ניהול תיק חייבים הוא עסק מלחיץ ביותר. הריביות הנצברות והחוב ההולך ותופח עשוי להדיר שינה מעינינו ולהקשות מאוד על ניהול החיים. עם זאת, פעמים רבות כאן הצרות רק מתחילות. בשלב כזה או אחר, עשויה רשות האכיפה והגבייה להטיל הגבלות ועיקולים על החייב ולהקשות על ניהול החיים הנורמלי. פעמים רבות, עיקולים אלו עשויים להפוך את החזר החוב למורכב בהרבה. למרבה המזל, פקודת ההוצאה לפועל מאפשרת להגיש בקשות לעיכוב הליכים על פי קריטריונים מסוימים. כך עשויה להינתן לחייב שהות מספקת על מנת להגיע להסדר ראוי לפריעת חובותיו.

מהו עיכוב הליכים וביטול עיקולים?

בעיכוב הליכים, מוסרים למעשה לתקופה זמנית את כלל ההליכים שהוחלו בתיק ההוצאה לפועל. בהליך פשיטת רגל כיום חדלות פירעון, למשל, מתקבל עיכוב הליכים באופן אוטומטי. כך ניתן לבטל עיקולים על חשבונות בנק, משכורות או על נכסים בבעלות החייב, לעכב הגבלות או פסיקות לפינוי מושכר ואפילו לקבל שהות על עונשי מאסר שנפסקו.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

באילו מקרים נוכל להגיש בקשה לעיכוב הליכים וביטול עיקולים?

ישנם מספר קריטריונים להגשת הבקשה לעיכוב הליכים. כל אחת מהן עשויה לעתים להיות מורכבת למדי ולכן חשוב להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום ההוצל"פ על מנת לוודא כי קריטריונים אלו חלים עליך.

  • ראשית, בכל מקרה בו בכוונת מי מהצדדים להגיש ערעור או ערר, רשאי בית המשפט או הרשם לאשר עיכוב הליכים וביטול עיקולים.
  • במידה והגיש החייב התנגדות לביצוע שטר או התנגדות לתביעה על סכום קצוב במועד מאוחר שבגינו בוצעו הליכים נגדו, יוכל לבקש עיכוב ביצוע בטענה כי הוגשה התנגדות.
  • במידה וטען החייב טענת "פרעתי" – כלומר, כאשר החייב טוען כי למעשה כבר שילם את החוב לזוכה, רשאי הרשם לעכב את ההליכים בתיק.
  • במידה ואחד מהנכסים שעוקלו אינו רשום בטאבו וקיים צד שלישי אשר לו זכויות בנכס, ניתן לפנות לבית המשפט בעניין ולבקש עיכוב הליכים עד להסדרת הסוגייה.
  • במידה ועיקול אי אילו מיטלטלין מהווה פגיעה בכל אדם, רשאי האדם לפנות אל בית המשפט בעניין ובמקרה זו תוגש בקשה לביטול עיקול המיטלטלין או מכירתם עד להסדרת העניין.

כיצד תוגש בקשה לעיכוב הליכים או ביטול עיקולים?

על מנת להגיש בקשה לעיכוב כלל ההליכים אשר בוצעו נגדך במסגרת תיק החייבים, יש לפנות אל רשם ההוצאה לפועל על ידי מילוי טופס בקשה לעיכוב הליכים (214). בטופס עצמו, יש לסמן את סעיף 61 בו מצוין כי אנו מבקשים עיכוב הליכים ולפרט בגוף הטופס את כל נסיבות הבקשה ונימוקיה. אל הטופס יש לצרף תצהיר המגולל את כלל העובדה והנסיבות נשוא הבקשה ולהגישו כאשר הוא חתום על ידי עורך דין, נוטריון או רשם מטעם רשות האכיפה והגבייה. הגשת הבקשה כרוכה בתשלום אגרה.

במידה והוגש ערעור לבית המשפט, יש לצרף לערעור את הבקשה לעיכוב הליכים וביטול עיקולים.

בכל מקרה, יימסר עותק מהבקשה לזוכה הרשאי להגיב לבקשה זו.

סיוע מקצועי ישפר את סיכוייך

סך הנימוקים וההצדקות אשר בגינן תאשר רשות האכיפה והגבייה את עיכוב ההליכים הינו מורכב וסבוך למדי. ישנם משתנים רבים שיקבעו האם בקשתך ראויה לאישור ועל מנת לשפר משמעותית את סיכוייך, חשוב להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום אשר יוכל ללוות אותך ולספק לך שירות נאמן לאורך כל התהליך. פעמים רבות, הסיוע המקצועי והידע הרב שיביא אתו עורך הדין עשויים להוות את כל ההבדל בין קבלת הבקשה אשר תסייע לך לנהל את חייך באופן תקין עד לפריעת החוב ובין דחיית הבקשה.

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

אין לראות את האמור כייעוץ משפטי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *