אי תשלום מזונות

במידה והאב מנסה לחמוק ומשתמט מתשלום מזונות ילדים, חשוב לדעת שיש מה לעשות בנדון וכדאי לבדוק האם ניתן לפתוח בהליך של גביית מזונות בליווי וייעוץ של עורך דין ובאמצעות ההוצאה לפועל או המוסד לביטוח לאומי. אי תשלום מזונות לא יאפשר לאם לדאוג כפי שנדרש לצרכים של הילדים ועלו להוביל אותה אף לקשיים ולהסתבכות כלכליים כתוצאה מחדלו של האב. משום כך, מומלץ לא להשתהות בכל הנוגע לטיפול בעניין הזה ויש לפנות לעורך דין לדיני משפחה מומחה ומנוסה שיפעל בצורה מקצועית לגבייה יעילה של מלוא חוב המזונות.

מצב של אי תשלום מזונות – כיצד ומדוע זה קורה?

ישנן נשים רבות שמגיעות למצב שבו הן נאלצות להתמודד עם מצב בעייתי ולא נעים שבו האב של ילדיהם לא עומד ומפר את החובה שחלה עליו להעברת תשלום של מזונות ילדים. התופעה הזו מתרחשת גם כאשר התשלום של המזונות הוחלט ונקבע בהסכמה מלאה בין הצדדים וגם כאשר התשלום נובע מפסק דין שניתן בתביעת מזונות. לעיתים, מצוקה כלכלית אמיתית היא זו המונעת מן האב לשלם את המזונות שנקבעו ישנם מקרים ומצבים שמדובר בהשתמטות שנובעת מחוסר אחריות ודאגה לילדים ומקרים של השתמטות שנובעים מרצון מכוון להקשות על החיים של האם. בכל מקרה, אי תשלום מזונות עלו להוביל לפגיעה חמורה וקשה במצב הפיננסי של האם וברווחת הילדים ובמידה והתופעה תימשך לאורך זמן רב, מתעצמים הקשיים של האם לדאוג לילדיה. החדשות הטובות הינן שניתן לפעול במצבים האלו וישנם שני גופים שיכולים לעזור לה: מערכת ההוצאה לפועל והמוסד לביטוח לאומי.

גביית מזונות באמצעות המוסד לביטוח לאומי

כצעד ראשון יש לבדוק האם ניתן להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי ולקבל קצבת מזונות כך שהוא זה שינקוט נגד האב בהליכי גבייה לצורך השבת הכספים שהועברו לאם. במקרה הזה האם תהיה זכאית לקבל תשלום חודשי של מזונות ילדים, הסכום שיועבר יקבע בפסק דין למזונות או הסכום שמופיע בתקנות של המוסד לביטוח לאומי, לפי הנמוך ביניהם. ככל שהמוסד לביטוח לאומי יצליח לגבות מהאב את כל סכום המזונות כפי שנקבע והוא גבוה מכפי ששולם לאם, הרי שהיא תהיה זכאית לקבל את ההפרש. האפשרות לקבל תשלום באופן שהוא מיידי באופן יחסי בכל מקרה של אי תשלום מזונות, חשובה למדי ובפרט כאשר מדובר באימהות שהמצב הכלכלי שלהן קשה. עם זאת,  לא בכל המקרים האם תזכה קבל את מלוא התשלום שלו היא זכאית וזאת כתוצאה מקיום תקרת תשלום במוסד לביטוח לאומי. לאם ישנה אפשרות נוספת שהיא לפנות להוצאה לפועל על מנת לפתוח בהליך לגבייה של ההפרשים הללו. חשוב לציין שהכנסה שהינה מעל לגובה וסך מסוים, עלולה לשלול את הזכאות של האם לקבל קצבת – דמי מזונות מהמוסד לביטוח לאומי.

פתיחת תיק מזונות בהוצאה לפועל

פתרון נוסף למצבים של אי תשלום מזונות הינו פתיחה של תיק בלשכת ההוצאה לפועל כנגד האב. מדובר במערכת גביית חובות שבמסגרתה אפשר לנקוט בכמה הליכים דוגמת: עיקול משכורת וחשבון בנק וזאת במטרה לקבל מהאב את כספי המזונות. בעניין הזה, חשוב שתדעו שלשכת ההוצאה לפועל תכננה ויצרה מסלול ייעודי וייחודי לגבייה של חוב בדמי מזונות שבמסגרתו לא תיאלץ ותידרש האם לנקוט בהליכים מיוזמתה נגד האב ובמקום זאת, הרשם בהוצאה לפועל הוא שייזום את הליך ופעולות הגביה עבור האם. במידה ותרצה בכך, האם תוכל לבחור במסלול הרגיל במסגרתו היא או לחילופין עורך דין הוצאה לפועל מטעמה, ינהלו את התיק ויבחרו באילו הליכים יש לנקוט נגד האב. מלבד עיקולים, אפשר להטיל הגבלות נוספות על האב שיקשו עליו להמשיך ולנהל אורח חיים תקין וכך להוות כלי ותמריץ לגרום לו לשלם דמי מזונות כדי להביא להפסקה של הליכי הגבייה הללו. בין היתר, מדובר בשלילה של רישיון נהיגה, הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ ולעתים אף עונש מאסר בפועל.

האב במצב של פשיטת רגל? דעו שיש מה לעשות! 

אי תשלום מזונות עשוי לנבוע מכמה סיבות ולעיתים, הסיבה הינה שהאב מגיע למצב של פשיטת רגל. השאלה שעולה במצב שכזה הינה האם אפשר לגבות דמי מזונות במצב הזה?

התשובה לשאלה הזו תלויה במועד היווצרות החוב. במידה והחוב נוצר בטרם הוצא צו לכינוס הנכסים של האב, חוב המזונות יקבל עדיפות לפני כל חוב אחר שהאב יצר והמשמעות של הדבר הינה שהאם תוכל לזכות לקבל את התשלום באופן מלא. במרים שבהם נוצר החוב לאחר שכבר הוצא צו כינוס, הרי שהחוב לא יקבל קדימות לעומת חובות אחרים ובית המשפט יחליט איזה סכום כסף יוקצב מקופת הכינוס לתשלום של חוב המזונות. לצורך כך, האם תוכל להגיש בקשה להקצבת מזונות לבית המשפט. חשוב להבהיר שהערכאה שדנה בהליך של פשיטת רגל של האב, לא כפופה לסכום שקבע בשעתו בית המשפט לענייני משפחה והשיקולים שעומדים בפני הערכאה השיפוטית יכללו גם את הזכות של נושים אחרים להם האב חייב כספים, לקבל בחזרה את כספם. עם זאת, חשוב לציין שבשונה מסוגים אחרים של חובות, כאשר מדובר בחוב מזונות אין אפשרות לקבל הפטר ולכן בסיומו של הליך פשיטת הרגל, האם תהיה שוב זכאית לקבל דמי מזונות כפי שנקבעו על ידי בית המשפט לענייני משפחה בפסק הדין.

חשיבות קבלת ליווי משפטי

ללא ספק, אי תשלום מזונות מהווה תופעה בעייתית ומקוממת שפוגעת ברווחת הילדים ומביאה את האם למצב של מצוקה נפשית וכלכלית כאחד. באופן טבעי, ככל שההפרה תימשך לאורך פרק זמן ארוך יותר, כך מידת  הנזק שתיגרם תהיה גדולה יותר ומשום כך, חשוב שהאם תפנה בהקדם וללא השתהות לקבלת ייעוץ וליווי משפטי מקצועי מידי עורך דין מומחה בתחום פשיטת רגל והוצאה לפועל. עורך הדין יבחן באופן מעמיק ויסודי את הנסיבות של המקרה ובהתאם להן, הוא יפעל באופן אופטימלי לגביית דמי המזונות ולמימוש מלוא הזכויות של האם בכל הנוגע לעניין הזה. כאמור, אפשר לפעול באמצעות המוסד לביטוח לאומי או מערכת ההוצאה לפועל לגביית וקבלת התשלום, כאשר לכל אחד מהגופים מציע יתרונות משלו. המוסד לביטוח לאומי, ישלם לאם קצבה באופן מיידי, אולם, לא בכל המקרים ישולם הסכום שלו היא זכאית במלואו וזאת משום שישנה תקרה מקסימאלית לתשלום. במסגרת ההוצאה לפועל האם תוכל לקבל את מלוא הסכום שהאב חב לה, וזאת בתנאי שיישאו פרי הליכי הגבייה שיינקטו כנגדו. לעורך דין מומחה ומנוסה בתחום של הליכי פשיטת רגל והוצאה לפועל יש את הידע והכלים לדעת כיצד נכון וניתן לפעול במקרה של אי תשלום מזונות וכן מתי ולאיזה גורם יש לפנות על מנת לוודא שהאם אכן תקבל את כל שהיא זכאית לו.

ההתייחסות של רשויות גבייה לאי תשלום מזונות

רשויות הגבייה מתייחסות לפסק דין לתשלום מזונות באופן זהה למתן המחאה ע"י אדם. כיום ישנה מחלקה ייעודית מיוחדת במשרדי ההוצאה לפועל שמסייעת לכל הפונים לקבלת סיוע בהליך הגבייה ללא עורך דין. למחלקה הזו בהוצאה לפועל רשאים ויכלים לפנות גם גברים שטוענים שהאישה היא זו שחייבת להם תשלום דמי מזונות וזאת לפי פסק דין. בכל מקרה שקיים חוב מזונות, עורך דין הוצאה לפועל מומחה ישלח לחייב מכתב התראה בו הוא יפרט  את החוב שלו בצירוף אישורים, קבלות ואסמכתאות. תשלום של דמי מזונות ילדים מורכב משני רכיבים: סכום קבוע וסכום משתנה שכולל הוצאות בריאות וחינוך שהצדדים מתחלקים בהן. בנוגע גבייה של הסכום הקבוע, לא צריך קבלות וניתן להגיע למדור מזונות במחלקת ההוצאה לפועל עם פסק דין חתום על ידי בית משפט ולפתוח בהדרכת פקידת ההוצאה לפועל תיק.

כיצד מתנהל ומתבצע הליך גביית דמי מזונות?

ההליך מתחיל בשליחת מכתב אזהרה לבעל החוב ובמידה והחייב לא ישיב את החוב בהתאם לתנאים המפורטים במכתב, הרי שינקטו כנגדו הליכי גבייה. בסמכות לשכת ההוצאה לפועל להטיל עיקול על נכסים ודירות של החייב, לעקל חשבונות בנק ומשכורות וכל רכוש אחר שנמצא בבעלותו. במקרה שבו הבעל החייב ממשיך בסירובו להשיב את החוב, ההוצאה לפועל יכולה להוציא צווי עיכוב יציאה מהארץ וצווי מאסר.

טענת "פרעתי"

אם הבעל מעוניין להציג טיעון שהוא לא חייב בדמי מזונות, יהיה עליו להגיש בקשה בטענת "פרעתי" לרשם ההוצאה לפועל, מדובר בטענה שהוא אינו חייב. לאחר שהבקשה תוגש, יתנהל דיון שבו הרשם יכריע האם אכן קיים חוב ובאיזה סכום מדובר. טענת פרעתי תשמע אך ורק עם הצגת ראיות והוכחות. למשל, במידה והבעל העביר באופן ישיר לאשה סכום כסף מסוים, יהיה עליו להציג אישור – אסמכתא של ההעברה הבנקאית או לחילופין חיוב כפי שמופיע בדפי החשבון וזאת משום שרשם ההוצאה לפועל לא מתייחס לאמירות שהינן סתמיות ולא מבוססות על ראיות. במקרים שבהם הבעל אינו משלם דמי מזונות באופן קבוע, האישה יכולה לפנות למוסד לביטוח לאומי ולהציג פסק דין לתשלום דמי מזונות. המוסד לביטוח לאומי קבע מספר קריטריונים לזכאים לקבלת תשלום של דמי מזונות דרכו. ברוב המקרים, המוסד לביטוח לאומי מעביר סכום שהינו נמוך מכפי שנקבע בפסק דין למזונות. אם האישה תימצא כזכאית לתשלום דמי מזונות מהביטוח לאומי וזאת בהתאם לקריטריונים הרלוונטיים, הרי שישולמו לה דמי המזונות ישירות והביטוח הלאומי ינקוט בהליכים של הוצאה לפועל נגד הבעל על כל הסכום כפי שנפסק כנגדו. במידה והביטוח הלאומי אכן יצליח לגבות את כל הסכום של החוב, הרי שהוא יעביר את ההפרש לאישה. במידה והאישה תפנה לביטוח הלאומי יהיה עליה לסגור את התיקים בהוצאה לפועל. הזכאות של אישה לקבלת דמי מזונות מהממוסד לביטוח לאומי משתנה על פי ובהתאם לגובה ההכנסות שלה ולמצבה הכלכלי. באתר של המוסד לביטוח לאומי כל אישה יכולה לבדוק במחשבון ייעודי מהו הסכום שלו היא זכאית, אם בכלל. יש לציין שהביטוח הלאומי אינו משלם רטרואקטיבית יותר משנה אחת ולכן מהרגע שבו נוצר חוב בתשלום דמי מזונות, חשוב לפעול במהירות.

