תהליך רכישת נכס מקרקעין רצוף מורכבויות רבות ובדרך אל הבית המיוחל אנו עשויים להיתקל בטווח רחב של מכשולים וקשיים. משלב בחירת הנכס האידיאלי, עבור בהחלטה האם לרכוש דירה יד שנייה, מקבלן או להיכנס לפרויקט "על הנייר", להשיג פתרונות מימון מספקים, גיוס ההון העצמי ועד למעמד החתימה על החוזה, אנו עומדים מול החלטות רבות בתחום אשר לרבים מאיתנו אין ידע רב. במעמד החתימה על החוזה, אנו מתחייבים לסעיפים רבים אשר הפרתם עשויה לגרור השלכות חמורות. מדובר ברוב המקרים באחת מההחלטות החשובות שנעשה בחיינו והדבר נעשה מדאיג אף יותר כאשר אנו עשויים להיווכח לדעת שאיננו בטוחים על מה אנחנו חותמים.

לכן, במעמד החתימה על החוזה, חשוב שתהיה לנו הכתובת המקצועית שתספק לנו את כל הנדרש על מנת להבין את מהותה של העסקה, על כל מורכבויותיה. כדי לוודא שהעסקה עוברת על הצד הטוב ביותר, חשוב שנגיע אל מעמד החתימה בליווי עורך דין מקרקעין מנוסה ומיומן. על מנת לקבל מושג ראשוני אודות ההחלטה רבת המשמעות, אלו כמה נקודות שחשוב לזכור לגבי חוזה נדל"ן.

סוגיית המיסוי

לפני רכישת הנכס, חשוב שנברר מול עורך הדין שלנו מה יהיה שיעור מס הרכישה על הנכס. ישנם קריטריונים רבים להנחה משמעותית במס הרכישה או אפילו פטור מלא ממנו והדבר תלוי בסטטוס הרוכש, בכמות הנכסים שברשותו ובשווי הנכס. לכן, חשוב שנבחן זאת מראש כדי שנוכל לקחת בחשבון את מלוא הסכום שייגבה מאיתנו, כולל גביית המיסים.

כל הנקודות שחשוב לבדוק

עם קבלת חוזה נדל"ן, ישנן כמה נקודות שראוי לבחון היטב כדי לוודא שהעסקה בטוחה ותעבור באופן חלק.

  • מומלץ לבחון האם חלות אי אילו הגבלות משפטיות על הדירה. יש לברר כי המוכר הינו בעליו הרשומים של הנכס וכי לא חל כל שיעבוד או חובות משכנתא על הדירה וכי לא נרשמו הערות אזהרה בטאבו.
  • פעמים רבות עשויים לחול עיכובים משמעותיים בקבלת הדירה אשר יגררו אחריהם הפסדים כבדים עקב הצורך להמשיך ולשלם שכר דירה או להפסיד את התשואה הצפויה שביקשנו להשיג ממנה. כדי להימנע מכך, יש לברר כי קיים היתר בנייה וכי לא קיימות חריגות. בנוסף, יש לוודא כי שולם היטל השבחה, ככל שהדבר נדרש וכי לא קיימים חובות של בעל הדירה לרשויות המקומיות.

אין חוזה מקרקעין אחד דומה למשנהו

חשוב להבין, שלא כמו בחוזי שכירות או מגוון חוזים אחרים, לחוזי מקרקעין אין תבנית קבועה. כל נכס הוא ייחודי ודורש התייחסויות יוצאות דופן. לכן חוזי מקרקעין מנוסחים על בסיס "כל מקרה לגופו". לכן, במהלך ניסוח החוזה חשוב לשאת ולתת על כל נקודה בו עם תשומת לב רבה לכל פרט, שכן כל סעיף עשוי להיות טעון במשמעות רבה. עובדה זו רק מחזקת אף יותר את החשיבות שבליווי מקצועי של עורך דין. עורך דין מנוסה בתחום יוכל לסייע לך לנסח את חוזה המקרקעין ולהבטיח כי האינטרסים שלך יישמרו.

באילו מקרים יבוטל חוזה המקרקעין?

אחד הדברים החשובים עליהם יש לתת את הדעת בניסוח חוזה מקרקעין, הוא התנאים בהם אי עמידה בתנאיו תהווה הפרת חוזה. חשוב לקבוע מהו העיכוב המוסכם במסירת הדירה שיהווה הפרת חוזה ומה יהיה גובה הפיצויים ולוודא כי היזם מספק בטוחות לרוכש מפני עיכובים אלו או בכל מקרה של הפרת תנאים כאלו ואחרים.

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

ניסוח החוזה, אם כן, הוא מורכב ביותר ודורש ידע מקצועי רחב ומקיף. באמצעות התמיכה המקצועית הנכונה, ניתן להגיע אל העסקה המיוחלת עם גוף ידע רחב וביטחון רב יותר.

 

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

אין לראות את האמור כייעוץ משפטי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *