עורך דין שמעון האן

מדריך להגשת תביעת דיבה

לשון הרע היא תופעה חברתית שלילית הפוגעת מאוד ברבים מאיתנו. למרות זאת, מעטים מכירים את זכויותיהם בנושא זה. במאמר שלפניכם נספק לכם מדריך שלם עבור נקיטת צעדים משפטיים: מדריך להגשת תביעת דיבה על השלבים השונים הכרוכים בתהליך זה.

הנסיבות שבהן נשקול נקיטת צעדים משפטיים: מדריך להגשת תביעת דיבה לנפגעי לשון הרע

למרות שחופש הביטוי הוא זכות יסוד חשובה בישראל, המחוקק הכיר בכך שהתבטאויות מסוימות יכולות לגרום נזקים חמורים. על כן, ב- 1965 נחקק חוק איסור לשון הרע המגדיר מתי ניתן לתבוע משפטית אדם שפגע באחר באמצעות דיבור, כתיבה או אמצעים ויזואליים להעברת מסרים.

החוק בארץ אמנם מאפשר לנפגעי לשון הרע לנקוט בהליכים אזרחיים או פליליים כנגד הצד הפוגע, אך במאמר זה נתמקד בתביעות האזרחיות לפיצוי כספי בגין הוצאת דיבה.

ככלל, ניתן להגיש תביעת דיבה על פי חוק איסור לשון הרע, במקרים שבהם אדם או ארגון פרסמו על זולתם התבטאויות משמיצות, מבזות, משפילות או מסיתות.

החוק מאפשר לתבוע פיצוי כספי עד 74,000 ש"ח (נכון ל- 2023) ללא צורך בהוכחת נזק. בנוסף, ניתן לדרוש מהמפרסם לנקוט צעדים מתקנים כגון הסרת הפרסום, פרסום התנצלות וחזרה מן האמירות.

ככל הפרסום נעשה במטרה לפגוע או להשמיץ, מדובר בעבירה פלילית על החוק, המזכה את הנפגע בפיצויים ואף באפשרות להגיש תביעה פלילית נגד המפרסם.

 

5 השלבים העיקריים להגשת תביעת דיבה

תהליך הגשת תביעת דיבה כולל חמישה שלבים מרכזיים:

  1. ייעוץ משפטי: יש להתייעץ עם עורך דין מנוסה בדיני לשון הרע. הייעוץ המשפטי הוא חיוני שכן החוק בנושא זה מורכב ודורש ניתוח מעמיק של המקרה.
  2. איסוף ראיות: יש לאסוף ולתעד את הראיות הרלוונטיות כגון הפרסומים הפוגעניים. איסוף ראיות רלוונטיות הוא שלב מרכזי והכרחי בהכנה לקראת הגשת תביעת דיבה. עורך הדין המייצג יסייע ללקוח לזהות אילו ראיות נדרשות על מנת לחזק את התביעה או לבסס טענות הגנה במקרה שהלקוח הוא הנתבע.
  3. מכתב התראה: נהוג לשלוח מכתב התראה למפרסם על מנת לאפשר לו להסיר את התוכן הפוגעני, להתנצל או לשלם פיצוי מרצון. שליחת מכתב שנוסח על ידי עורך דין לשון הרע, יכולה להוות כלי יעיל להפעלת לחץ על המפרסם לנקוט פעולות מתקנות כדוגמת הסרת התוכן הפוגעני, התנצלות פומבית או תשלום פיצוי מרצון – מבלי לגרור את הצדדים להליכים משפטיים יקרים וממושכים.
  4. הכנת כתב תביעה: במידה והסעדים המבוקשים מהצד הפוגע לא ניתנו, יש לנסח כתב תביעה ולהגישו לבית המשפט. כתב התביעה או ההגנה הם הבסיס עליו יתנהל ההליך המשפטי, ועל כן ניסוח איכותי שלהם קריטי להצלחת התיק מבחינת כל צד.
  5. ההתדיינות המשפטית: בשלב זה עורך הדין מלווה את הלקוח בייצוג מקצועי לאורך כל הדיונים עד לקבלת פסק דין. פסק הדין בתביעת דיבה בדרך כלל כולל פיצוי כספי, חיוב בהסרת התוכן הפוגעני, ו/או בפרסום התנצלות ולעיתים אף חיוב הנתבע בפרסום ההחלטה שניתנה בתיק.

