פתיחת תיק הוצאה לפועל

עסקים רבים נקלעים למצב שבו הם נאלצים מפעם פעם לגבות כספי חובות שלא שולמו להם והצטברו. לעתים לקוחות של עסקים, אינם זוכרים או שאינם שמים לב לחובות שלהם שנוצרו אצל בתי עסק מסוימים ומשיבים את החוב ברגע שהם מקבלים הודעה על כך. לעומת זאת, ישנם גם לקוחות שרוכשים מוצרים ופריטים או נעזרים בשירותים של חברה או בית עסק כלשהו וכאשר מגיע המועד לתשלום הם אינם פורעים את החוב שלהם. תיק הוצאה לפועל הינו הליך שנועד לגבות כספים מחייבים, בין אם שמדובר באנשים פרטיים, חברות או בתי עסק. מדובר באמצעי אכיפה שמבטיח כי בעל החוב ישיב את כספי החוב.

כל מה שחשוב לדעת על הליך פתיחת תיק בהוצאה לפועל

הדרך הטובה והחכמה ביותר להתמודדות עם אנשים פרטיים או בתי עסק וחברות שלא שילמו וצברו חובות הינה באמצעות פנייה לעורך דין מנוסה ומומחה בתחום דיני הוצאה לפועל. עורך הדין מיידע את החייב בנוגע לחוב שעליו להשיב ואת הנושים לגבי הצעדים שבהם הם יכולים לנקוט ולהשתמש במטרה לקבל חזרה את הכספים שמגיעים להם. לאחר הפנייה לעורך דין ומסירת הודעה לבעלי החוב לגבי גובה החוב ובמידה והבקשה לפירעון של החוב נדחתה, הצעד היעיל והטוב ביותר שיש לנקוט בו הוא לפנות להליך פתיחת תיק הוצאה לפועל מול האדם שחייב לכם או לבית העסק כספים. חשוב ומומלץ שמיד לאחר הגשת הבקשה לפתיחת תיק בהוצאה לפועל כנגד האדם או הגורם שחייב לכם, עורך דין מומחה בתחום ילווה אתכם באופן אישי לכל שלבי התהליך, בין אם שאתם חייבים או שחייבים לכם.

שלבי הליך פתיחת תיק בהוצאה לפועל

 • לפני הגשת הפנייה ללשכה ההוצאה לפועל לצורך גביית החוב ופתיחת תיק למי שחייב לכם, רצוי לפנות לחייב באמצעות עורך הדין ולהזהירו אותו בנוגע לכוונה שלכם לפתוח כנגדו תיק בהוצאה לפועל. הפנייה מתבצעת באמצעות שליחת המכתב בדואר רשום או באמצעות עורך דין הוצאה לפועל שייבצע את הצעד עבורכם. חשוב לשמור עותק מהבקשה לפתיחת התיק על מנת שתהיה בידכם עדות שהתראתם על הכוונה שלכם בפני החייב.
 • במקרה שבו החייב אינו מגיב או מסרב לבקשה שלכם לפרוע את החוב, עומדת לכם הזכות לפתוח לו תיק בלשכת ההוצאה לפועל.
 • פתיחת תיק בהוצאה לפועל הינו הליך שמתבצע באמצעות שליחה של טפסים שבהם יש למלא את הפרטים של החייב וכדי לפתוח תיק נדרש לשלם אגרה בסכום שמשתנה בהתאם לגובה – שווי החוב.
 • לאחר פתיחת התיק בהוצאה לפועל, לבעלים של החוב תישלח אזהרה ותינתן לו עוד הזדמנות להסדרת החוב בתוך 20 ימים. בחלוף עשרים ימים, כפי שהוקצבו מראש, במידה ובעל החוב אינו הגיש התנגדות לפתיחה של התיק ולא החזיר את החוב, פותח התיק יכול ורשאי לנקוט במגוון צעדים נוספים.
 • הצעדים הנוספים שניתן לנקוט בהם הינם הגשת בקשה מלשכת ההוצאה לפועל לביצוע מספר פעולות בהן: עיקולים על נכסיו ורכושו של החייב, עיקול חשבונות בנק, הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ וישנם מקרים שניתן לבקש שיוצא כנגד החייב צו מאסר.

