר נישואין בצורה נכונה, חשוב לפנות לעורך דין דיני משפחה שמתמחה בעריכה של הסכמי ממון שינסח עבורכם הסכם מקיף תוך מתן דגש ותשומת לב לכל פרט ופרט.

ברחבי רשת האינטרנט ניתן למצוא שלל דוגמאות להסכמי ממון, אך ההסכמים הללו לא יכולים להחליף עריכת הסכם מקצועי בידי עורך דין שמנוסח ונערך באופן אישי עבור בני הזוג על פי הצרכים שלהם. חשוב לזכור שלהסכם ממון יש השלכות משמעותיות ומהותיות על העתיד והביטחון הכלכלי של בני הזוג ומשום כך, הם חייבים לוודא שהם מחזיקים בהסכם שיגן בצורה אופטימאלית על האינטרסים הכלכליים שלהם, בכל מקרה של פרידה או גירושין.

פירוט חלוקת הנכסים בהסכם 

בהסכם ממון לאחר נישואין ניתן וכדאי לפרט כיצד יתחלק כל נכס ורכוש של בני הזוג. לדוגמא, איך תתחלק דירת המגורים ועל שם מי היא תירשם, באיזה אופן יחולק הריהוט ויתר הנכסים שירכשו בני הזוג במהלך חיי הנישואין שלהם, אופן חלוקת ההכנסות וההוצאות ועוד. בנוסף אפשר לציין גם חשבון בנק מסוים שבו יופקדו הכנסותיו של כל אחד מהצדדים בנפרד או של שני בני הזוג יחד בחשבון משותף וניתן גם להסדיר בהסכם הממון סוגיות כתובה ומזונות במידת הצורך.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

אישור של ערכאה משפטית

בשונה מהסכמים אזרחיים אחרים שניתן להם תוקף משפטי בהתאם לדיני חוזים, הסכם ממון לא מקבל את התוקף המשפטי שלו ללא אישור מיוחד. החוק קובע שהסכם ממון לאחר הנישואין יקבל תוקף משפטי אך ורק לאחר קבלת אישור מערכאה משפטית, כלומר מבית משפט לענייני משפחה או מבית דין רבני וזאת בשונה מהסכם ממון שנערך ונחתם טרם נישואין שמקבל תוקף משפטי גם באמצעות אימות מרושם הנישואין או מנוטריון. 

החשיבות והיתרונות של הסכם ממון

במהלך השנים האחרונות, עלה משמעותית גיל הנישואין ולכן במקרים רבים, בני הזוג  מגיעים לקשר כשיש ברשותם ובבעלותם רכוש: הון וכספים שצברו, דירה, חסכונות וכו'. הסכם ממון יאפשר לבני הזוג לשמור ולהגן על רכוש שנצבר וכן ליצור שותפות פיננסית איתנה ויציבה במהלך חיי הנישואין ולוודא שהאינטרס הכלכלי של שני הצדדים יישמר גם במקרה של גירושין ופרידה. בשונה מהסכם גירושין שנערך ונחתם כאשר מערכת היחסים ביניהם עולה על שרטון ואז כל צד יהיה עסוק באינטרס האישי והפרטי שלו, הרי שחתימה על הסכם ממון תתבצע בשלב שבו בני הזוג הינם מאושרים ורואים לעצמם חיים ועתיד משותפים. במצב הזה, בני הזוג יכולים לתקשר בצורה חיובית וטובה זה עם זו ולבנות יחד הסכם ממון הוגן ומכובד שמגן על האינטרסים הפיננסיים של שניהם.

הסכם ממון לאחר נישואין שאינו מנוסח בצורה מקצועית ע"י עורך דין דיני משפחה מומחה ומנוסה, לא יגן בצורה אפקטיבית על הזכויות של הצדדים ולא ימנע חילוקי דעות ומחלוקות עתידיים העלולים להיווצר בעתיד בין הצדדים במקרה של פרידה וגירושין. כך, ההסכם, יחטיא למעשה את המטרה המרכזית שבעריכתו. כאשר בוחרים עורך דין מומחה ובקיא בדיני משפחה לצורך כתיבת ועריכת הסכם ממון לאחר נישואין, חשוב לוודא שעורך הדין הינו בעל מומחיות וניסיון עשיר בתחום של כתיבת הסכמי ממון.  

טיפים לפני חתימה על הסכם ממון 

  • פנייה אך ורק לעו"ד שמתמחה בתחום דיני משפחה. הסכם ממון שנערך על ידי עורך דין  שאינו מנוסה ובקיא דיו בתחום הזה, עלול להזיק יותר מאשר לעזור ולהועיל.
  • יש לנסח את הסעיפים של ההסכם בצורה ברורה שאינה פותחת פתח לפרשנויות.
  • יש לשים לב שלא להשאיר נקודות שיהיו פתוחות ונתונות לשיקול דעת. רצוי לוודא נושאים ועניינים כגון: כספים, רכוש, עסק, זכויות סוציאליות, לימודים, מתנות, ירושות, מועד פקיעת נישואין וכו'.
  • זכרו שכל מה שאינו כתוב אינו ברור!
  • חשוב להבין ולזכור שהסכם ממון מחייב אך ורק את בני הזוג ולא גורמי צד ג'.
  • יש לאשר את הסכם הממון בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני במקרה בו מדובר על זוגות נשואים. במקרה שמדובר בטרום נישואין ניתן לאשר את ההסכם גם אצל נוטריון אחרת ההסכם יהיה נטול תוקף משפטי.
  • חשוב להבין ולדעת שאין שמהסכם ממון שאושר בביהמ"ש אין דרך חזרה ורק לעיתים נדירות, יהיה ניתן להגיש תביעה על מנת לבטלו, אולם סיכוייה של תביעה שכזו אינם גבוהים.
  • שינוי של אחד מהסעיפים בהסכם ממון לאחר נישואין, יכול להתבצע אך ורק בהסכמה של שני הצדדים ולאחר קבלת אישור מבית המשפט.

אישור של הסכם ממון לאחר נישואין 

הסכם ממון לאחר נישואין יהיה מחייב ובעל תוקף משפטי, אך ורק לאחר קבלת אישור מבית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני. קבלת אישור מערכאה משפטית, נועדה להבטיח ולוודא גמירות הדעת מצדם של בני הזוג בנוגע להסכם וכן למנוע מצב בו אחד מהצדדים חתם על ההסכם שלא מרצונו החופשי. באופן כללי, לצורך אישור הסכם ממון, צריכים שני בני הזוג להופיע בפני בית המשפט, אך במידה וההיעדרות הינה מוצדקת, יהיה ניתן לקבל אישור להסכם גם במעמד צד אחד. בעת שאתם פונים לעורך דין מומחה בדיני משפחה לצורך עריכת הסכם ממון לאחר נישואין, ידאג עורך הדין שילווה אתכם גם למילוי של טופס הבקשה לצורך אישור הסכם הממון ויגיש אותו לבית המשפט. עורך הדין לענייני משפחה ילווה וייצג את בני הזוג בדיון עד קבלת האישור להסכם. 

ביטול של הסכם ממון לאחר נישואין

ככלל, משעה שנחתם הסכם ממון לאחר נישואין ובית המשפט אישר אותו, הרי שניתן לראות בכך סיום של ההתדיינות בנוגע לנושא, משום שבני הזוג חתמו על הסכם הממון וכן הביעו גמירות הדעת בפני בית משפט. אך למרות זאת, חל על הסכם הממון כלל בסיסי בדיני חוזים שקובע שבמידה ונפל פגם כלשהו בחוזה ניתן לבטלו. במקרה שבו עולה רצון לבטל הסכם ממון לאחר נישואין, יש לפנות לעורך דין הסכם ממון מנוסה שיבחן את הנסיבות של המקרה ויחווה את דעתו בנוגע לשאלה האם קיימת עילה חוזית כלשהי לביטולו של ההסכם. 

מה כולל הסכם ממון לאחר נישואין? 

מטרתו של הסכם ממון כאמור, היא להבטיח את הזכויות הכלכליות של בני הזוג היה ויחליטו להיפרד. היות שמדובר בהסכם הצופה פני עתיד, עליו לכלול התייחסות הן לרכוש אשר נצבר טרם הנישואין והן לרכוש אשר ייצבר במהלך החיים המשותפים. ככלל, הסכם ממון יקבע כי בני הזוג שומרים על רכושם לפני הנישואין ובאשר לרכוש אשר נצבר במהלך הקשר, זה יחולק באופן הוגן בין הצדדים, על פי בחירתם. כאמור מעלה, עורך הדין המנסח הסכם ממון לבני הזוג, דואג לכך כי ההסכם מותאם באופן מדויק לצרכיהם של הצדדים. על כן, ייתן הוא דגש על פי הצורך, לאספקטים שונים בהסכם, בהתאם לנסיבות האישיות של הצדדים. כך למשל כאשר ישנו פער כלכלי בין בני הזוג, על עורך הדין לדאוג לכך כי ההסכם יגן מחד על בן הזוג האמיד יותר ומאידך, לא יקפח את הצד השני. דוגמא נוספת – כאשר מדובר על נישואים של פרק ב', לעיתים קרובות מבקשים הצדדים להתייחס בהסכם גם לזכויות ילדיהם מקשר קודם על מנת לוודא שאלו לא יפגעו בעקבות הנישואים.

לסיכום, עריכת הסכם ממון לאחר הנישואין, מספקת לבני הזוג וודאות משפטית ומסירה מהם כל דאגה בדבר סכסוך כלכלי במקרה של פרידה. על מנת להגשים מטרה זו, יש לפנות לעורך דין מומחה אשר יערוך את ההסכם וידאג לכך כי הוא עונה על כל צרכיהם של בני הזוג.

משרד עורך דין ונוטריון מוביל בתחום דיני משפחה ועריכת הסכמי ממון

משרד עורכי דין ונוטריון האן, מספק ללקוחותיו הרבים מגוון שירותים משפטיים איכותיים ומקיפים בתחום הדין האזרחי – מסחרי על כל רבדיו, ירושות וצוואות, מקרקעין, הסכמי ממון, הליכי הוצאה לפועל ועוד. צוות עורכי הדין במשרדנו הינו בעל ניסיון עשיר ומומחיות רבה בייצוג וליווי לקוחות בתיקים, הליכים ועריכת הסכמים שונים. עריכת הסכם ממון לאחר נישואין מהווה צעד מועיל ונכון שתורם רבות לזוגיות יציבה ובריאה ומשום כך, חשוב שההליך יתבצע בליווי של עורך דין מומחה ובקיא בתחום שיגן וישמור על האינטרסים של שני הצדדים ויבטיח חלוקת רכוש הוגנת במקרה של פרידה. בכל שאלה, בקשה ופנייה, אנו עומדים לשירותכם בזמינות מלאה ונשמח להעניק לכם מענה לכל צורך ובעיה עד להשלמת המשימה בצורה הטובה ביותר לשביעות רצונכם וכל זאת במסירות, אחריות ויחס אישי.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

מאמרים נוספים

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544