הלל 18, קומה 2

מרכז העיר ירושלים

972-2-5025544+

תמיד זמינים בשבילכם

ראשון - שישי 08:00 - 16:00

שעות פעילות

הוצאה לפועל מזונות – המדריך המלא

נושא מזונות אישה וילדי נחשב לאחד המרכזיים והמשמעותיים ביותר בכל הליך של גירושין והחלטה של בני זוג להיפרד. נשים רבות נאלצות להתמודד בערכאות המשפטיות השונות, להילחם ולהיאבק על זכות בסיסית זו ולשם כך עליהן להיעזר בשירותיו של עורך דין הוצאה לפועל שיעניק להם ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי במטרה להגן על האינטרסים שלהן ולממש את הזכויות המגיעות להן. על אף העובדה שכל זוג מעוניין לסיים את הפרק של חיי הנישואין בצורה מכובדת ויפה, לא בכל מקרה ומצב הדבר מתאפשר ובמיוחד בכל נוגע להיבטים הכלכליים. משום כך, נושא הוצאה לפועל מזונות הופך למשמעותי בכל הליך גירושין ובמידה ונתקלתם בבעיה ומחלוקות בתחום זה, המזונות אינם מתקבלים בזמן או שהגרוש מחליט לשנות את ההסכם ואת גובה המזונות מבלי להודיע על כך מראש ולתת התראה מוקדמת, חשוב להיעזר בשירותים המקצועיים של עורך דין מנוסה ומומחה בתחום זה שיספק מענה לכל צורך לאורך כל שלבי התהליך עד למיצוי זכויותיכן באופן מלא. 

שירותיו של עורך דין הוצאה לפועל מזונות 

הליך גירושין והתמודדות מול בן זוג לשעבר הינם מורכבים ומלווים בסערת רגשות ובקשיים רבים. זו בדיוק הסיבה שאת התהליך הזה רצוי שלא לעבור לבד ומומלץ ואף חיוני לשכור ולהיעזר בשרותיו של גורם וכוח חיצוני בעל ניסיון בתחום במורה להתמודד עם התהליך בצורה מיטבית ומוצלחת ולמנוע מאבקים וסכסוכים משפטיים קשים. במטרה להתמודד עם ההליכים הבירוקרטיים והמתישים, עורך דין הוצאה לפועל מזונות הינו בעל הכישורים והמיומנות לפעול בכמה מישורים ובאמצעות מספר כלים משפטיים אפקטיביים מול הרשויות והגורמים הרלוונטיים:

  • ביטוח לאומי – כל אם חד הורית הינה זכאית לקבל מזונות בהתאם לחוק ובמקרה בו בן הזוג אינו מעביר בזמן ומשלם את המזונות, החלופה הינה היא תשלום דרך המוסד לביטוח לאומי. עורך דין שמתמחה בתחום מזונות והוצאה לפועל ידריך וילווה אתכם בהליך זה ובהתמודדות מול הבטוח הלאומי, כך שתוכלו לקבל את המגיע לכן. לאחר הגשת טופס בקשה רשמי, יש אפשרות לקבל חלק מהסכום שנקבע בדין דרך המוסד לביטוח לאומי, כאשר החלק השני ייגבה דרך ההוצאה לפועל.
  • פתיחת תיק בהוצאה לפועל – במקרים בהם, במהלך שלושה חודשים רצופים, לא התקבל תשלום מזונות, ניתן לגשת להליך של הוצאה לפועל ולפתוח תיק בהוצאה לפועל. בתחילה יישלח מכתב התראה ואזהרה ולאחר 21 ימים, במידה ולא התקבלה תשובה או תגובה, יש אפשרות לפתוח בהליך משפטי ווכן להטיל הגבלות שונות על בעל החוב. הסנקציות וההגבלות כוללות כמה צעדים וסעיפים שונים שנועדו לזרז את בעל החוב להעביר את התשלום ולהחזיר את החוב.