 

האם פסק הדין בתביעת דיבה הוא סוף פסוק?

לא, פסק הדין הניתן בבית המשפט במסגרת תביעת דיבה, אינו מהווה סוף פסוק. גם לאחר קבלת פסק דין, ניתן להמשיך ולנהל את התיק במידה והתוצאה אינה משביעת רצון.

יש להתייעץ עם עורך הדין על מנת לבחון אפשרויות נוספות, כגון הגשת בקשת רשות ערעור לערכאה משפטית גבוהה יותר.

ערעור מסוג זה יתאפשר רק במידה וקיים פוטנציאל ממשי לשינוי תוצאת פסק הדין המקורי.
לכן ההחלטה האם להמשיך בהליכים נוספים מעבר לפסק הדין הראשוני, צריכה להתקבל בתיאום מלא עם עורך הדין ולאחר בחינה יסודית של האפשרויות והסיכויים.

 

שימו לב: לא כל אמירה מעליבה מהווה עילה להגשת תביעת דיבה

לפני הגשת תביעת דיבה, חיוני להיוועץ בעורך דין מנוסה בתחום לשון הרע, היות וחוק לשון הרע מורכב מאוד ומחייב ניתוח מקיף של המקרה והדין הרלוונטי.

בראי החוק, יש הבדל מהותי בין פרסום בזדון לפגיעה לבין פרסום בתום לב. לכן על עורך הדין לבחון בקפידה את כוונות המפרסם ונסיבות הפרסום על מנת לקבוע האם יש מקום לתביעה.

בקצרה, הכוונה מעו"ד דיבה מנוסה חיונית כדי לבחון היטב האם יש בסיס תקף לתביעה, לפני נקיטת צעדים משפטיים הכרוכים לעיתים בעלויות גבוהות וסיכויי הצלחה נמוכים.

 

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הגשת תביעת דיבה

כפי שלבטח הבנתם, תביעות דיבה מאופיינות במורכבות רבה, לכן קיימת חשיבות עליונה לייצוג משפטי מקצועי לאורך כל שלבי התהליך. על מנת להתמודד עם הסוגיה באופן מיטבי, יש צורך בעורך דין מנוסה בתחום לשון הרע שיוכל ללוות הן את הנפגעים והן את הנתבעים.

בשלב הראשון של הטיפול בתיק, יש לבצע הערכה מעמיקה של פרטי האירוע, כולל אופי והיקף הפרסום, המניעים מאחוריו והרקע להתרחשות. רק לאחר בירור יסודי של הנסיבות, ניתן לגבש אסטרטגיה משפטית הולמת ולהבטיח ייצוג אופטימלי של האינטרסים והזכויות של הצדדים.

 

על חשיבותו של ייצוג משפטי איכותי בתיקי דיבה

ייצוג משפטי איכותי בתיקי דיבה יכול להשפיע באופן ממשי על תוצאות התביעה ומידת הצלחתה מבחינת התובע או הנתבע. עורך דין מנוסה ובקיא בחוקי לשון הרע יוכל לנווט ביעילות בסבך החוקי והעובדתי, ולגבש אסטרטגיה אופטימלית להגנה מרבית על זכויות ואינטרסים של מיוצגיו. בנוסף, הוא יסייע בניסוח כתב התביעה או ההגנה של מרשו – בצורה בהירה ומנומקת היטב מבחינה משפטית, תוך שילוב הראיות והטענות התומכות בעמדת הלקוח.

 

לסיכום

נקיטת צעדים משפטיים נגד הוצאת דיבה יכולה להיות הליך מורכב ומאתגר. עם זאת, בסיוע של עורך דין מקצועי ומנוסה בתביעות לשון הרע, ניתן לנווט בהצלחה במבוך החוקי והעובדתי ולהגיע לתוצאות המקוות.

מומלץ לפנות מוקדם ככל האפשר להתייעצות עם עו"ד דיבה כדי להעריך נכונה את סיכויי ההצלחה בתיק ולבנות אסטרטגיה יעילה בהתאמה לנסיבות הפרטניות של המקרה.

לפרטים נוספים וייעוץ ראשוני ללא עלות – צרו קשר עם משרד עו"ד שמעון האן.

מדריך להגשת תביעת דיבה
מדריך להגשת תביעת דיבה
Picture of שמעון האן

שמעון האן

היכרות עם משרד עו"ד האן בראשות עו"ד שמעון האן. הצוות שלנו עוסק בטיפול בתיקי לשון הרע בצורה המקצועית ביותר. יש לנו את הכישורים והניסיון לייצג לקוחות בכל הרמות של הליכי לשון הרע. מלשון הרע ,הוצאת דיבה ובריונות ברשת, ראינו הכל. הרקורד שלנו מדבר בעד עצמו, עם שורה של ניצחונות עבור הלקוחות שלנו.

אבל אנחנו לא רק מומחי לשון הרע; אנחנו גם מקצוענים במשפט אזרחי-מסחרי. הצוות שלנו יודע את הדברים שלו בכל הנוגע לעסקאות מורכבות, נדל"ן, חוזים ועוד. בנינו מוניטין של מצוינות, ומושכים לקוחות גדולים בארץ ובחו"ל.

במשרד עורכי הדין האן, אנו מאמינים שלכולם מגיע ייעוץ וייצוג משפטי מהשורה הראשונה. המגע האישי והמקצועיות הבלתי מעורערת שלנו מייחדים אותנו. כשאתה בוחר בנו, אתה מקבל תומכים עזים שילחמו על זכויותיך, במיוחד במקרים של לשון הרע. סמוך על משרד עורכי הדין ונוטריון שמעון האן עבור כל הצרכים המשפטיים שלך.

עורך דין שמעון האן
לקבלת ייעוץ ללא עלות!

מלאו את הפרטים ועורך דין שי סולטן יחזור אליכם בהקדם האפשרי.

חוות דעת
שמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון
מצוין
5.0
מבוסס על 33 ביקורות
Moran-Lee Kogan
Moran-Lee Kogan
משרד תותח על! יחס אישי וסופר מקצועי
Response from the owner: תודה רבה, שמחים לעמוד לשירותך
Kobi Halifa
Kobi Halifa
שמי נטלי חליפה קיבלתי שירות מעו"ד נמרוד האן טיפל בי בצורה הכי טובה מדוייקת עם המון איכפתיות ממליצה בחוםם
Response from the owner: תודה רבה נטלי, הכבוד הוא למשרדנו
אור רחמני
אור רחמני
ממליצה בחום!!!הייתי קרוב ל10 שנים בחובות להוצאה לפועל עד שהכרתי את שמעון.שמעון עזר לי לסגור חוב עצום במחיר מצחיק.מעבר למקצועיות המדהימה מדובר בבנאדם מדהים,ישר והגון!תודה רבה כל הכל אין כמוכם בעולם!!
Response from the owner: תודה רבה, הכבוד הוא לנו
בשמת רוטליין
בשמת רוטליין
פניתי לעו״ד נמרוד האן במצוקה ותסכול קשים, נמרוד קודם כל הקשיב לי במלוא תשומת הלב, הכיל והרגיע אותי מהשניה הראשונה.נתן לי תחושה שאיכפת לו מהמקרה שלי על אף אינספור המקרים ששומע כל יום.דאג להסביר לי על כל ההליך בפרטי פרטים וכמובן פתר לי את הבעיה ! מומלץ בחום רב;)
Response from the owner: הכבוד הוא שלנו, תודה רבה
Eliav Bar-El
Eliav Bar-El
משרד מקצועי ומוערך! מאד מלווים ועוזרים. ממליץ בחום!
Response from the owner: תודה רבה
רחל רבינוביץ
רחל רבינוביץ
משרד מדהים, אנשים מוכשרים אחד אחד. ממליצה בחום!
Response from the owner: תודה רבה
js_loader

מצאתם את מה שחיפשתם? שתפו בקליק

עורך דין שמעון האן

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-803-6102 

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 33 ביקורות
×
js_loader
שלום, אני מעוניינ/ת לשוחח עם עו"ד שמעון האן, אשמח לקבל פרטים.