עורך דין מוביל ומנוסה בהליכי פשיטת רגל והוצאה לפועל

משרד עורך דין ונוטריון שמעון האן מספק שירותים משפטיים מקצועיים, ללקוחותיו הרבים, במגוון תחומים בדגש על המשפט האזרחי – מסחרי, מקרקעין, הליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל, ירושות וצוואות ועוד. אנו נלווה אתכם במקצועיות וביחס אישי,  צעד אחר צעד, לאורך כל הדרך עד להשלמת ההליך והשגת התוצאה המשפטית הרצויה עבורכם, תוך שמירה על האינטרסים החיוניים לכם ומימוש מלוא הזכויות שמגיעות לכם על פי החוק.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

שמעון האן

שמעון האן

היכרות עם משרד עו"ד האן בראשות עו"ד שמעון האן. הצוות שלנו עוסק בטיפול בתיקי לשון הרע בצורה המקצועית ביותר. יש לנו את הכישורים והניסיון לייצג לקוחות בכל הרמות של הליכי לשון הרע. מלשון הרע ,הוצאת דיבה ובריונות ברשת, ראינו הכל. הרקורד שלנו מדבר בעד עצמו, עם שורה של ניצחונות עבור הלקוחות שלנו.

אבל אנחנו לא רק מומחי לשון הרע; אנחנו גם מקצוענים במשפט אזרחי-מסחרי. הצוות שלנו יודע את הדברים שלו בכל הנוגע לעסקאות מורכבות, נדל"ן, חוזים ועוד. בנינו מוניטין של מצוינות, ומושכים לקוחות גדולים בארץ ובחו"ל.

במשרד עורכי הדין האן, אנו מאמינים שלכולם מגיע ייעוץ וייצוג משפטי מהשורה הראשונה. המגע האישי והמקצועיות הבלתי מעורערת שלנו מייחדים אותנו. כשאתה בוחר בנו, אתה מקבל תומכים עזים שילחמו על זכויותיך, במיוחד במקרים של לשון הרע. סמוך על משרד עורכי הדין ונוטריון שמעון האן עבור כל הצרכים המשפטיים שלך.

עורך דין שמעון האן
לקבלת ייעוץ ללא עלות!

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-803-6102 או להשאיר פרטים כאן בטופס ואנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.

אי תשלום מזונות
פיצוי עוגמת נפש

פיצוי עוגמת נפש

כאשר אדם חווה פגיעה רגשית או תסכול רב עקב התנהגות לא ראויה של חברו, הוא עשוי לשקול את הגשתה של תביעה אזרחית לקבלת פיצוי עוגמת

קרא עוד »
עורך דין הוצאת דיבה

עורך דין הוצאת דיבה

בעידן הדיגיטלי של ימינו, כל אחד עלול למצוא את עצמו נפגע מהוצאת דיבה או מואשם בהשמצה. מהי הוצאת דיבה על פי החוק הישראלי? מה תפקידו

קרא עוד »
הוצאת דיבה פגיעה בשם הטוב

הוצאת דיבה פגיעה בשם הטוב

הוצאת דיבה היא תופעה חמורה הפוגעת בזכותו הבסיסית של אדם לכבוד ושם טוב. בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות, לא אחת נגרמת בעקבות הוצאת דיבה פגיעה בשם

קרא עוד »
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 35 ביקורות
×
js_loader
שלום, אני מעוניינ/ת לשוחח עם עו"ד שמעון האן, אשמח לקבל פרטים.