החשיבות בקבלת ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי בנושא מזונות 

כל מאבק וויכוח כלכלי מהווה חוויה לא נעימה ובייחוד במקרים בהם מדובר בבני זוג ובאנשים שהיו קרובים כל כך בעבר. ללא ספק, עורך דין מנוסה וטוב מסוגל לסייע לכם לעבור את ההליך והתקופה הקשה הזו בצורה מיטבית. עורך הדין יספק מענה מקצועי לכל שאלה ובקשה וידאג למימוש ומיצוי זכויותיכן מהקטנה ביותר ועד למשמעותית ביותר.  במשרד עורכי דין שמעון האן תוכלו למצוא צוות מקצועי ואמין ובעל ניסיון רב בכל הקשור לתחום  הוצאה לפועל מזונות, סיוע משפטי איכותי הינו חיוני ומועיל במיוחד וזאת במטרה שתגיעו ליעד הרצוי והמבוקש ולחוף מבטחים בצורה חלקה ומדויקת. כאשר חייב אינו משלם את החובות שלו ומעביר את תשלום המזונות, קיימת אפשרות להסתייע בשירותים של עו”ד מזונות הוצאה לפועל מומחה ומנוסה. לצערנו הרב,  במדינת ישראל ישנם חייבים רבים שאינם מוכנים לשלם את החוב שלהם ומותירים אימהות ונשים רבות ללא זכות בסיסית המגיעה להן. בדיוק לשם כך קיים מסלול ייעודי וייחודי בהוצאה לפועל שעיקר פעילותו הינה לגבות תשלומים אלה ולספק מענה הולם למצבים מסוג זה.  

הליך הגשת בקשה לפתיחת תיק הוצאה לפועל מזונות

  • הגשת כתב תביעה או העתק שלו כאשר הוא מאושר וחתום ע"י בית משפט.
  • הצגת פסק הדין המקורי שבו נקבע גובה סכום דמי המזונות ובמידה ואין מסמך מקורי ישנה אפשרות לעשות שימוש בעותק נאמן למקור.
  • כל הוצאה נוספת שקשורה לפסק הדין ומופיעה בו ניתן לצרף לתביעה ולשם כך יש צורך בהצגת קבלות שמציינות את גובהן של ההוצאות.
  • צילום של תעודת זהות של התובע כולל ספח.

במידה ולאורך כל התקופה האחרונה מגיש התביעה קיבל תשלום מזונות דרך המוסד לביטוח לאומי, חשוב לצרף את המסמכים הנדרשים והרלוונטיים שמעידים על העברת וקבלת התשלום. רק לאחר צירוף המסמכים, יש אפשרות להגיש את הבקשה ללשכת ההוצאה לפועל. מהרגע בו הוגשה הבקשה, תצא הודעת אזהרה מסודרת ורשמית לחייב שמאפשרת לו להגיב בתוך 21 ימים ובמידה ולא תתקבל תגובה, ניתן יהיה להתחיל לבקש הטלת סנקציות והגבלות על בעל החוב. על מנת לנהל תיק מזונות והליך מחיקת חוב מזונות בהוצאה לפועל בצורה מיטבית ויעילה, חשוב לפנות לעורך דין שמכיר את כל הפרטים והחוקים הקטנים ביותר. 

הטלת הגבלות וסנקציות כנגד החייב

עורך דין הוצאה לפועל מזונות רשאי ויכול לבקש מלשכת הוצאה לפועל הטלת הגבלות שונות על הצד הנתבע וזאת על מנת לזרז את תהליך העברת התשלום. ההגבלות כוללות, בין היתר: הטלת צו עיכוב יציאה מהארץ, הטלת הגבלות וצו עיקול על חשבון בנק ועל מיטלטלין, עיכוב האפשרות לחידוש הרישיון וכן הגשת בקשה לצו מאסר של 21 יום. גביית כספים הינה נושא קשה ורגיש במיוחד כאשר מדובר בכספי מזונות. נשים רבות נאלצות להתמודד עם תופעה זו מידי חודש וכדאי לדעת וחשוב לזכור שהנושא הזה יכול להיפתר ללא משקעים ובקלות אם נדע לבחור בצורה נכונה את הסיוע המתאים. 

ליצירת קשר מלאו את הטופס או התקשרו למספר: 02-5025544

תפקידו של עורך דין הוצאה לפועל מזונות

במקרים רבים, לאחר הפסיקה של בית המשפט, עדיין תשלומי המזונות מתעכבים ובמידה ולאחר פתיחת תיק בהוצאה לפועל התשלום לא מועבר, ניתן לדרוש התחלה של הליכים כנגד החייב וזאת באמצעות כמה כלים:

  • עיקולים –  אם לאחר 21 יום ממועד הגשת הבקשה, עדיין לא מועבר התשלום, בהחלט ניתן להגיש ולפתוח בקשה לעיקול הרכוש של החייב. העיקול כולל, בין היתר: רכב, מקרקעין, משכורות וחשבונות בנק.
  • הגבלת רישיון נהיגה – ישנה אפשרות להגבלת רישיון הנהיגה של החייב ולא לאפשר לו את האפשרות לחדש אותו, את הבקשה הזו ניתן להגיש החל ממועד פתיחת התיק.
  • צו יציאה מהארץ – הגבלת הזכות והאפשרות של החייב לצאת מגבולותיה של המדינה וזאת במידה ויש חשש שבעל החוב מתכוון לברוח מהארץ.
  • צו מאסר – ישנם מצבים שבהם במידה ולא יתקבל התשלום במהלך פרק הזמן המקובל, ניתן יהיה לבקש הוצאה של צו מאסר, כאשר תקופת המאסר היא 21 יום.

עורך דין שמתמחה בתחום המזונות מכיר, בקיא ויודע לפרטי פרטים את כל הזכויות והדרכים היעילות והטובות ביותר במטרה להגיע לתוצאה הרצויה וליישב את ההדורים. 

אי תשלום מזונות ילדים

תשלום מזונות עבור הילדים והדאגה לרווחתם הינה חובה ומשום כך אבות חייבים להעביר את הכספים בצורה קבועה ומסודרת. אולם,  ישנם מקרים שבהם אבות מנסים לחמוק מתשלום דמי המזונות לילדים וזאת כנקמה באמא ולצד זאת יש לזכור שסכום המזונות כיום הוא גבוה במיוחד, כך שאבות רבים אינם מסוגלים לעמוד בתשלום לאורך זמן וזאת בשל הצמדה של הסכום המקורי.  במידה ונוצר קושי לעמוד בהעברת התשלומים, מומלץ לפתור זאת בהידברות בין שני ההורים ולפתוח בהליך מחיקת חוב מזונות בהוצאה לפועל בליווי של עורך דין מומחה שינהל את התהליך בצורה מקצועית ומסודרת וימנע מחלוקות וסכסוכים משפטיים מורכבים וסבוכים. חריגה או אי סדירות עקבית בהעברת תשלום המזונות מהווים עילה לפנות לערכאות משפטיות או ללשכת הוצאה לפועל וזאת במטרה ובבקשה לאכיפת העברת התשלום. 

אכיפת הליכי גבייה במסלול רגיל ובמסלול מזונות

במידה וחלף המועד להעברת התשלום לפי פסק דין, האישה זכאית ורשאית לפנות להליך ביצוע גביית חוב בלשכת הוצאה לפועל ויכולה לבחור בין מסלול רגיל למסלול מזונות. במסגרת מסלול רגיל נשלחת לחייב אזהרה שחלה עליו חובה לשלם את החוב בתוך 20 ימים ובמידה ולא  לא יעשה כך, יהיה ניתן להטיל עליו סנקציות והגבלות שונות. כאמור, ניתן לפתוח תיק בלשכת הוצאה לפועל וזאת במטרה לממש פסק דין למזונות ובאפשרותו של ההורה שמגיש את הבקשה להגיע לכל לשכה של הוצאה לפועל ברחבי הארץ במטרה לפתוח תיק. במידה והחייב לא פרע את חובו ולא ביצע כל צעד ופעולה דוגמת בקשה לעיכוב הליכים או הגשה של  טענת פרעתי וזאת לאחר פרק הזמן שכתוב באזהרה, ניתן להתחיל ביישום וביצוע פסק הדין באמצעות נקיטה  בהליכים שונים כמו עיקולים והגבלות.

סוגי חיובי מזונות 

מזונות שוטפים – סכום דמי המזונות החודשיים שנקבע בפסק הדין, חיוב זה הינו עתידי מיום פתיחתו של התיק ועד למועד האחרון שנקבע לתשלום בפסק הדין.

חוב עבר – חוב עבר שנוצר והצטבר כתוצאה מחיובי מזונות שלא שולמו בהתאם לפסק הדין או חיוב עבור הפרשי מזונות עבר.

הוצאות מדור – חיובים שונים בגין הוצאות חריגות והוצאות מדור שהופיעו בפסק הדין ולא שולמו.

הפרשי ביטוח לאומי – זוכה שמקבלת מזונות בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי וזכאית לקבלת תשלום הפרשים.

על מנת לממש פסק דין לדמי מזונות ישנן שתי אפשרויות:

המסלול הרגיל – במסלול הזה הזוכה מנהלת העצמה את תיק המזונות או באמצעות עורך דין הוצאה לפועל מזונות לצורך גביית החוב לרבות הגשת בקשה לנקיטת הליכי הוצאה לפועל.

מסלול מזונות – מסלול בו לשכת ההוצאה לפועל מיישמת ומבצעת את פסק הדין למזונות וזאת תוך מעורבות הכרחית מינימאלית של הזוכה. במסלול זה, לשכת ההוצאה לפועל תפעל לגביית חוב המזונות.

ניהול ההליך והתיק המשפטי 

בכל שלב בו מתנהל ההליך והתיק, מגיש הבקשה יידרש למסור ללשכת הוצאה לפועל כל מידע רלוונטי העשוי לסייע בהליך גביית החוב ולדווח האם שולמו לו כספים על חשבון החוב וזאת שלא באמצעות הלשכה. ניתן להגיש תיק מזונות לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל על רכיב אחד או יותר: השתתפות בהוצאות, הצמדות מרכיבים נוספים או רק מזונות. האגרה בתיקי הוצאה לפועל בתחום המזונות הינה נמוכה וכן לא יקבע שכר טרחה לעורך הדין בתיק וזאת בשונה מתיקי הוצאה לפועל רגילים. כמו כן, ניתן להגיש בקשה נפרדת לאחר גביית התשלום לקביעת שכר הטרחה וזאת על פי המלצה של לשכת עורכי הדין – בגובה של עד 10% ובהתאם להחלטתו של רשם ההוצאה לפועל.

משרד עורכי דין מוביל ומנוסה – אמינות, מקצועיות ויחס אישי

משרד עורך דין שמעון האן מתמחה בתחומי דין רבים ולאורך השנים, צבר ניסיון רב במתן ליווי, ייעוץ וייצוג לקוחות בהליכים, תיקים ועסקאות שנחשבים לקשים ומורכבים מכל הסוגים. אנו מאמינים שלכל אדם מגיע סיוע, ייצוג וייעוץ משפטי הולמים הניתנים על ידי אנשי מקצוע מהימנים ומנוסים שעומדים לצידו וזאת בשעה שהוא נלחם למיצוי זכויותיו בערכאות המשפטיות השונות. משרד עורכי דין האן מתמחה בתחום המקרקעין, הוצאה לפועל, מזונות, ירושות וצוואות, חדלות פירעון ועוד ומקפיד על רמה מקצועית גבוהה, שקיפות ומהימנות מה שהופך אותו למשרד מוביל, יוצא דופן ובולט בנוף המשפט הישראלי. אנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך עד למימוש מלוא זכויותיכם והשגת התוצאה המשפטית הרצויה ביחס אישי, אדיבות ואחריות.

ט.ל.ח

אין לראות באמור כייעוץ משפטי ו/או תחליף לו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה.

כל הזכויות בתוכן זה שמורות לשמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון

אין לראות את האמור כייעוץ משפטי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמעון האן לפני כל פעולה

הירשם לניוזלטר שלנו

Call Now Button02-5025544