חשוב לדעת שניהול תיק בהוצאה לפועל מוטב שיתבצע בליווי ותחת פיקוח של עורך דין מומחה ומנוסה שבקיא ברזי ההליך שכן ההוצאה לפועל אינה נוקטת בצעדים לגבייה של החוב, אלא התפקיד שלה הינו להעמיד לרשותו של אותו אדם שלו חייבים כסף, סיכוי ואפשרות להשיב את הכסף שלו שנמצא בידי החייב בדרכים חוקיות. ישנם חייבים שאפילו לאחר שנודע להם בדבר קיום חובם לאדם מסוים או לעסק שאינם באים להחזיר לשלם את הכספים שלא שולמו בעבר עבור שירות מסוים. דרך נוספת להיווצרות חובות הינה אנשים ששילמו בהמחאות בלי כיסוי ועוד. אף אדם או עסק אינו שש לעסוק בגביית חובות מאנשים שלא שילמו וזאת למרות שאלה קיבלו שירותים מלאים או מוצרים כלשהם ובדיוק לשם כך נועד הליך פתיחת תיק בהוצאה לפועל.

באילו מצבים יש לפנות להליך פתיחת תיק הוצאה לפועל?

פתיחת תיק הוצאה לפועל מתבצעת במקרים בהם אדם שזוכה בפסק דין או שטר כספי לא מצליח לגבות כספים שמגיעים לו מהחייב. במצב הזה, לעיתים אין ברירה ויש לפנות ללשכת הוצאה לפועל על מנת שזו תהיה אחראית על ביצוע הגבייה.

כיצד פותחים תיק בהוצאה לפועל?

לצורך פתיחת תיק הוצאה לפועל, עליכם להגיש טופס ייעודי לפתיחה של תיק הוצאה לפועל וזאת בצירוף כמה מסמכים:

 • עותק של המסמך שמבסס ומאמת את הסיבה והעילה לגביית החוב: צילום פסק הדין או התמצית של פסק הדין הכוללת אך ורק את ההוראות האופרטיביות ללא הנמקה, צ'ק מקורי, שטר חוב מקורי וכו'.
 • אישור תשלום אגרה.
 • טופס ייפוי כוח שניתן לעורך הדין שמייצג את הזוכים בהליך.

את כל הטפסים הללו אפשר למצוא בלשכות ההוצאה לפועל השונות ואונליין באתר רשות האכיפה והגבייה.

באילו נושאים ניתן ורצוי לפנות להוצאה לפועל?

בקשות להוצאה לפועל נחלקות למספר נושאים, כאשר לכל נושא יש טופס ייעודי שאותו צריך למלא לצורך פתיחת התיק בלשכת הוצל"פ:

 • תיק שטרות ובקשות – תיק זה נפתח במקרים של שטר חוב או שיק שלא כובדו.
 • תיק מזונות – תיק שנפתח לצורך כיבוד של פסק הדין שניתן על ידי בית המשפט בנוגע להוצאות מגורים ומחייה של הזוכה והילדים שלו עד גיל 18 או 21.
 • תיק סכום קצוב – תיק שנפתח בעקבות סכום פיצוי שנקבע במסגרת תביעה כלשהי ולא שולם – עד סכום מקסימלי של 500,000 ₪.
 • תיק צו ירושה – הגשת בקשה ליישום – הוצאה לפועל של צו ירושה או לחילופין, החזרה של המצב לקדמותו.
 • תיק משכון משכנתא – יוגש במקרים בהם נוצר פיגור בתשלומי החזר משכנתא.

כיצד מתנהל הליך גביית הכסף?

לאחר הגשת בקשה לפתיחת תיק הוצאה לפועל ובמידה והבקשה אושרה והתקבלה, תישלח לחייב אזהרה במסירה אישית או בדואר רשום. במידה והאזהרה אינה מועילה והחייב לא שילם את החוב, ניתן לנקוט בכמה צעדים:

 • מימוש כספים ועיקול צד ג' – עיקול כספים ששייכים לחייב באמצעות צד ג' למשל משכורת, גמלה, קצבאות וכו'. לאחר ביצוע העיקול אפשר להגיש בקשה למימוש של הכספים שעוקלו.
 • עיקול רכב
 • צו הבאה שנועד להבאת החייב לחקירה של רשם ההוצאה לפועל.
 • במקרים בהם מדובר בתיקי מזונות ישנה אפשרות להגיש בקשה לצו מאסר.
 • הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ.
 • הוצאת צו עיקול מקרקעין ומיטלטלין.
 • ביצוע חקירת יכולת באמצעות עורך דין הוצאה לפועל וכינוס נכסים.

 

לסיכום, ניהול הליכי הגבייה בהוצאה לפועל הינו הליך מורכב וסבוך. משום כך, במקרה בו אתם שוקלים להגיש בקשה לפתיחת תיק בהוצאה לפועל על מנת לגבות כספים שחייבים לכם, חשוב לפנות לקבלת ייעוץ מעורך דין מומחה בתחום שבקיא ברזי ההליך.

משרד עו"ד ונוטריון שמעון האן מתמחה בתחום המשפט האזרחי מסחרי, מקרקעין, הליכי הוצאה לפועל, ירושות וצוואות ועוד והינו בעל ניסיון רב ורקורד מוצלח בניהול תיקים מורכבים וביישום הליכי אכיפה וגבייה. הייעוץ המשפטי מקצועי הינו חיוני ומועיל שכן הוא מאפשר להגיב במהירות וביעילות לטענות שמועלות מצדו של החייב או לחילופין להציג ראיות ועדויות שמפריכות טענות שמציגות אדם מסוים כבעל חוב.. הליווי המשפטי מאפשר לפעול לזירוז וייעול הליכי גבייה ולקיצורו של התהליך. בכל שאלה, בקשה ופנייה, אנו עומדים לשירותכם ונשמח להעניק לכם מענה מקצועי לכל בעיה וסוגיה ביחס אישי עד להשלמת המשימה על הצד הטוב ביותר.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

שמעון האן

שמעון האן

היכרות עם משרד עו"ד האן בראשות עו"ד שמעון האן. הצוות שלנו עוסק בטיפול בתיקי לשון הרע בצורה המקצועית ביותר. יש לנו את הכישורים והניסיון לייצג לקוחות בכל הרמות של הליכי לשון הרע. מלשון הרע ,הוצאת דיבה ובריונות ברשת, ראינו הכל. הרקורד שלנו מדבר בעד עצמו, עם שורה של ניצחונות עבור הלקוחות שלנו.

אבל אנחנו לא רק מומחי לשון הרע; אנחנו גם מקצוענים במשפט אזרחי-מסחרי. הצוות שלנו יודע את הדברים שלו בכל הנוגע לעסקאות מורכבות, נדל"ן, חוזים ועוד. בנינו מוניטין של מצוינות, ומושכים לקוחות גדולים בארץ ובחו"ל.

במשרד עורכי הדין האן, אנו מאמינים שלכולם מגיע ייעוץ וייצוג משפטי מהשורה הראשונה. המגע האישי והמקצועיות הבלתי מעורערת שלנו מייחדים אותנו. כשאתה בוחר בנו, אתה מקבל תומכים עזים שילחמו על זכויותיך, במיוחד במקרים של לשון הרע. סמוך על משרד עורכי הדין ונוטריון שמעון האן עבור כל הצרכים המשפטיים שלך.

עורך דין שמעון האן
לקבלת ייעוץ ללא עלות!

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-803-6102 או להשאיר פרטים כאן בטופס ואנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.

פתיחת תיק הוצאה לפועל
פיצוי עוגמת נפש

פיצוי עוגמת נפש

כאשר אדם חווה פגיעה רגשית או תסכול רב עקב התנהגות לא ראויה של חברו, הוא עשוי לשקול את הגשתה של תביעה אזרחית לקבלת פיצוי עוגמת

קרא עוד »
עורך דין הוצאת דיבה

עורך דין הוצאת דיבה

בעידן הדיגיטלי של ימינו, כל אחד עלול למצוא את עצמו נפגע מהוצאת דיבה או מואשם בהשמצה. מהי הוצאת דיבה על פי החוק הישראלי? מה תפקידו

קרא עוד »
הוצאת דיבה פגיעה בשם הטוב

הוצאת דיבה פגיעה בשם הטוב

הוצאת דיבה היא תופעה חמורה הפוגעת בזכותו הבסיסית של אדם לכבוד ושם טוב. בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות, לא אחת נגרמת בעקבות הוצאת דיבה פגיעה בשם

קרא עוד »
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 35 ביקורות
×
js_loader
שלום, אני מעוניינ/ת לשוחח עם עו"ד שמעון האן, אשמח לקבל פרטים.